Yaz mevsiminin en heyecanla beklediğim organizasyonu Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali’ne sayılı günler kaldı. 4-18 Ağustos tarihleri arasında birbirinden güzel oyunları izlemeye ve Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nı alkışlarımızla çınlatmaya şimdiden hazırız.

fest
Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali Başlıyor

Tiyatroda mevsimin olmadığının ve yazın yıldızların altında oyun izleme keyfinin bambaşka olduğunun en güzel örneğidir Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali. Bu yıl ise keyfimiz daha uzun sürecek çünkü festivalin 15. yaş şerefine, 15 gün boyunca 15 oyun sahnede olacak. 4-18 Ağustos tarihlerinde Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda gerçekleşecek bu festival için özel bir çalışma yaptıkları kesin. Sezon boyunca ödüle doymayan, farklı tiyatro deneyimine imza atan, şarkısı, dansı bol olan, anlattıklarıyla içimize kazınan oyunlar, alkışımızı bekleyecek.

DFP8_FyW0AArokN
Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali, Usta ve Çırak, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu

Programa göz atmadan önce, oyunlara girişlerle ilgili bir takım bilgi ve kuralları paylaşmakta yarar var. Öncelikle tüm oyunlar ücretsiz olacak ve sadece davetiyesi olanlar oyunu izleyebilecek. Davetiyeleri, Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Barış Manço Kültür Merkezi ve Süreyya Operası gişelerinden temin edinebilirsiniz. Oyunlar, saat 21:00’de başlayacak ve başladıktan sonra içeriye seyirci alınmayacak. Son bir hatırlatma da yaş sınırıyla ilgili. Seyirciler için yaş sınırlaması var, dolayısıyla davetiye alırken dikkat edilmesi gerekiyor.

14-4
Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali, Yaşamaya Dair, Dostlar Tiyatrosu

İşte yaz gecelerimizi şenlendirecek, büyük ustalara saygı duruşunda bulunduracak ve “iyi ki tiyatro var” dedirtecek oyunlar ve tarihleri:

4 Ağustos Cuma: Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, BAM Tiyatro

5 Ağustos Cumartesi: 1000’de 1 Gece Diyalogları, Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Tiyatrosu

6 Ağustos Pazar: Ebedi Barış, Entropi Sahne

7 Ağustos Pazartesi: Üç Kız Kardeş, Hayal Perdesi

8 Ağustos Salı: Bütün Çılgınlar Sever Beni, Moda Sahnesi

9 Ağustos Çarşamba: Şatonun Altında, Fiziksel Tiyatro Araştırmaları

10 Ağustos Perşembe: Cimri, Semaver Kumpanya

11 Ağustos Cuma: Kıyıya Oturmanın Böylesi, Merve Engin

12 Ağustos Cumartesi: Ahududu, Tiyatro Kare

13 Ağustos Pazar: Öküz, Ezop Sahne

14 Ağustos Pazartesi: Joko’nun Doğum Günü, Yolcu Tiyatro

15 Ağustos Salı: Sevmekten Öldü Desinler, Kadıköy Emek Tiyatrosu

16 Ağustos Çarşamba: Usta ve Çırak, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu

17 Ağustos Perşembe: “Akidezadeler” Bir Tatlı Huzur, Uygur Sanat Tiyatrosu

18 Ağustos Cuma: Yaşamaya Dair, Dostlar Tiyatrosu

Gördüğünüz gibi, iki hafta boyunca kimselere söz vermeyeceğiz. Oyunları sezonda izlemiş olabilirsiniz ama yine yeniden izlemek de başka güzel olacağı kesin. Henüz izlemediyseniz, dört dörtlük tiyatro keyfi için bundan güzel fırsat olamaz. Mümkünse hepsini seyredin ama illa bir seçim yapmanız gerekirse 4, 9, 10, 11 ve 15 Ağustos tarihlerindeki oyunlara davetiye almak önceliğiniz olsun derim. Mutlaka ve mutlaka 16 Ağustos Çarşamba günü Ali Poyrazoğlu’nu ve 18 Ağustos Cuma günü ise Genco Erkal’ı ayakta alkışlayın.

fest2
Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali

Şimdiden iyi seyirler ve teşekkürler Kadıköy Belediyesi!

*Programın detaylarına kadikoy.bel.tr adresinden ulaşabilirsiniz.