Gün doğumunuda Kapadokya’da balon turu yapmak… Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin başlarında gelir Kapadokya. İlginç doğa oluşumları, vadileri, kiliseleri ve taş yapıları ile her görülen köşesinde aklı kalır insanın. Ama bana sorarsanız gün doğumunda balon turu deneyimi bambaşka!

Konum

Kapadokya’da Balon Turu: Masalsı Bir Gün Doğumu Deneyimi
Kapadokya’da Balon Turu: Masalsı Bir Gün Doğumu Deneyimi

Kapadokya’da Balon Turu

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Kapadokya’da balon turu yapmak istiyorsanız balon kiralamak şu dönemde oldukça zor bir iş. Bu nedenle eğer balona binmek istiyorsanız, rezervasyonunuzu seyahatinizden çok öncesinde ayarlamaya çalışın. Birçok balon firması uzunca bir dönem için şimdiden kapalı durumda. Çünkü masallar diyarı Kapadokya turistlerin de çok ilgisini çeken bir yer. Özellikle de The Times’ın “Dünya’nın Yeni 25 Harikası” listesinde yer alması popülerliğini iyice arttırmış. Bu arada, rezervasyonunuzu yaptırmış olmanız balona kesin olarak binebileceğiniz anlamına gelmiyor ne yazık ki. Balonların kalkışı hava durumuna bağlı olduğu için güncel durum bu adresten kontrol ediliyor ve eğer “uçulamaz” uyarısı verilirse o gün balonlar uçmuyor. Eğer siz de balonların kalkışını izlemek için sabah erkenden uyananlardansanız, durumu an be an bu siteden takip edebilirsiniz. Balonların kalkışı yaz ve bahar aylarında kış mevsimine kıyasla daha garanti görülüyor.

Kapadokya'da Balon Turu
Kapadokya’da Balon Turu

Yaz aylarında Kapadokya çok sıcak olabileceği için ziyaretinizi bahar aylarına denk getirirseniz daha rahat bir tatil geçirebilirsiniz. Bu arada, gün doğumunu tam anlamıyla izlemek için saat 05:30 gibi yola çıkmalısınız. İklim nedeniyle güneş olmadan çok soğuk olabilen bu bölgede sabahın erken saatlerinde üşümemek için sıkı giyinmeyi de ihmal etmeyin. Ben gün doğumu deneyimini Kapadokya’da balon turu yapmadan yaşadım ve bu deneyim, hayatımdaki en özel anlardan biri oldu. Bu ana bir de Kapadokya’da yeni başlayan klasik araba turları da eklenince, sabah hiç bitmesin istedim.

İlginizi çekebilir: Mehmet Uluoğlu’dan Sonbaharda Kapadokya Önerileri

Fotoğraf: Unsplash.com / Andrea Enriquez Cousino
Fotoğraf: Unsplash.com / Andrea Enriquez Cousino

Gündoğumu noktasına gitmek için bu klasik araba turlarına katılabileceğiniz gibi, kaldığınız otelden de servis ayarlayabilirsiniz. Klasik arabada size şoför de eşlik ediyor. Eğer gün doğumu için belirgin bir öneriniz yoksa, kendinizi rehbere bırakabilirsiniz. Kaldığınız otelden servis ayarlarsanız da araçlar sizi önce balonların kalkış noktasına götürüp balonların kalkmadan önceki hazırlıklarını görmenize olanak sağlıyorlar.

Balonlar kalktıktan sonra da onları en iyi görebileceğiniz manzara noktalarına götürüyorlar. Eğer aracınızla gidecekseniz Aşıklar Tepesi olarak da bilinen Aydın Kırağı tepesi balon kalkış manzaraları görebileceğiniz güzel bir nokta. Ancak, balonların kalkış anını da kaçırmamanızı tavsiye ederim. Balonlar iyice yükselmeden manzaranın tadını çıkarabileceğiniz ve güzel kareler yakalayabileceğiniz kısa bir an oluyor. Sabahın sessizliğinde Kapadokya’nın doğası ile başbaşa kalabileceğiniz bu deneyimse toplamda 1-1.5 saat kadar sürüyor.

İlginizi çekebilir: Lisya Kalma’dan Kapadokya Gezilecek Yerler