Uzun süredir bu kadar karakterli bir ortamda bulunmamıştım. Düşünüyorum, düşünüyorum, Karaköy Junk’ı ‘karakterli’den daha iyi anlatacak bir kelime bulamıyorum. Mantar gibi çoğalan cafe’lerinden artık biraz fenalık gelmeye başlayan Karaköy’ün ciddi anlamda böyle bir buluşma noktasına ihtiyacı vardı.

Karaköy Junk nedir derseniz eğer, eskici dükkanı, antika dükkanı, bit pazarı gibi genelgeçer isimler duyamayacaksınız benden, benim için orası bir hayal dükkanı çünkü. Girişi bile bulunduğu sokağın diğer sakinlerinden son derece farklı, sizi kendi dünyasına çeker nitelikte. Her baktığım, her dokunduğum obje ile ya kalp atışlarım hızlandı, ya geçmişle bir bağ kurdum ya da evimin bir köşesini dönüştürmek için ilham aldım. Öyle bir ortam ki, size hayal kurdurmayı başarıp, sizi mutlu etmeyi başarıyor. İşte tam da bu yüzden, Karaköy Junk’ı gezerken hissettiklerim, Junk’ın mottosunu da kanıtlar nitelikte: “One man’s trash is another man’s treasure.”

junk 4

Biraz da dükkanın hikayesine dönelim. Dükkanın son derece hoş, sıcakkanlı ve pozitif sahibesi, kendini bildi bileli meraklı olduğundan bahsediyor anlamlı bulduğu ürünleri toplamaya ve dönüştürmeye. Seyahat ettiği ülkelerdeki ve yıllarca yaşadığı Londra’ki bit pazarlarından, müzayedelerden topladığı yüzlerce parçayı, Karaköy Junk’ı açmadan önce de hem Londra’daki bit pazarlarından hem de internetten satıyormuş zaten. Bunun dışında, uzun süreden beri yakın çevresi için belirli ürünleri onlarla birlikte arayıp, keşfediyormuş.

Kendini bildi bileli sahip olduğunu söylediği bu, eski eşyaları toplama, onarma ve diğer insanlarla paylaşma güdüsü, en sonunda Karaköy Junk gibi bir dükkan açma fikrini doğurmuş. Karaköy Junk’ta her parçanın bir hikayesi var, dükkandaki parçaların ne olduklarını, nasıl keşfedildiklerini ve dükkanda şu anki yerlerini nasıl aldıklarını, dükkanın sahibesi Aslı’dan dinlemenizi öneririm. Zaten, herhangi bir objeyi elinize aldığınızda, büyük bir heyecan ve tutku ile objeyi anlatmaya başladığını fark edeceksiniz Aslı’nın.

junk 2

Aslı, bir şeyi sadece kendi için güzelleştirmeyi seven insanlardan değil. Komşuları ile arasının nasıl olduğunu sorduğumda, yan komşusu olan eski bir kebapçı dükkanının menüsünü yardım olsun diye, İngilizce’ye çevirdiğini ve onların Yemeksepeti hesabı açmasını sağladığını öğreniyorum. Bu sadece bir örnek. Dükkanı ziyarete gelen misafirlerin uzun süredir aradığı bir parça olduğunu öğrendiğinde, onlara yardım edebilmek için elinden geleni yaptığına şahit oldum birkaç kez. Karaköy Junk ruhu, sadece bireysel değil kollektif değişimin de esas alındığı bir ruh yani.

Peki Junk’ta beni en çok etkileyen parçalar nelerdi? Eski deri bavullar, ahşap sandıklar, her birini tek tek eve götürmek istediğiniz mutfak eşyaları, retro saatler, son derece başarılı bir Eames koltuk reprodüksüyonu, 80’lerden gürgen el oyması yeşil kadife koltuk, az bulunan tasarım kitapları… Hemen herkesi bir yerlerden yakalayıp, müdavimi yapabilecek bir seçkisi var Karaköy Junk’ın.

junk 10

Karaköy Junk’ın resmi açılışı, önümüzde bir iki hafta içinde gerçekleşecek ancak dükkan Pazartesi günleri dışında her gün açık bile şimdiden. Dükkanda hummalı bir çalışma hali hakim, hemen her gün yeni ürünler katılıyor bu hayal dünyasına. Aslı, evlerinde Karaköy Junk’ta sergilenmeyi bekleyen birçok obje ve mobilyanın da olduğunu söylüyor.

Karaköy Junk, sadece bir antika dükkanı olarak kalmayacak, hiçbir zaman da öyle planlanmamış zaten. Sürekli projeler üreten ve yaratıcı insanları buluşturan bir platform da sunacak yakın zamanda. Örneğin, Teoman şu sıralar Karaköy Junk imzalı sahne dekoru ile çıkıyor konserlerine. Sonra, Aslı havaların izin verdiği ilk fırsatta bir vintage kıyafet pazarı düzenlenecek, bu pazar sadece kıyafetlerin satıldığı bir etkinlik olmaktan öte, bazı yaratıcı insanların da stand açacağı bir sokak şenliğine dönüşecek. Aslı’nın aklında mini marangozluk, recycle workshopları düzenlemek de var.

Semtin artık kült mertebesine ulaşmış sakinleri Baltazar ve Komodor’un sokağında bulunan Karaköy Junk’a yolunuzun düşeceğinden mutlaka emin olun ve hak ettiği süreyi ayırın bu dükkanı santim santim gezmek için. Güzel ve güleryüzlü sahibesi ile sohbete dalın ve son olarak ufak da olsa birkaç parçayı kendi koleksiyonuza katarak, yaşadığınız yere Karaköy Junk ruhunun değmesine izin verin.

Karaköy Junk Adres: Kılıç Ali Mescidi Sok. No:6 Karaköy / İstanbul

Fotoğraflar: Gülfem Karcı

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?