Kadıköy sokaklarında her yürüyüşünüzde yepyeni bişeyler keşfettiğiniz bi! semttir. Kah yeni bir cafe, kah yeni bir duvar resmi… Bir de yıllardır burada olan mahallenin eski sakinleri…

Dreamers Cafe                         – Bu mekan kapatılmıştır.

kadikoy 1
Dreamers Cafe, Kadıköy

Kadıköy’den rıhtıma inerken, yürüdüğümüz yolda en güzel köşeyi kapmış Dreamers. Hemen yanı başında Dreamers Figure var, bu dükkanda çeşitli figürler (star wars, lord of the rings gibi…) satılıyor. Şehirde bu figürlerin koleksiyonunu yapanlar için fazlasıyla büyüleyici bir adres. Dükkana girince ne yana bakacağını şaşırıyor insan. Oldukça pahalı figürler de var; ancak meraklıları için sorun olacağını düşünmüyorum. Bahsettiğim Dreamers Figure’ün hemen yanında bulunuyor bu güzel cafe. İçerideki dekorasyonda Star Wars hakimiyeti mevcut.

kadikoy 2
Dreamers Cafe, Kadıköy

Aynı zamanda yeşil duvarlar, siyah uzun pencereler, hoş set kısmı ve sakin müzikler de mekanı sadeleştiren öğeler arasında. Kahve çeşitleri oldukça lezzetli, fiyatlar uygun. Limonatasını ve turta, cheesecake gibi tatlılarını da denemenizi öneririm. Acıkırsanız da tostunu tercih edebilirsiniz. Uğrayın! 🙂

Dreamers Cafe Adres: Caferağa Mah. Moda Cad. Zuhal Sok. Banu Apt. No: 1/3 Kadıköy / İstanbul

Cafe Zapata                              – Bu mekan kapatılmıştır.

kadikoy 3
Cafe Zapata

Rexx sinemasından aşağı doğru yürüdüğünüzde ilk sokakta, hemen solda Zapata. Kadıköy’de kahvaltı için favorim olan Naga Putrika’dan sonra ikinci uğrak kahvaltı mekanı benim için. Fiyatlar çok daha uygun, özellikle bazı lezzetleri harika. Daima güzel müzikler çalan, tatlı bir dükkan. Dış kısmında yarısı gerçek bisiklet, yarısı da çizim olan hoş bir duvar detayı var. Açık mutfak olduğundan, özellikle hastasonu geldiğinizde mutfaktaki hummalı çalışmayı görmeniz de mümkün.

kadikoy 4
Cafe Zapata

Genelde buraya geldiğimizde chiapas kahvaltıyı tercih ediyoruz. İki kişilik bu kahvaltı hem cep yakmıyor, hem de inanılmaz doyurucu. Sınırsız çay eşliğinde, 4 çeşit peynir, zeytin, acuka, nutella, söğüş, reçeller, bal kaymak pişi, zahter ve muhammara var bu tabakta. Oldukça yeterli; ancak sabahları yumurta yemeliyim diyenlerdenseniz, peynirli menemenini denemelisiniz. Biz her gidişimizde ortaya muhlama söylüyoruz. Her zaman aynı lezzette olmuyo; ancak bol mısır unlu olsun dediğim vakitlerde gerçekten mutlu ediyor.

kadikoy 5
Cafe Zapata

Bunun dışında tost, sandviç, krep çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Unutmadan belirteyim, veganlar da unutulmamış, özel vegan kahvaltısı da bulunuyor. Bu şirin mekanda bir sabahınızı geçirebilirsiniz.

Cafe Zapata Adres: Caferağa Mah. Sakız Sok. No:1 Kadıköy / İstanbul

Polka Cafe                                                       Konum

kadikoy 6
Polka Cafe

Sakin, folk müzikler çalan huzur bulabileceğiniz bir mekan mı arıyorsunuz. Polka’feye buyrun. Kadıköy’ün alışılmış, uzun süredir var olan yerlerinden. Hem çalışmak hem de vakit geçirmek açısından çok güzel, dingin bir mekan. Atmosfer ve müzikler öyle huzurlu ki saatlerce kalkmak istemiyor insan. Özellikle ufak bir merdivenle çıkılan asma kat gibi olan üst kısımda uzun uzun kitap okunabilir. Üstelik buranın yemekleri de sağlıklı ve lezzetli. Özellikle sebzeli tost, sebzelerden yapılan badem köfte ve pesto soslu makarnası favorilerim. Bir tost ancak bu kadar güzel olabilir benden söylemesi!

kadikoy 7
Polka Cafe

Sadece yemek değil, çay kahve eşliğinde günlük olarak değişen kekleri ve tatlılarını da deneyebilirsiniz. Sabah saatlerinde geldiğinizde ise, ufak ama benim için fazlasıyla yeterli olan kahvaltı tabağını tercih edebilir, yanına da minik omletlerinden sipariş edebilirsiniz. Bu huzurlu cafe’ye muhakkak gelin!:)

kadikoy 8
Polka Cafe

Polka’fe Adres: Caferağa Mah. Moda Cad. Zuhal Sok. No:14B Kadıköy / İstanbul

İki Kedi Cafe                                                    Konum

Kadıköy’ün yenilerinden Barlar Sokağı’nı bitirince hemen köşede, önce sarı çerçeveli dekorasyonu, sonrasındaysa adıyla dikkatimi çekiyor. İçeri girdiğimizde de ev sıcaklığı ve titizliği görülüyor. Köşeye kurulup, Kadıköy’ün en işlek sokaklarından birini limonata veya çay eşliğinde seyredalmak çok keyifli oluyor.

kadikoy 10
İki Kedi Cafe

Pastalar, ev yapımı tatlılar, kekler oldukça iştah açıcı görünüyor. Ben son gidişimde türk kahvem eşliğinde etrafı seyrediyorum. Kahveler mekanın adına yaraşacak şekilde kedi figürleri olan fincanlarda geliyor. Bi sonraki gelişimde hindili sebzeli tostundan deneyeceğime dair kendime not düşüyorum. Görülmeye değer bir mekan.

İki Kedi Cafe: Dr. Esat Işık Cad. No:9B Moda, Kadıköy / İstanbul

Çekirdek                                                        Konum

Çekirdek’i çoğu kişi bilir, uzun süredir semtte. Moda havuzunu gören bu minik cafe, kahveleriyle gerçekten fark yaratmış bir mekan. Özellikle lattesi enfes, her geçişte o minik tatlı take away karton bardaklardan alıp, yolda içesim gelir. Minicik bir dükkan, içerisinde daima güleryüzlü, baştan sona her şeyle ilgilenen sahibi, enfes kokular ve leziz tatlılarıyla Çekirdek, bilmeyenlerin de uğraması gereken bir yer gerçekten.

kadikoy 11
Çekirdek

Birçok yeri beğenebiliyor insan; ama karşımızdakinin beğenip beğenmeyeceğini bilmeksiniz, yazıyoruz. Sanırım burası gerçekten kefil olunabilinecek güzellikte. Bu şirin yerde espresso ya da latte içtikten sonra, zincir kahve dükkanlarına geri dönemeyeceksiniz. Ayrıca tatlılar da enfes. Geçtiğimiz günlerde gittim ve browni yedim, ıslaklığı ve tadıyla günümü güzelleştirdi diyebilirim, şiddetle tavsiye olunur ! 🙂

Çekirdek Adres: Caferağa Mah. Şair Latifi Sok. No:9A Kadıköy / İstanbul

Kadıköy’den Kısa Kısa…

-Akmar’ı solumuzda bıraktığımızda çıktığımız sokakta, artık ”Kadıköy Muhit” var, kalabalıkları ağırlayabilecek kadar geniş bir alan, güzel müzik ve içecek menüsüyle, Zeplin ve Ayı’ya hoş bir alternatif olacağa benziyor.

-Çay Tarlası, Kazım Koyuncu’nun ağabeyi Oğuz Koyuncu’nun yeni mekanı. Karadeniz’den gelen malzemelerle yapılan Muhlama denenmeli. Muhlama ve menemen severlerin muhakkak uğraması gereken bir mekan. Öğlen geldiğinizde de laz böreği ve akçaabat köfte sizleri bekliyor.

-Vintage giysiler, aksesuarlar, eviniz için çeşitli dekoratif eşyaların olduğu, NUN’ı ziyaret edebilirsiniz. Burada bişeyler içerek zaman geçirebilmeniz de mümkün.

-İstisna Tatlar’a uğrayıp, dağ çilekli türk kahvesi içebilir, tatlılarından deneyebilirsiniz. Böcek Cafe’nin geniş kahvaltısını tadabilirsiniz.