Koca bir yıl yine hızlıca geçti gitti önümüzden. Zorluklarıyla, güzellikleriyle ve olabildiğine karışık… Burada en keyifli anlarını paylaştık. Yıl sona ererken, son keşifleri de yapmayı ihmal etmedik tabi. Gerekli olan bir Beşiktaş-Kadıköy vapuru. Sabah kahvaltısını ve kahvesini Kadıköy’de hallettikten sonra bir vapur keyfi bol bol manzara eşliğinde akşamüstü kahvelerine!

Zoo Kadıköy Konum

IMG_7695
Zoo Kadıköy

Çiçek İşleri’ni bilirsiniz. Çok zevkli ev dekorasyon eşyalarının bulunduğu orijinal bir yerdir. Kadıköy’deki Çiçek İşleri, hemen karşı dükkana taşındı. Yerini de Zoo’ya bıraktı. İşletmecileri aynı. Bunu mekana girdiğiniz an dekoratif öğelerden anlıyorsunuz zaten. Ortadaki genişçe masaya yerleşin ve atmosferin ayrıntılarına bırakın kendinizi. Her yanda tahta eşyalar, çiçek ve ağaçlar, duvarda inanılmaz tatlı resimler… Gerçekten apayrı bir dünya yaratılmış burada. Ortamın keyfini çıkarırken aç bilaç oturmayacaksınız elbet. Menüde güzel seçenekler var. Kısıtlı ama yeterli bir menüyle karşımızdalar; ama yapılan her şey özel. Özellikle kahvaltıları epey geniş. Daha minik bişey yemek istiyorum derseniz istiridye mantarlı omletlerini tavsiye ederim. Sunumların her biri ahşapla. (Çiçek İşleri’yle bağını buradan da anlayabilirsiniz) Çok sıcak bir mekan, yıl bitmeden keşfedin!

Zoo Kadıköy Adres: Caferağa Mah. Moda Cad. No:44 Kadıköy/İstanbul

Day Coffee&Design Konum

IMG_7696
Day Coffee&Design

Day, oyun atölyesi’nin iki yanında, sessiz sedasız açılmış. Önünden geçerken ne kadar tatlı bi yer diyerek durup bir kahve içmemi sağladı. Tasarım ürünlerin sergilendiği rafların karşısında rahat bir masaya yerleştim, bir yandan çalan müziklerin keyfini çıkarırken masalardaki şık dekora takıldı gözüm. Flat white’ım eşliğinde dakikalar aktı gitti. Day’de yalnızca kahve çeşitleri değil, tatlılar da leziz. Brownieler, cheesecakeler, özel soslarla hazırlanan sandviçler ve kurabiyeler bir harika. Aşağıdaki özel tasarım defterlerden alıp üst katta kahveniz eşliğinde yeni yıl dileklerinizi yazın. Burası bünyeye iyi geliyor 🙂

Day Coffee & Design Adres: Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cad. No:7/ A Kadıköy / İstanbul

Blum Coffee House Konum

IMG_7693
Blum Coffee House

O vapura binilip, Beşiktaş’a geçildiyse sizi kısa bir yürüyüş sonrası Süleyman Seba Caddesi’nde bulunan Blum Coffee House’a alalım. Minik sevimli hoş dekorasyonlu bir mekandasınız. Bu kadar küçük bir alan nasıl böyle güzel dekore edilmiş olabilir demeniz olası. Duvarlarda kuş motifleri ve her yanda kuş kafesleri var. Kahve çeşitlerinden birini seçin ve kendinizi ortamın büyüsüne kaptırın. Kahveler servis edilirken yanında minicik bir red velvet cupcake geliyor, hem lezzetli hem de fotojenik. Ben bu minik cupcakelerle idare edemem, daha büyüklerine ihtiyacım var derseniz de doğru yerdesiniz. Organik hamurişleri, brownie, cupcake gibi tatlılar, kişler.. Ne ararsanız burada var! Özellikle keçi boynuzu aromalı lattesini ve kruvasanlarını meraktayım. Bir sabah böyle bir kahvaltı iyi gider.

Blum Coffee House Adres: Vişnezade Mah. Süleyman Seba Cad. No:64/A, Beşiktaş / İstanbul

Parodia Coffee House & Bistro Konum

IMG_7694
Parodia Coffee House&Bistro

Beşiktaş’ta Ihlamurdere Caddesi’nde yürümeye koyulun, sağ tarafta Parodia’nın dikkatinizi çekmemesi olanaksız. Belki burası Moda’da açılmış olsa böylesine dikkat çekici olmazdı, su yeşili kapısı ve soft renkli dekorasyonuyla; ancak Beşiktaş’ta ilk kez böyle bir yer görüyorum. İçerideyse olabildiğine geniş ve ferah bir ortam var. Güleryüzle karşılanmanız da cabası. Menüsü de geniş. Günün çorbası, günün yemeği gibi günlük olarak değişen seçeneklerin yanı sıra, kuru meyveli omlet, közlenmiş sebzeli omlet gibi farklı çeşitler de var. Klasikler de unutulmamış; kahvaltılardan, salatalara, tostlardan, sandviçlere yiyebileceğiniz birçok şeyi bulmak mümkün; ancak asıl harikalar yarattıkları alan tatlılar. Cheesecakeler, kurabiyeler, kadayıflı magnolia enfes. Hele bir brownieleri var ki son zamanlarda denediklerim arasında en iyisiydi diyebilirim. Özel olarak demlenen kahve çeşitlerini denemeyi de unutmayın! Beşiktaş için farklı ve güzel bir alternatif olmuş 🙂

Parodia Coffe House & Bistro Adres: Türkali Mah. Ihlamurdere Cad. No:106/A, Beşiktaş / İstanbul