Kadıköy-Söğütlüçeşme’den Hasanpaşa yönüne doğru yürüdüğünüzde küçük ama yemyeşil bahçeli görkemli bir ahşap bina mutlaka dikkatinizi çekecektir. Bu bina aslında 110 yıllık tarihi bir konak. Eylül 2016’da ise “Karikatür Evi” ismini alarak ziyarete açılmış… Mizah sever herkes yolu düştükçe buraya uğrayıp birbirinden farklı konular hakkında çizilmiş karikatürlerden oluşan sergileri ücretsiz olarak gezme imkanına sahip!

IMG_99691

 

IMG_99621

İşe gidip gelirken yolumun üzerinde olan bir mekan olmasına rağmen bir türlü vakit bulup ziyaret etme şansım olmamıştı. Sonunda bir iş çıkışı kapısını açık görünce gün bugündür deyip içeri girdim ve hiç pişman olmadım. Şu anda 2016-17 sezonunda gerçekleştirilen sergilerden derlenen eserlerden oluşan bir “Yaz Sergisi” bulunmakta ve bu sergi 15 Eylül’e kadar devam edecek.

IMG_99501

Güvenlik görevlisinden aldığım bilgiye göre sezon başladığında sergiler 15-20 günde bir değişmekte. Benim içeriye girmeden önceki beklentim zaten internet ortamında veya mizah dergilerinde sıkça karşılaştığımız popülerleşmiş karakterlerin karikatürlerini görmekti. Kapıdan girince karşılaştığım, çizer Uğur Gürsoy’a ait “Fırat” karakterinin sevimli büstü de bu beklentimi iyice güçlendirdi ama sergi salonuna geçince yanıldığımı fark ettim.

IMG_9958[1]

Bahçe duvarındaki bu trajikomik çizimi karşısındaki banka oturup uzun uzun inceleyebilirsiniz. :)

 

IMG_9937[1]

Cumhuriyet Karikatürleri sergisinden…

Gördüğüm çizimler daha önce hiç görmediğim çarpıcı ve başarılı çalışmalardı. Sanırım çarpıcı bulmamın sebebi derleme yapılan geçmiş sergilerin konuları: 1 Mayıs, Feminist Dayanışma ve Cumhuriyet Karikatürleri sergilerine ait eserlerden seçmeler yapılmış.. .Bu konuların yanı sıra Afiş Sergisi‘nden seçmeler ve Erhan Candan’a ait Başaltı Öyküleri ve Deniz Karikatürleri Sergisi’nden seçmeler 15 Eylül’e kadar görebileceğiniz çizimler arasında…

IMG_9927[1]

Başaltı Öyküleri ve Deniz Karikatürleri’nden…

IMG_9933[1]

Afiş Sergisi’nden…

Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi Adres: Hasanpaşa Mah. Kurbağalıdere Cad. No:69 Kadıköy/İstanbul 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN