Kadıköy’de kahvaltı deyince akla gelen klasikleşmiş mekanlar var. Van Kahvaltı Evi, Naga Putrika ve Zapata Moda, en çok tercih edilenlerden diyebilirim. Beşiktaş kahvaltıcılar sokağından transfer Pişi ve Reçel türevleri de son zamanlarda bu yarışa dahil oldu. Bana soracak olursanız Dün Moda ve 700 gr favorilerim derim rahatça; ancak hafta sonu itibariyle bu kısa favoriler listeme, Parachute Cafe’yi de eklemek zorundayım!

Konum

parachute-cafe-kadikoy-kahvalti-01
Parachute Cafe

Barlar Sokağı’nın bir üst paralelindeki sokakta, mavi mavi masalarıyla birkaç kez ilgimi çekmişti Parachute; ama gitmeye bir türlü fırsat olmamıştı. Koca koca keşif listelerim içinde de yoktu. Derken bu hafta sonu Moda civarlarında başka bir kahvaltıcı bulmalıyım arayışı içindeyken aklıma düştü ve pazar sabahı kendimi o masmavi masalardan birinde buldum. Duvarlara asılmış renk renk saksılar, çalan müzik ve sokaktaki hareketlilik eşliğinde menüyü karıştırmaya koyuldum ve gördüm ki çok şey kaçırmışım bugüne dek gelmeyerek. Özellikle İzmir’den getirdikleri boyoz, kendi spesiyalleri omlet, sosis ve karamelize soğandan oluşan ‘Uçan Hollandalı’ ve ‘Speedy Gonzales’ adını verdikleri acı Meksika biberli omlet, Parachute Cafe’yi, Kadıköy-Moda civarındaki kahvaltıcılardan ayıran birkaç farklılık.

kadikoy_moda_kahvalti_parachute-e1478172427900
Parachute Cafe

Yalnızca bunlar değil tabii, serpme kahvaltıda gelen her ürünün taze oluşu, özel olarak seçildiğinin aşikarlığı da bu mekanın güzellikleri arasında. Ben uzun uzun kahvaltımı ederim, saatleri burada geçiririm diyenlerdenseniz Sere Serpme adını verdikleri, içerisinde peynir tabağı, söğüş, sahanda yumurta, acuka, sosis, reçeller… vb. barındıran, sınırsız çay içeren 2 kişilik kahvaltısını öneririm. Daha kısa bir kahvaltı iyi gider derseniz de kahvaltı tabağı, yumurtalı ekmek, pişi gibi atıştırmalıklar, gözleme, tost veya simit menü gibi seçenekler de uygun. Bu arada vejetaryenler ve veganlar da unutulmamış. Çoğu yerde bulunamayacak özende bir kahvaltı menüleri var veganlar için. İstiridye mantarlı yumurtasız menemenden tutun da mercimek böreğine kadar her şey düşünülmüş. Akşamdan kalanlara özel Hangover kahvaltısı ve smoothieleri ise bi’ harika. Cumartesi gecesini yoğun geçirmişler için pazar sabahı Parachute birebir. Bir daha bir daha gidecek olma sebebim ise belli: boyoz! Taptaze, sanki İzmir’de bir mekanda hemen o dakika hazırlanmış gibi bir lezzet ve tazelikteydi. Yerinde yeseniz bu denli mutlu etmez, öyle söyleyeyim siz anlayın…

boyoz
Parachute Cafe

Kadıköy’de kahvaltı demişken birkaç tavsiyem daha var tabii: Barlar Sokağı’nda yeni açılan Rebel Tost’taki enfes bazlama tost, Food Project’in açık büfe kahvaltısı, Küff’ün yeni açılan Bahariye şubesindeki serpme kahvaltı ve yumurta çeşitleri , Yeldeğirmeni Mahallesi’nde bulunan TaaVan, Mezzo ve Munch Mill’in kahvaltılık lezzetlerini deneyin!

Parachute Cafe Adres: Caferağa Mah. Hacı Şükrü Sok. No:5 Kadıköy/İstanbul