Polisiye romanın kraliçesine, 411 numaralı odada, yakın bir bakış atalım. Happy 125th Birthday Agatha Christie!

agatha
Agatha Christie

O, cinayeti çözülmesi gereken bir matematik problemi gibi önümüze koyar. Zekamızı zorlarız, hayal gücümüzün sınırlarını genişletiriz. En sonunda bir de bakmışız ki “bu cinayeti ben işliyor olsaydım” diye düşünmeye başlamışız. Tehlikeli, zaman zaman rahatsız edici ama edebiyatın verdiği tadın doruk noktalara ulaştığı romanlar onunkiler.

Polisiye romanlar, biraz klişe de olsa Doğu Ekspresi’nde Cinayet’i okuduktan sonra hayatıma girdi, bir nevi Dedektif Poirot ile. Ama bu romana rastgele bir klişe gözüyle bakmak haksızlık olur, üstelik böyle bir haftada.

agatttha
Agatha Christie

İngiliz edebiyatının yapı taşlarından Agatha Christie’nin doğumunun 125. yılı sebebiyle, Black Week/Kara Hafta İstanbul Festivali, 22-24 Ekim tarihleri arasında gerçekleşiyor. Festivalin tahmin edileceği üzere yer alacağı mekan ise, İstanbul’un benim gözümde en güzel otellerinden hatta mekanlarından olan Pera Palace Hotel Jumeriah. Pera Palace Hotel, Agatha Christie’nin yaşam öyküsünde her zaman gizemli kalan bir hikaye olmuştur. Yazarın Doğu Ekspresi’nde Cinayet adlı romanını bu oteldeki 411 numaralı odada yazdığı rivayet edilir. Romanın bir kısmının da İstanbul’da geçmesi sebebiyle bu varsayım kabul edilebilirdir. Ancak  yazarın o dönemde tamamen kayıp olduğu ve ne yaptığından kimsenin haberdar olmadığı, daha sonrasında da bu gizemi çözemediği 11 günlük bir boşluk vardır. Bu sürenin ardından Christie tekrar ortaya çıktığında o 11 günde ne olduğu hiç bir şekilde öğrenilememiştir. Yıllar sonra Agatha Christie’nin kayıp 11 günü ile ilgili film çekmek istenilmiş ve hatta bu gizemi çözebilmek için Warner Brothers şirketi bir medyum dahi tutmuştur! Günümüzde 411 numaralı odaya haliyle Agatha Christie’nin ismi verilmiştir, 410 numaralı odanın isim babası ise Türk polisiyesinin en başarılı isimlerinden Ahmet Ümit’tir.

agathha
Agatha Christie

Usta polisiye roman yazarlarının söyleşileri, Agatha Christie’nin doğumunun 125. yılında anma konferansı gibi etkinliklerle geçecek olan bu festivalde, Pera Palace Hotel’in gizemli, tarihi atmosferini yaşamak bile bir ayrıcalık olsa gerek.

pera
Agatha Christie

Türk polisiye romanının en önemli isimlerinden Ahmet Ümit’in de son romanı Beyoğlu’nun En Güzel Abisi gibi birçok polisiye romanın kaçınılmaz mekanı haline gelmiş Beyoğlu’nda birçok kitabevinde yazarlar polisiye geceleri düzenleyecek ve kendilerine kitaplarımızı imzalatma fırsatı yakalayacağız. Benim öncelikle önereceğim Ahmet Ümit’in yeni romanı çıkmadan önce yapacağı son imza gününü de 24 Ekim Cumartesi günü Türk Alman Kitabevi’nin üst katındaki, konsolosluğun bahçesine bakan ve içinde saatlerce oturmak isteyeceğiniz harika kütüphanesinde, saat 18.00’de yakalamak.

11214239_862493697159585_8937453201991291508_n
Agatha Christie

Türk yazarların yanı sıra Amerika ve Avrupa’dan da yazarların söyleşeceği bu etkinlikte bir diğer ilgi çekici isim ise, kendisiyle aynı liseden de mezun olmaktan gurur duyduğum, adli tıp uzmanı Prof.Dr. Sevil Atasoy. Agatha Christie, Suç ve Ceza konulu söyleşisi bence kaçırılmaması gerekenlerden.