Toplumsal farkındalığın gün geçtikçe artması sayesinde kadınların başarıları toplum tarafından duyulmaya ve kabul görmeye başladı. Özellikle iş yaşamı, bilim ve sanat alanında kadınların kendilerini özgürce ifade etmesine olanak tanıyan projeleri çok seviyoruz. Bu farkındalığa sahip en uzun soluklu ve etkileyici projelerden biri de şüphesiz Anadolu Hayat Emeklilik’in “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” fotoğraf yarışması. Bu sene 14’üncüsü gerçekleştirilen bu özel fotoğraf yarışmasında yer alan eserler bu sene ilk defa dijital platformda sergileniyor.

Anadolu Hayat Emeklilik tarafından düzenlenen ve Türk kadınının sosyal, kültürel ve toplumsal gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” fotoğraf yarışması, ilk kez düzenlendiği 2007 yılından beri kadınlara kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir platform sunuyor. Günümüze dek 21 bini aşkın kadının, 83 bini aşkın fotoğrafla katıldığı yarışma, Türkiye’nin en çok ilgi gören fotoğraf yarışmalarından biri.

Türkiye’de kadınlara özel ilk ve tek fotoğraf yarışması olma özelliğini taşıyan Kadın Gözüyle Hayattan Kareler‘in bu denli ilgi görmesinin bir diğer nedeni de, henüz 2000’lerin başında böyle bir platform yaratmış olması.

Yarışmanın bu yılki birincisi “Sevgi” adlı fotoğrafıyla Berna Nalçacı oldu. “Torlukçular” adlı fotoğrafıyla Funda Öztürk’ün ikinci, “Sevgililer” adlı fotoğrafıyla Aslı Ayyürü’nün üçüncü olduğu yarışmada; Özlem Dilek, Nebiha Bacıoğlu ve Münevver Ulusoy da mansiyon ödülüne layık görüldü. Bu fotoğrafların yanı sıra sergilenen diğer 38 fotoğrafın da yer aldığı dijital sergiye anadoluhayat.com.tr üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, yine bu link üzerinden yarışmanın 2007’den bugüne dek ödül kazanmış tüm fotoğraflarını görsel şölen niteliğindeki bir arşiv halinde görüntülemek mümkün.

Sanat, bilim, iş yaşamı ve diğer pek çok alanda kadınların başarılarının hak ettiği değeri görmeye devam etmesini ve “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” gibi bu anlamda onları destekleyen projelerin gün geçtikçe artmasını umut ediyoruz.