theMagger olarak kadınların kendilerini özgürce ifade etmesine olanak tanıyan projeleri çok seviyoruz. Ülkemizde bu farkındalığa sahip projelerin en uzun soluklu ve en etkililerinden biri şüphesiz Anadolu Hayat Emeklilik’in “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” fotoğraf yarışması. Bu sene 14’üncüsü gerçekleştirilen bu özel fotoğraf yarışmasında yer alan eserler ilk defa dijital platformda sergileniyor.

Anadolu Hayat Emeklilik tarafından düzenlenen ve Türk kadınının sosyal, kültürel ve toplumsal gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” fotoğraf yarışması ilk kez düzenlendiği 2007 yılından bugüne, kadınlara kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir platform sunuyor. Günümüze dek 21 bini aşkın kadının, 83 bini aşkın fotoğrafla katıldığı yarışma, Türkiye’nin en çok ilgi gören fotoğraf yarışmalarından biri.

Türkiye’de kadınlara özel ilk ve tek fotoğraf yarışması olma özelliğini taşıyan Kadın Gözüyle Hayattan Kareler‘in bu denli ilgi ve takdir görmesinin bir nedeni de bu gibi projelere görece alışık olduğumuz son yıllardan çok daha önce, henüz 2000’lerin başında böyle bir platform yaratmış olması.

Yarışmanın bu yıl birincisi “Sevgi” adlı fotoğrafıyla Berna Nalçacı oldu. “Torlukçular” adlı fotoğrafıyla Funda Öztürk’ün ikinci, “Sevgililer” adlı fotoğrafıyla Aslı Ayyürü’nün üçüncü olduğu yarışmada Özlem Dilek, Nebiha Bacıoğlu ve Münevver Ulusoy da mansiyona layık görüldü. Bu fotoğrafların yanı sıra sergileme alan 38 fotoğrafın da yer aldığı dijital sergiye anadoluhayat.com.tr üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, yine bu link üzerinden yarışmanın 2007’den şu ana, kazanan tüm fotoğraflarını görsel şölen niteliğindeki bir arşiv halinde görüntülemek mümkün.

Sanat, bilim, iş yaşamı ve diğer pek çok alanda kadınların başarılarının hak ettiği değeri görmesini ve “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” gibi yaratıcılıklarını destekleyen projelerin gün geçtikçe artmasını umut ediyoruz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.