2012 yılından beri Fındıklı’daki küçük salonlarında büyük hikayeler anlatmaya devam eden Craft Tiyatro’dan iddialı bir oyun daha…

kalp dugumu 2

“Elinde olsa annemin beni yiyebileceğini düşünüyorum. Böylece beni tekrar karnının içine sokabilir.”

Sezona damgasını vuran ve hemen hemen bütün oyunlarını kapalı gişe oynayan Craft Tiyatro, The Knot of The Heart / Kalp Düğümü oyunuyla seyircilerin ruhunda izler bırakmaya devam ediyor.

image

Davis Eldridge’in kaleme aldığı, Çağ Çalışkur’un yönettiği ve ilk kez 2011 yılında sahnelenen Kalp Düğümü bağımlılık üzerine bir oyun. Uyuşturucuya, alkole veya herhangi bir insana olan bağımlılığın yıkıcı sonuçlarını anlatan iki perdelik bir şaheser. Oyun, uyuşturucu kullandığı için işinden kovulan Lucy’nin etrafında gelişiyor. Annesi Barbara ise kocasını alkolden kaybetmiş bir alkol bağımlısı. Sadece alkole değil kızına da bağımlı. Lucy’e asla hayır diyemeyen hatta sırf bu yüzden kızına uyuşturucu temin eden bir anne. Lucy’nin ablası Angela ise hiçbir zaman annesi tarafından Lucy gibi sevilmeyen, babasının bir tanecik kızı, başarılı bir hukukçu ve güçlü görünen bir kişilik. Hayır demeyi bilmeyen Barbara ile sürekli hayır diyen Angela arasında kalan Lucy, oyun boyunca aşırı sevgi ve sevgisizlik arasında gidip geliyor.

image

Kendisine ve etrafındakilere yalan söyleyen, annesinin ona olan sevgisini maddi ve manevi olarak sürekli kullanan Lucy, sevgisizlikten değil aşırı sevgiden bu duruma geldiğini fark ederek annesinin kendisine olan bağımlılığından kurtulmak için uzaklaşmaya çalışsa da Barbara’nın çileden çıkarıcı karşı koyuşuyla başa çıkması gerekiyor. Tabuların yıkıldığı, ailevi ilişkilerin sarsıldığı oyunda, aşırı sevginin yıkıcılığı Lucy üzerinden; sevgisizlik ise güçlü görünen ama bir o kadar kırılgan ve sevgiye muhtaç Angela üzerinden ele alınıyor.

Tiyatro salonuna girer girmez oyun başlıyor. Siz daha yerinize oturmamışken, sahnede kriz geçiren Lucy ile karşılaşıyor ve hemen oyunun içine çekiliyorsunuz. Yarı saydam üç duvarla çevrili küçük bir sahne, minimalist ama işlevsel bir dekor ve hareketli mobilyalar sayesinde sahnenin her an değiştirilebildiği oyun, giderek artan temposuyla hiç aksamadan devam ediyor.

kalp dugumu 1

Lucy karakteriyle karşımıza çıkan, ilk tiyatrosunu oynayan Melisa Sözen için ayrı bir paragraf açmak gerek sanırım. Oyunu izlemiş herkes adına gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki biz Melisa Sözen’i tiyatro sahnesinde daha çok görmek istiyoruz. Mükemmel bir oyunculuk. Hatta rolünü oynamayan adeta onu yaşayan cinsten. Oyun gereği sahnede ağlasa da, oyunun sonunda da göz yaşlarını tutamayan rolüyle bütünleşmiş bir oyuncu.

Tabii ki sadece Melisa Sözen’i beğendik dersek yalan olur. İçinde taşıdığı zıtlıkları seyirciye yansıtışıyla, inişleri ve çıkışlarıyla Barbara rolündeki İpek Bilgin muhteşemdi. Hemşire Marina rolünde Lucy’nin aynası görevini gerçekleştiren Melisa Doğu, yaralı ruhunu sert görünümüyle gizlemeye çalışan Angela’ya hayat veren Ezgi Çelik de hikayenin tamamlayıcıları. Bütün bir oyun boyunca torbacı Zec’ten magazin muhabirine kadar bütün erkek karakterleri canlandıran Erkan Kolçak Köstendil ise ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Mutlaka gidilesi, izlenilesi bir oyun olan Kalp Düğümü Craft Tiyatro’da seyirciyi altüst etmeye devam ediyor. Bilet bulmak ne kadar zor olsa da şansınızı denemekte fayda var derim!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN