Kanye West’e olan hayranlığımı bilen bilir. Ne yaparsa yapsın, ne derse desin Kanye’ye karşı müthiş bir bağlılık içindeyim (nedendir bilinmez). Kendisi zaman zaman söylemleriyle bu işi bana zorlaştırsa da ben onun her defasında bir şekilde fark yaratışını ve bunu yapış şeklini takdir etmekten asla vazgeçemiyorum.

Tabii Wiz Khalifa’ya sebepsiz yere twitter üzerinden sataştıktan sonra bana ve benim gibi hayranlarına artık savunacak pek bir şey bırakmadı. Üstüne bir de eşi Kim Kardashian ve eski sevgilisi Amber Rose’un olaya dahil olmasıyla işler iyice çığırından çıktı. (Olaylar o kadar karışık ki özet geçmesi bile oldukça zor. Olaydan haberdar olmayanları özet için buraya ve buraya alalım.) Bu son hamlesiyle kendisinin de söylediği üzere yeni albümünün bir nevi reklamını yapmış oldu.

Her neyse bu aşk çokgenini geride bırakalım ve esas konumuza dönelim. 11 Şubat 2016’da Madison Square Garden, NY’da gerçekleşen Yeezy Season 3, Kanye’nin Adidas işbirliğindeki 3.koleksiyonunun sunumu ve yeni albümü The Life of Pablo‘nun tanıtımı niteliğinde bir şovdu. Şovu yaklaşık 20.000 New Yorker’ın izlediği söyleniyor.

12746323_10153464455917984_291330703_n

Önceki Yeezy Season defilelerini takip etmiş olanların bildikleri üzere bu defilelerde modeller asla kıpırdamıyor, mimik ya da jest kullanmıyordu. Bu sezon da bu durum değişmedi ve modellere uzun bir kural listesi verildi. Ancak şov sadece defileden ibaret olmadığı, aynı zamanda bir albüm tanıtımı olduğu için yaklaşık 1 saatten fazla sürdü. Bu yüzden de modellere diğer sezonlardan farklı olarak kimi zaman oturma ve uzanma hakkı verildi.

12735774_10153464456027984_73171132_n Ca9mBGsWIAIIbIu(molestmekardash)

Defile, üzerinden daha 24 saat geçmeden tartışmaların fitilini de ateşledi. Defilede sunulan ayakkabıların Dior 2015 F/W koleksiyonundaki botlara oldukça benzediği görülüyor. Bu hususta Dior’un kreatif direktörü Raf Simons kendisinin de birçok şeyden esinlendiğini haliyle başkalarına da Dior’un ve kendi tasarımlarının ilham olabileceğini söylemiş. Yani Dior tarafında sular durgun.

Ca5CyhaUYAA3Lic dior-otk-boots-perspex-heel

Şovda dikkat çeken unsurlardan biri de sahne tasarımının Paul Lowe’un 95 yılında çektiği Rwanda Genocide isimli eserinin bir canlandırması niteliğinde olmasıydı. Bu sahnenin üstü şovdan önce koca bir örtüyle kapatılmıştı ve The Life of Pablo‘nun ilk şarkısı duyulmaya başladığında örtü hızla kalktı.

12735619_10153464455982984_69601659_n ©Paul Lowe/Panos Pictures  Kibeho Camp RWANDA 22/4/1995  Hutu survivors from the shootings and subsequent stampede in Kibeho camp penned themselves into a compound the day after the slaughter and refused to leave. Over 4000 Hutus were killed during an ope

Kanye’nin yaptığı her işi metaforlarla süslemesi ve anlamlandırması bende ona karşı hayranlık uyandıran özelliklerden sadece bir tanesi. Birçoklarının gözünde sivri dilli söylemleri bu başarılı çalışmalarının önüne geçse de… Mesela Beyoncé’nin Formation klibinde polisler hariç tüm oyuncuları siyahilerden seçmesi tüm dünyada büyük bir yankı uyandırırken Kanye’nin yıllar önce çektiği Runaway klibini izleyenlerin aynı değeri o klibe göstermemesi bir hayli üzücü.

Konumuza geri dönecek olursak; Yeezy Season 3 şovu, Kanye West ve Vanessa Beecroft’un ortak yapımı denebilir. Daha önce çok kez birlikte çalışan ikili az önce bahsettiğim Runaway kısa filmini de birlikte üstlendi.

Kardashian-Jenner aileleri şovu front-row’dan değil 3.sıradan izlediler, hemen yanlarında Amerikan Vogue’unun efsanevi direktörü Anna Wintour oturuyordu. Beyaz kürkleriyle yanında şaha kalkan Kardashian’lardan biraz bıkmış haldeki görüntüleri twitter’da dolaşsa da Wintour’ın Kanye ve moda görüşüne karşı fikirlerinin değiştiği kanaatindeyim.

12746347_10153464455887984_854962731_n

Ailelerin sözü geçmişken şova gelirken giydikleri YEEZY X BALMAIN özel parçalarından bahsetmemek olmaz. Kanye ve Oliver Rouisteing’in Kardashian-Jenner klanının şov ziyaretinde giymesi için sadece 5 günde ortaya çıkardıkları bu mini koleksiyon(?) cidden eşsiz bir styling örneğiydi bana kalırsa. Yeezy Season’ın pejmürde ve boşvermiş görünümleriyle Balmain’ın ışıltılarını bir araya getirmek oldukça zekice. Tüm aile üyelerinin de (North da dahil) kıyafetleri içinde harika göründüğünü yadsıyamayız. Bunun gibi hamlelerle Balmain, H&M faciasını hafızalardan silip eski lüks marka kimliğine dönebilir mi? Şimdilik bilemiyoruz.

Son olarak Kanye şovun sonunda annesi Donda West’e ithaf ettiği Only One isimli bir video-game de tanıttı. Defilenin backstage’indeyse ön yüzünde Donda West’in, arka yüzünde Robert Kardashian’ın resminin bulunduğu bir tişört giydiği görüldü. Çıkışta ise albümü The Life of Pablo‘nun tişörtleri satılmaktaydı.

Defile ve Kanye hakkında söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Bence Kanye West’in her adımını takip etmekte fayda var zira kabul edelim ya da etmeyelim dünya bu ismi daha çok konuşacak.

kanye-west-shirt-zoom-6072251e-09d2-412c-9077-c7d21a64a5ad(usmag)