Hayatta bıkmayacağın şeyler neler deseniz, biri de Kadıköy’dür derim. Yazılarımdan da anlaşılacağı kadarıyla, haftanın en az bir-iki günü oralardayım. Yepyeni mekanlar açıldı son zamanlarda ve hepsini de çok sevdim. Öyleyse sabahtan akşama bir günü buraya ayırın. Fena olmaz gibi, ne dersiniz?

Kahvaltı: Dün Moda                          Konum

image1
Dün Moda

Daha önce burada da bahsettiğim Dün Moda’da çokça zaman geçirdim; ancak kahvaltısını hiç denememiştim. Altın bulmuş gibi hissettim o sabah Dün’de çünkü gerçekten taptaze ürünlerle dolu enfes bir kahvaltıyla karşılaştım. Bilmeyenler için söyleyeyim; Dün, Moda’da Muaf’ın bulunduğu sokaktan kıvrıldığınızda hemen solda. Dikkatinizi çekmemesi imkansız zaten. Kocaman kapısı, hoş ışıkları, atmosferi ve kapıdaki dikkat çekici ismi. Her biri Dün’e girmeniz için birer sebep. Kahvaltısına gelecek olursam; Dün Kahvaltı, Küçük Kahvaltı, kızarmış afyon köy peynirli, bazlama üzeri cızbız yumurtalı Sıcak Kahvaltı, omlet veya granola gibi sağlıklı seçenekleri de tercih edebilirsiniz. Benim tercihim Dün Kahvaltı’dan yana oldu. İçerisinde her biri özel olarak seçilmiş peynirler, yumurta, Hatay ve Gemlik zeytinleri, bal, salata ve zahter gibi çeşitler mevcuttu. Beni asıl bu kahvaltıya bağlayan şey, taze Bandırma loru ile hazırlanan odun ateşinde pişirilen o enfes reçel oldu. Dün’ün kendi yapımları olan harika ekşi mayalı ekmekleriyle birlikte öyle güzel gitti ki, o reçele doyamadım diyebilirim. Yazarken bile iştahımı açan bu kahvaltıyla bir sabah buluşun, eminim ki bir daha bir daha birlikte olmak isteyeceksiniz! 🙂

Öğlen Kahvesi: Roket No1 Konum

image410
Roket No:1, Kadık

Caferağa Mahallesi’nde İleri Sokak’ta. Kolay anlatımla Moda havuzundan Boğa’ya doğru inerken sağdan üçüncü sokak. Burası hem bir cafe hem de çeşitli tasarım ürünleri satın alabileceğiniz bir dükkan. Çok da yoğun olmayan bir sokakta bulunuyor, çalan müzikler epey keyifli. Huzurla çalışılabilecek, kitap okuyup kafa dinleyebileceğiniz mekanlardan. Kadıköy’ün kalabalığından etkilenmeyen konumu bir yana, kahvenin yanında gelen kurabiyeden bahsetmesem olmaz! Gerçekten rejim bozdurur cinstendi. Hepsini yememek için zor tuttum kendimi. Tatlı yemek isterseniz burada hazırlanan kurabiyeleri muhakkak tadın. Menüde bunun dışında çay, gazoz, türk kahvesi ve sandviç gibi seçenekler bulunuyor. Rotanızı bu yana çevirin!

Akşamüstü Çayı-Atıştırması: Yumma Konum

image310
Yumma, Kadıköy

Yumma’yı, bulunduğu sokakta yürürken gördüm ilk kez. Açıldığı ikinci günde böyle bir mekanı yakalamak pek hoştu doğrusu. Mavi kapısı, içerideki koskoca kitaplığı, şık oturma alanları ve o antika aynasıyla beni ilk anda vurdu. Sahibesinin güleryüzü de cabası. Buraya çok yakışmış dedirtti bana. Yumma, Fırıldak Sokak’ta. Sokağa sımsıcak bir hava vermiş; içeriye gel diyen bir atmosferi var az önce de söylediğim gibi. Menüde doğal ürünlerden oluşan kahvaltı, vejetaryen Antep yemekleri, pastalar, tatlılar ve hamur işi atıştırmalıklar var. Çay ve kahve çeşitlerini de unutmamalı tabii. Sunumlar çok tatlı, mekan gibi fotojenik ve şık. Eh ben daha ne diyeyim, Yumma sizi bekler!

image211
Yumma, Kadıköy

Akşam Yemeği: Güneşin Sofrası Meyhane Konum

image59
Güneşin Sofrası, Kadıköy

Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nin yanıbaşında Güneş’in Sofrası Meyhane. Geçtiğimiz günlerde farklı bir yerde rakı-balık-meze keyfi yapalım derken çıktı karşıma. Bu kadar zamandır habersiz olmama üzüldüm. İç kısımda koskoca ferah bir bahçesi var. Çalan müziklere dalmışken, masaya gelen mezelerle ayılıyorsunuz. Özellikle fava ve yoğurtlu kabağa bayıldım; ama açıkça söyleyebilirim ki denediğimiz her meze lezizdi. Güneş böreği, yaprak ciğer ve balık kokoreç de sevilen lezzetleri arasında. Ana yemeklerde köfte, bonfile gibi lezzetler de mevcut. Bu keyifli ortamda mutlaka bulunun!