Moda tarafında açılan kafeleri, Yeldeğirmeni’nde hayat bulan yeni oluşumları ve Caferağa’da görücüye çıkan mekan ve barlarıyla Kadıköy, Anadolu yakasının en canlı, alternatifi en bol bölgesi. Öyle ki her ay yeni mekanlarla, yeni tarzlarla karşılaşmak mümkün. Ama bir gerçek daha var ki Kadıköy gençlikle anılan, gençlerin yoğunlukta olduğu bir bölge. Özellikle de Caferağa ve Barlar Sokağı (Kadife Sokak) çevresi genç yetişkinlerin ilk tercihi. Fakat yine de ucuz fiyatı ve renkli dünyasıyla, neon ışıkları ve üniversite öğrencisi olan çalışanlarıyla dolu mekânların yanı sıra içmeyi seven, alkolü sarhoş olmak için değil keyfine keyif katmak için tüketen, çalışanların tecrübeli olmasını bekleyen ve içki kültürüne layık olan yerlere bir ihtiyaç duyulduğu da göz ardı edilemez.

Kadıköy, böylesi işletmelerin yokluğunu fazlasıyla çekmiş bir bölge. Yüksek fiyatlarıyla gençleri uzak tutmaya çalışan mekanların varlığı; kaliteyi ve içki kültürünü arayan beklenti sahibi müşteriyi ne yazık ki memnun etmekte yetersizdi, ta ki geçtiğimiz hafta açılan yeni bir işletmeye kadar.

DSC_0008
Hem Rexx Sineması çevresindeki gece hayatına, hem de Bahariye’ye olan yakınlığıyla merkezi bir yerde olan, ancak Barlar Sokağı’nın gölgesinde kendini gösteremeyen EskiEv hem tarzıyla hem de vaat ettikleriyle Kadıköy’de aradığını bulamayan müşteri kitlesine hitap eden bir mekan. EskiEv’le ilgili olarak benim açımdan en önemlisi işletme sahibinin bu alandaki tecrübesi. Diğer işletme sahiplerinden farklı olarak kendisi işletmeci olarak değil, kendisinin de içinde bulunduğu bu yüksek beklentili müşteri kitlesini memnun etme ve onlara tatmin olabilecekleri bir yer yaratma amacı taşıyarak bu mekanı hayata geçirmiş birisi. Bu nedenle de müşterisini memnun etme konusunda son derece iddialı.

DSC_0013

3 katlı mekan, bu 3 katıyla müşteriye farklı farklı ancak birbiriyle ilgili deneyimler sunmayı vaat ediyor. Giriş katı daha ziyade koltuk ve sehpaların olduğu, 2-3 kişilik grupların alkolle tatlandırılmış sıcak kahvelerini yudumlayacağı ya da filtre/latte gibi daha alışıldık lezzetlerin tercih edeceği bir yapıya sahip. Bunun yanı sıra kitabını alıp güzel bir şarap ya da buzlu bir viski eşliğinde rahat koltuklar ve hafif müzik eşliğinde vakit geçirmek isteyenler için gayet cazip. Menü tarafında da desteklenen bu yönüyle mekan, özellikle kış aylarında, sıcak ortamıyla birlikte müşterisini oldukça keyifli ağırlayacağa benziyor.

DSC_0007
EskiEv’in alt katı, mekanın bar olarak adlandırabileceğimiz kısım. Yüksek masaların ve bar taburelerinin olduğu bölüm daha ziyade kalabalık gruplara hitap ediyor. Tek parça ve genişliği abartısız olan masalarıyla grup üyelerinin birbirinden uzak kalmamasını hedefliyor oluşuyla misafirlerine birlikte vakit geçirebilecekleri ve sohbetlerinin daha zengin yaşayabilecekleri ortam sunuyor. Yüksek tavanının sağladığı ferahlığın yanı sıra tavanın açılabilir olmasıyla birlikte yaz kış tercih edilebilecek bu alan, bahçe-vari havasıyla da insana Kadıköy’ün beton duvarları arasında nefes alabileceği bir ortam sağlıyor. Yalnızca geceleri bir şeyler içmek, yemekten sonra müziğin de olduğu bir yerlere geçmek isteyenlere değil, aynı zamanda da akşamüstüne doğru günü yorgunluğunu atmak için kalabalıktan ve sesten uzak bir yer arayanlara da hitap ediyor. Menüsündeki aperatiflerle hem açlığını bastırmakModa tarafında açılan kafeleri, Yeldeğirmeni’nde hayat bulan yeni oluşumları ve Caferağa’da görücüye çıkan mekan ve barlarıyla Kadıköy, Anadolu yakasının en canlı, alternatifi en bol bölgesi. Öyle ki her ay yeni mekanlarla, yeni tarzlarla karşılaşmak mümkün. Ama bir gerçek daha var ki Kadıköy gençlikle anılan, gençlerin yoğunlukta olduğu bir bölge. Özellikle de Caferağa ve Barlar Sokağı (Kadife Sokak) çevresi genç yetişkinlerin ilk tercihi. Fakat yine de ucuz fiyatı ve renkli dünyasıyla, neon ışıkları ve üniversite öğrencisi olan çalışanlarıyla dolu mekânların yanı sıra içmeyi seven, alkolü sarhoş olmak için değil keyfine keyif katmak için tüketen, çalışanların tecrübeli olmasını bekleyen ve içki kültürüne layık olan yerlere bir ihtiyaç duyulduğu da göz ardı edilemez. isteyenlere hem de akşamki hafif yemeğin üzerine keyifli atıştırmalıklar sunan mekan, bira severleri de zengin menüsüyle kendine hayran bırakacak gibi.

DSC_0009
Mekanın üst katı ise küçük bir sahneye sahip. Konserlerin olduğu ve insanların kalabalık arasında hareket edecek yer bulamadığı yerlerin aksine EskiEv, müşterisine içkisini yudumlarken canlı müziğin keyfini yaşama fırsatı sunuyor. Sahnenin küçük olması kimileri için bir dezavantaj gibi görünse de müziğe değil müşteriye ve onun memnuniyetine öncelik veren, müziği müşterinin keyifli akşamına eşlik eden önemli bir unsur olarak gören yapısıyla kanaatimce daha büyük bir sorumluluk üstleniyor.

Son olarak herkesin merak ettiği bir diğer noktaya, fiyatlara değinmek gerekli sanırım. Öncelikle söylemek gerekir ki mekan zengin bir menüye ve birçok alternatife sahip. Her kesime ve her cebe uygun farklı ürünlerinin varlığına karşın piyasa geneli düşünüldüğünde hitap ettiği kitleye kıyasla ucuz sayılabilir. Yani keyifli bir akşamı zehir etmeyecek fiyatları olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sonuç olarak EskiEv, Kadıköy’ün ihtiyaç duyduğu, içki kültürü sahibi müşteriye hitap etmeyi başaran bir mekan. Hiç değilse bile bir gidi p içini görmekte, menüsüne göz gezdirmekte fayda var. Zaten eminim ki bu mekanı tanıyan, bir daha vazgeçemeyecek.

EskiEv Adres: Caferağa Mah. Miralay Nazım Sok. No:20 Kadıköy / İstanbul

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN