Sabah uyandığımda bir şeyler okumaya bayılıyorum. Geçen sabah kadın kişilik tiplerine odaklanan bir yazıya denk geldim. Bugüne dek karşılaştığım içerikler daha çok erkek kişilik tipleri üzerineydi. Kadınlara yönelik olmasından dolayı da konu daha çok ilgimi çekti, hatta yazıyı okurken Sigma kadını olduğumu keşfettim. Sabah kendime bile gelememişken “Ya neden Alfa kadını değilim ki?” diye sorduğumu hatırlıyorum. Okuduğum yazıda konuyla ilgili çok fazla detay yoktu. Yabancı kaynaklarda daha açık ve net bilgilerin yer aldığını fark edince, hem daha fazla araştırmak, hem de sizlerle paylaşmak için sabırsızlandım. Alfa, Beta, Sigma ya da diğer kişilik tiplerinden hangisine sahip olduğunuzu öğrenmek ister misiniz? Hazırsanız, başlayalım.

Kadın Kişilik Tipleri | Fotoğraf: Anna Shvets (pexels.com)

İnsanları gözlemlemeyi seviyorum. Öğrendiğim her yeni bilgiyle birlikte arkadaşlarımı ve çevremdeki kişileri inceleyip, adeta deney yapıyorum. İki yıl önce “Kim Kimdir” adlı bir programa katılmıştım. Eğitimde; görsel, işitsel ve dokunsal tiplerin sahip olduğu özelliklere yönelik bilgiler yer alıyordu. Program süresince ve sonrasında da her karşılaştığım insanı içten içe analiz etmeye çalışıyordum. Kadın kişilik tiplerine dair bilgiler edindikten sonra da kişisel deneylerime devam ettim 🙂

Kadın Tipleri ve Özellikleri

Kadınlar; Alfa, Beta, Sigma, Omega, Gamma ve Delta olarak altı farklı kişilik tipine göre kategorize ediliyorGerçekten kişiliklerimiz böyle sınıflandırılabilir mi bilemiyorum ama son dönemde popülerleşen kavramları incelemeniz için bu konuyu sizlerle de paylaşmak istedim.

Şimdi kadın tiplerini ve sahip olduğu özellikleri tek tek ele alalım. 

Alfa Kadını

Alfa Kadını | Fotoğraf: Daria Shevtsova (pexels.com)

Alfa kadınların psikolojik açıdan baskın karakterler olduğu söylenebilir. En belirgin özellikleri; başarma yeteneğinin sınırsız olduğuna inanmak, başkalarının ona eşit olarak saygı duymasına yol açan bulaşıcı bir güvene sahip olmak, liderlik özelliklerini sergilemek, başkaları tarafından etkili olarak tanınmak ve son derece yüksek hırslara sahip olmak olarak sıralanabilir.

Alfa kadını kendinden emin, liderlik etmeyi seven ve çekici bir karakterdir. Liderlik etmekte iyi olduğu için kendi ilişkisine de bunu yansıtan Alfa kadını, erkekleri çok kolay yöneten, korkusuzca hareket eden ve en önemlisi duygularını saklamayı çok iyi bilen bir kadın olarak ifade edilir.

Bir odada en çok sesi çıkan, mizah anlayışı yüksek, jest ve mimikleriyle hemen fark edilen Alfa’ların fiziksel olarak da gösterişli olduğu söylenir. Özgüveni sayesinde kolay iletişim kuran bu kadın, başkalarının onunla ilgili beklentilerini karşılamaya hiçbir zaman ihtiyaç duymaz. Onun için en önemli şey genelde kendisi için koyduğu hedeflerdir. Kötü bir özelliği varsa o da inatçılığı ve ısrarcılığı olabilir.

Beta Kadını

Beta Kadını | Fotoğraf: Daria Shevtsova (pexels.com)

Beta kadınlar, Alfa kadınlarına nazaran bir ortama girdiklerinde dikkat çekmeyen ve kendi yağında kavrulan ortalama kişilikler olarak tanımlanır. Ya da kendi hikâyelerinin başrolünde olan kadınlar da denebilir. Sevgi, arkadaşlık ya da ilişki konusunda herkesin tavsiyeye başvurduğu kişi de gene Beta kadınlarıdır. Beta kadınlarının aktif dinleyiciler olduğu da söylenebilir. Genellikle içe dönük ve sessiz tiplerdirler. Beta kadınları hem sadık hem de nazik olarak ifade edilir.

Yazar ve gazeteci Rebecca Holman alt başlığı “Quiet Girls Can Run The World” olan Beta adlı kitabında, Beta’ların sessizce ilerlediğine, telaş yapmadığına ve sakince işleri hallettiğine dair bilgiler yer alır.

Sigma Kadını

Sigma Kadını | Fotoğraf: Vlada Karpovich (pexels.com)

Sigma kadını, hem Alfa’nın en büyük rakibi hem de sakin bir güç olarak nitelendirilir. Dışa dönük olan Sigma kadınları doğal çekicilikleri yüzünden tüm ilgiyi üzerine çekebilir. Sevdiği kişilere karşı son derece sadık olan Sigma’lar onlar için her şeyi yapabilir. Herkes gibi onlar da incinmekten korkar, bu yüzden gerçekten ne kadar duygusal olduklarını gizlemek için güçlü bir kadın gibi davranır.

Bir Sigma kadını kendi kendine yetebilir. Bazı hareketleri onun dışa dönük sanılmasına neden olsa da o aslında içe dönük bir Alfa gibidir. Yakın arkadaşlara sahip olmasına rağmen, gerçek bir Sigma yalnızdır. Kendini geliştirmeye çok önem veren bu kızlar kendi davullarının ritmine göre dans ederler. Yani kendi hayatını kendi belirlediği şekilde yaşamak ister.

Başkalarının görüşünü pek önemsemez, kendisi ne istediğini çok iyi bilir. Zor bir insan olarak kabul edilir. Genellikle bu zor yapısı yüzünden ikili ilişkilerde karşısındaki kişiyi yıpratabilir. Ya da aşırı bağlanabilir. Birine bağlanan Sigma kadını için vazgeçmek zor olabilir. Birisinin yaptığı iyiliği asla unutmaz ve karşılığını yerine getirmek için mutlaka harekete geçer. Sigma kadınların kendine has hırsları var. Daima üretmek, denemek ve yapılmayanı yapmak ister. Kendi başının çaresine bakabilir. Zekidir ve olan biten her şeyin bilincindedir.

Omega Kadını

Omega Kadını | Fotoğraf: Sam Lion (pexels.com)

Omega’lar aşırı duygusal, çocuksu bir hayal dünyası sahip kadınlar olarak tanımlanır. Bir Alfa kadını gibi dışarı çıkıp sosyalleşmek yerine, kanepede oturup televizyon seyretmeyi tercih edebilir. Omega kadını ilk başta çok çekingen olabilir ve arkadaş olduktan sonra kendisini daha iyi ifade edebilir. İçe dönük ve utangaç yapıları karşısındaki insanları tanıyınca eğlenceli bir karaktere dönüşür.

Takım çalışmasından daha çok bireysel çalışmayı tercih ederler. Bulunduğu ortamda zekasıyla ön plana çıkabilir. Çoğu insanın Omega kadınlarına hayran olmasının sebebi ortalamanın üzerindeki zekasıdır. Okumak için çok zaman harcadığı veya ilgi çekici hobilerle meşgul olduğu için omega kadınlarının keskin bir zeka geliştirdiği belirtiliyor.

Gerçek hayatta sahip oldukları romantik ilginin peşinden koşamayacak kadar utangaç olan bu kadınlar romantik hayalleri için kitaplara ve filmlere yönelebilirler. Hayal dünyasında yaşayan, temiz kalpli ya da çocuk ruhlu tanıdıklarınız varsa onlar birer Omega kadını olabilir.

Gama Kadını

Gama Kadını | Fotoğraf: Anthony Shkraba (pexels.com)

Gama kadınları için ne istediğini bilen ve uzun vadeli plan yapabilen kadınlar olduğu söylenir. Kendi küçük dünyasında mutlu olan ve mutlu olmak için birilerine ihtiyaç duymayan kadınlar genellikle Gama kadınlarıdır. İdealist olan Gama kadınları, inandığı fikirleri tüm gücüyle savunur. Titiz ve düzenlidirler.

Kendine uygun olmayan bir ilişkiye adım atmayacak kadar zeki olan bu kadınlar, Alfa kadınlarına benzer bir şekilde kendi değerinin de farkındadır. Kendini rahat hissetmesi için kimseye hiçbir şey kanıtlamasına gerek yoktur. Daha organize ve tutarlı olabilmek için motivasyona ihtiyacınız varsa etrafınızda Gama kadınlarının olması size yardımcı olacaktır.

Delta Kadını

Delta Kadını | Fotoğraf: Jackson David (pexels.com)

Omega kadınına benzer şekilde, Delta kadını da partilere gitmeyi sevmeyen ve evde kalmayı tercih eden bir karakterdir. Herhangi bir bağlantısının olmadığı yeni insanlarla birlikteyken, Delta kadınının sessiz kalması ve kendi içine dönmesi muhtemeldir.

Delta’lar, utangaç, iletişim becerilerine sahip, kendinden bilinçli ve gerçekçi olarak algılanır. Mecbur kalmadıkça yeni insanlarla konuşmak ve etkileşim halinde olmak istemezler. Ancak ihtiyaçlarını ifade etmek ve diğer insanları anlamak için başkalarıyla çok düzgün bir biçimde iletişim kurabilir. Yani Delta kadınları, kelimelerin sahip olduğu gücün farkındadır ve bu anlayışı başkalarıyla iletişim kurarken kendi yararlarına kullanırlar. 

Yazıdan da anlaşıldığı gibi her bir kadın karakteri hem olumlu hem de olumsuz özelliklere sahip. Ama her biri kendine özgü ve benzersiz… Yabancı bir kaynakta; “Kişilik tipleri, kişinin yaşamı boyunca değişebilir. Bir kişi hayatına, yüksek güçlü bir Alfa, yönetici veya politikacı olarak başlayabilir ve hayatının ilerleyen dönemlerinde depresif, işsiz bir Omega’ya dönüşebilir.” alıntısına denk geldim. Yani sabit bir kişilik türü yerine zaman içerisinde değişebilen kişilik tiplerine sahibiz.

Peki siz bu karakterlerden hangisine kendinizi daha yakın hissediyorsunuz? 

Kapak Fotoğrafı: Anna Shvets (pexels.com)

İlginizi Çekebilir: Nazlı Özkök’ten Beden Algısı