theMagger olarak kadınların kendilerini özgürce ifade etmesine olanak tanıyan projeleri çok seviyoruz. Ülkemizde bu farkındalığa sahip projelerden en uzun soluklu ve en etkililerinden biri, şüphesiz Anadolu Hayat Emeklilik’in “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” fotoğraf yarışması. Bu sene on yedincisi düzenlenen yarışmanın başvuruları 21 Nisan tarihine kadar Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) internet sitesi üzerinden yapılabiliyor!

Anadolu Hayat Emeklilik tarafından düzenlenen ve kadınların sosyal, kültürel ve toplumsal gelişimine katkıda bulunmayı hedefleyen “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” fotoğraf yarışması ilk kez düzenlendiği 2007 yılından bugüne, kadınlara kendilerini özgürce ifade edebilecekleri bir platform sunuyor. Bugüne dek 25 bini aşkın kadın fotoğrafçının 97 bini aşkın fotoğrafıyla katıldığı proje, Türkiye’nin en çok ilgi gören fotoğraf yarışmalarından bir tanesi.

Hediye Topçuoğulları – Panayır

Türkiye’de kadınlara özel tek fotoğraf yarışması olma özelliğini taşıyan Kadın Gözüyle Hayattan Kareler‘in bu denli ilgi ve takdir görmesinin bir nedeni de henüz 2000’lerin başında böyle bir platform yaratmış olması. Hatta projenin bir kadın fotoğrafçılar arşivi yarattığını da söyleyebiliriz zira 17 yıldır kesintisiz  düzenlenen tek fotoğraf yarışması olma özelliğini de taşıyor. Bu link üzerinden, 2007’den günümüze kazanan tüm fotoğraflar incelenebiliyor.

Aysen Karadeniz – Güven

Yarışmanın bu yılki jürisinde, Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güler Ertan, fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Nihal Kafalı, TFSF Başkanı Dr. Sefa Ulukan ve Anadolu Hayat Emeklilik İletişim Müşaviri Nihan Güney yer alıyor. 18 yaş ve üzeri kadın fotoğrafçıların en fazla 4 adet dijital renkli fotoğrafla katılabildiği organizasyonda, yarışmanın 1’incisine 10 bin TL, 2’ncisine 7 bin 500 bin TL, 3’üncüsüne ise 5 bin TL para ödülü; 3 esere de 2 bin TL değerinde mansiyon ödülü sunuluyor. Fotoğrafları sergilenmeye hak kazanan eser sahiplerine de 750 TL’lik ödül veriliyor. 12 Mayıs tarihinde yayınlanacak sonuçlara buradan ulaşmak mümkün.

Özge Aslankara – Leblebici

Sanat, bilim, iş yaşamı ve diğer pek çok alanda kadınların başarılarının hak ettiği değeri görmesini ve “Kadın Gözüyle Hayattan Kareler” gibi yaratıcılıklarını destekleyen projelerin gün geçtikçe artmasını umut ediyoruz.

Daha fazla bilgi almak ve yarışmaya katılmak için tıklayın.