theMagger olarak kadınların kendilerini özgürce ifade etmesine olanak tanıyan projeleri çok seviyoruz. Ülkemizde bu farkındalığa sahip projelerden en uzun soluklu ve en etkililerinden biri, şüphesiz Anadolu Hayat Emeklilik’in “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” fotoğraf yarışması. Bu sene on sekizincisi düzenlenen “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler”, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu danışmanlığında 18 yıldır kesintisiz olarak düzenlenen tek yarışma olma özelliğini taşıyor! Bu yılın başvurularıysa 11 Mart tarihine kadar buradan yapılabiliyor!

2023’ün Birincisi Sümeyye Yanık | Torakçılar 

Anadolu Hayat Emeklilik tarafından düzenlenen ve kadınların sosyal, kültürel ve toplumsal gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” fotoğraf yarışması ilk kez düzenlendiği 2007 yılından bugüne, kadınlara kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir platform sunuyor. Bugüne dek 27 bini aşkın kadının, 102 bini aşkın fotoğrafla katıldığı proje, Türkiye’nin en çok ilgi gören fotoğraf yarışmalarından bir tanesi.

2023’ün İkincisi Hatice Karakan | Palyaço

Kadın Gözüyle Hayattan Kareler‘in bu denli ilgi ve takdir görmesinin bir nedeni de henüz 2000’lerin başında böyle kıymetli bir platform yaratmış olması. Hatta projenin bir kadın fotoğrafçılar arşivi yarattığını da söyleyebiliriz zira 18 yıldır kesintisiz  düzenlenen fotoğraf yarışmasında 2007’den günümüze kazanan tüm fotoğraflar bu link üzerinden incelenebiliyor.

2023’ün Üçüncüsü Ahter Atakan | Bisikletli Çocuk

“Hayata Dair” teması ile, amatör ve profesyonel tüm kadın fotoğrafçılara açık olan yarışmada dereceye giren ve sergileme alan eserler, İstanbul başta olmak üzere çeşitli illerde düzenlenen sergilerle fotoğrafseverlerle buluşuyor ve her yıl özel bir katalogda toplanıyor. Çok daha fazla sanatsevere ulaşması amacıyla, 2020 yılından itibaren dijital platformda da sergilenmeye başlanan eserler, ziyaretçilere farklı bir deneyim sunuyor. Son olarak; bu yılki seçici kurulunda; Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güler Ertan, fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Nihal Kafalı, fotoğraf sanatçısı Ali Rıza Akalın ve Anadolu Hayat Emeklilik Kurumsal İletişim Müdürü Tuğba Öcal’ın yer aldığı yarışmanın çeşitli ödüller vadettiğini de hatırlatalım.

Sanat, bilim, iş yaşamı ve diğer pek çok alanda kadınların başarılarının hak ettiği değeri görmesini ve “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” gibi yaratıcılıklarını destekleyen projelerin gün geçtikçe artmasını umut ediyoruz.

Daha fazla bilgi almak ve yarışmaya katılmak için tıklayın.