Gözlerinizin alabildiği kadar karanlık bir mekan ve bu mekanda sizin için hazırlanmış bir yemek düşünün. Karşınızda kimin oturduğunu, tabakta ne yemek olduğunu bilmiyorsunuz. 5 duyu organınızdan biri bu yemekte artık sizinle birlikte değil çünkü gözünüz siyahtan başka bir şey görmüyor. Mekandaki garsonlar ve canlı müzik yapan müzisyenler doğuştan görme engelli ama içeriye girdikten sonra artık onlar sizin rehberleriniz.

*Yazıda bahsedilen Karanlıkta Yemek deneyimini, artık Serdar-ı Ekrem’de değil, Kağıthane’de yaşayabilirsiniz. Yazının en altında güncel adres ve telefonu bulabilirsiniz.*

karanlıkta_yemek
Karanlıkta Yemek

Uzun zamandır Serdar-ı Ekrem’de önünden her geçtiğimde merak ettiğim “Karanlıkta Yemek”i geçen hafta cumartesi günü deneyimleyebildim. Bu deneyimi yaşamaktaki amacı görme engellilerle empati kurmak gibi düşünebilirsiniz fakat amaç empati kurmanın birazcık ötesinde. “Karanlık İşler” yaratıcılarının organize ettiği “Karanlıkta Yemek” aslında çevrenizdeki her şeyi 5 duyunuzun belki de en önemlisi olmadan algılamaya/anlamaya çalıştığınız, yudumladığınız şaraptan, ne olduğunu bilmeden yuttuğunuz lokmalara kadar fark edebilmeyi ve uyum sağlamayı öğrenebildiğiniz yaklaşık 3 saatlik bir illüzyon. “Karanlıkta yemek yemek ne kadar eğlenceli olabilir ki?” diyorsanız, sorunun cevabı Serdar-ı Ekrem’de.

Galata Nikol’un hemen karşısında bulunan mekana yemekten 15 dakika önce varıyoruz. Bekleme odasının bir duvarı “Kör Fotoğrafçılar Projesi”ne destek veren yazarların fotoğrafları ile kaplanmış. Biz fotoğraflara bakarken organizatörler son hazırlıklarını tamamlıyorlar ve içeriye girmeden önce bizlerden  ışık saçma ihtimali olan telefon, saat gibi tüm eşyalarımızı diğer kişisel eşyalarımızla birlikte bırakmamızı rica ediyorlar. Benim için meraktan kaynaklı gergin süreç işte bu anda başlıyor. İçeriye girişler gruplar halinde, oturma düzenine göre gerçekleşiyor. İçeriye girerken önümüzdeki kişinin omzuna tutunarak oluşturduğumuz zincir, bütün gece bize bir nevi rehberlik edecek garsonun önderliğinde ilerliyor ve herkes sandalyesine yerleştiriliyor.

karanlıkta_yemek_afiş
Karanlıkta Yemek

Tüm gruplar içeriye alındıktan sonra hoparlörden gelen ses masa düzenini anlatmaya başlıyor. Şimdi dokunma duyum devrede. Ses çatalın, bardağın, tuzluğun yerini söyledikçe her şeyi ellemeye başlıyorum. Başlangıç tabağı biz masaya gelmeden önce hazırlanmış. Çatalımı tabağımda gezdirip ne olduğunu anlamaya çalışıyorum ama bu şekilde anlamak imkansız. Bu sefer de tatma duyusu görev başında. Ben ne yediğimi anlamaya çalışırken canlı müzik başlıyor ve Yeni Türkü, Sezen Aksu, Ezginin Günlüğü, Goran Bregovic şarkıları peş peşe sıralanıyor. Canlı müzik performansının güzel olan kısmı müzisyenlerin sabit durmak yerine yer değiştiriyor olmalarıydı. Başta bana yakın olan keman sesi gitarla yer değiştiriyor, solist bir süre sonra hemen arkamda aslında benimle şarkıyı söylüyor, sesler tınılar odanın içinde yolculuk ediyor.

Gece boyunca bize eşlik edecek olan rehberimiz Elif ara sıcakların servis edildiğinin haberini veriyor. Başlangıçlarla tecrübe kazandığımı zannediyorum ama yine tabağımdaki yemeği görmeden istediğim boyutlarda kesmek konusunda çok da başarılı olduğumu söyleyemem. Ara sıcağı müzik eşliğinde ana yemek takip ediyor ve karanlıkta dans başlıyor. Elif bizi yine sağ el sağ omuza kuralıyla dans pistine götürüyor. Çok yakınımızda birilerinin dans ettiğini hissettiğimiz halde belki de ilk defa nasıl görüneceğimizi hiç düşünmeden içimizden nasıl geliyorsa öyle dans ediyoruz. Diğer dans edenlerin de bizden çok da farklı düşündüklerini zannetmiyorum.

karanlikta_yemek
Karanlıkta Yemek

Yemek, şarap, müzik, dans… Üç saat boyunca alıştığımız karanlıktan yine gruplar halinde geldiğimiz şekilde ayrılıyoruz. Işık ilk başta gözlerimizi acıtsa da içeride yaşadığımız üç saatlik deneyim ve arkasında bıraktığı hissiyat acıyı hissetmemize çok da izin vermiyor. Çünkü o anı acıyı düşünmek yerine sahip olduğun ama farkında olmadığın her şeyi tek tek düşünerek ve farkına vardıklarının önemini anlayarak geçiriyorsun. “Karanlıkta Yemek” kesinlikle son zamanlarda yaşadığım en ilginç deneyimlerden biri.

“Karanlık İşler” ekibinin katılımcılara yalnızca yemek konusunda deneyim sunmadığını ek olarak belirteyim. Ekibin farklı projelerini incelemek ve yemeğe gitmek isterseniz rezervasyon yaptırabilmek için  www.karanliktayemek.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.