Havalar soğudukça şehirde müziğin sesi yükseliyor, izleyecek filmler çoğalıyor, etkinliklerin biri biterken diğeri başlıyor.

Sinema, müzik, sanat ve daha fazlası. İşte Ekim 2017 boyunca yapabileceklerinizden bazıları:

***

Kasım 2017’de Yapılacaklar

İstanbul Kitap Fuarı’nı ziyaret edin, kitap raflarınızı doldurun.

4-12 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde sürecek 36. İstanbul Kitap Fuarı‘nın teması iyi ki varsın edebiyatonur yazarı ise Ayla Kutlu. Fuara ulaşmak için Beylikdüzü’ne doğru uzun bir yolculuk sizi beklese de, yüzlerce yazar ve yayıneviyle buluşmanın, cazip indirimlerle çantanızı size aylar boyunca yetecek kadar kitapla doldurmanın mümkün olması bunu unutturuyor.

Kitap Fuarı’na doğru yola çıkmadan önce, okunacaklar listenize eklemenizi önerdiğimiz kitapları Bu Ara Ne Okumalı? – 36. İstanbul Kitap Fuarı İçin 6 Kitap Önerisi yazımızda bulabilirsiniz.

 

Şehrin caz haline kapılın.

3 Kasım – 19 Kasım tarihleri arasında, bu yıl 27. yaşını kutlayacak Akbank Caz Festivali, bu yıl tarihlerini ekim ayından kasıma kaydırmış. Türkiye’nin en köklü caz etkinliği olma özelliği taşıyan festivalin bu yılki programında Abdullah Ibrahim, Ekaya, Hugh Masekela, Bonobo, Chucho Valdes, Gonzalo Rubalcaba, Emin Fındıkoğlu gibi isimler yer alıyor; size de kendinizi cazın farklı alttürlerine ve renklerine bırakmak kalıyor.

 

İş Sanat’ın yeni sezonunu karşılayın.

Klasik müzikten modern dansa, dünya müziğinden şiir dinletilerine sanatın birçok farklı türünde yıl boyu etkinlikler düzenleyen İş Sanat, bu yıl 18. sezon programına 3 Kasım‘daki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası konseriyle başlıyor. Sezon programında kasım ayı için önerimiz, Küba asıllı dansçı Carlos Acosta‘nın kurduğu kumpanya Acosta Danza‘nın, 6 ve 7 Kasım‘da iki gece üst üste sergileyeceği dans gösterisi…

 

Sıra dışı vampirlerle tanışın.

Pera Film, 31 Ekim’deki Halloween’in etkisinden kasım ayı boyunca kurtulmanıza izin vermeyecek gibi görünüyor. 29 Kasım’a dek sürecek Sıra Dışı Vampirler başlıklı gösterim programı, geçmişten günümüze, sinemanın oldukça orijinal vampir filmlerini ve vampir karakterlerini bir araya getiriyor. Programda 70’lerin Çekoslovak Yeni Dalgası’ndan Valerie ve Harikalar Haftası da var, geçtiğimiz yıl deniz kızları ve vampirleri aynı bedende buluşturan Polonya yapımı Deniz Kızlarının Şarkısı da…

 

Müziğin sıcaklığını kışlık konser mekanlarında hissedin.

Kışın gelmesine, açık hava konserlerinin sona ermesine pek de üzülmememizin nedeni sımsıcak bir ortam ve iyi müzik vadeden, sevdiğimiz konser mekanlarının yeni sezonlarına tam gaz başlıyor olması. Salon da, sezonun başından beri olduğu gibi dopdolu bir kasım ayı programıyla göz kamaştırıyor: 2 Kasım‘da Austra‘yla kesintisiz bir dans gecesine adım atabilir, 8 ve 9 Kasım‘da Ólöf Arnalds, 29 Kasım‘da Siv Jakobsen ile Nordik müziğe kendinizi bırakabilir, 10 Kasım‘da ülkemizin en değerli indie gruplarından biriyle, The Away Days‘le coşabilirsiniz.

 

Kahkahalarınızı serbest bırakın.

Kasım, aynı zamanda şehrin kahkahayla dolduğu bir ay olarak bilinmeye başlıyor. BKM, artık geleneksel hale getirdiği İstanbul Komedi Festivali‘ni bu yıl 11-18 Kasım tarihleri arasında düzenleyecek. BKM Tiyatro, BKM Mutfak Çarşı, Uniq Hall, BKM Mutfak Uniq, Uniq Hall Lounge, Uniq Çocuk Atölyesi ve Uniq Fuaye olmak üzere 7 farklı mekanda gerçekleşecek festivalin programında Yılmaz Erdoğan, Ata Demirer, Suzan Kardeş ve Erdil Yaşaroğlu gibi ismler öne çıkıyor.

 

Tiyatronun gücünü hafife almayın.

İKSV, bu yıl “Tiyatro bağımsızlık yapar.” diyor, artık iki yılda bir yerine her yıl düzenlemeye karar verdiği İstanbul Tiyatro Festivali’ni başlatırken. 13 – 26 Kasım arasında uluslararası sahnelerden konukları ve yerli oyunların ilk gösterimleriyle şehri dolduracak İstanbul Tiyatro Festivali‘nden öneriler için Eda Geven’in yazısına göz atabilirsiniz.

 

Şehirdeki farklı festivallerde, yepyeni filmlerle buluşmaya devam edin.

İstanbul’un popüler film festivallerinin gölgesinde kalsalar da birkaç yıldır dopdolu programlarla ve büyük emeklerle düzenlenen kaliteli organizasyonlar da sinemaseverleri sevindirmeye devam ediyor ve ilgiyi onlar kadar hak ediyor. Filmekimi’ni geride bırakmamızın üzerinden bir ay geçmeden, şehir iki film festivali sayesinde filmle dolmaya devam edecek. Her ikisi de uluslararası yarışma bölümlerine, değerli konuklara ve türlü yan etkinliklere sahip Suç ve Ceza Film Festivali 3 – 9 Kasım, Boğaziçi Film Festivali 17 – 26 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

 

Müziğe Fransız kalın. (Bu iyi bir şey.)

Birkaç yıldır çağdaş Fransız müziğine olan merakımızı gidermemize, Fransız müziğinin farklı türlerdeki temsilcileriyle tanışmamıza önayak olan XXF Very Very French Festival, bu yıl da İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Babylon işbirliğiyle gerçekleşiyor. 23 Kasım’da başlayacak ve 6 Aralık’a dek sürecek festivalin konukları arasında Amadou & Mariam, Erik Truffaz, Amine Edge & Dance, Aquaserge ve Juniore gibi isimler öne çıkıyor.

 

Henüz ziyaret etmediyseniz, son günlerinde İstanbul Bienali’ni kaçırmayın.

Ve bir hatırlatma… Bir aydan fazladır 6 ayrı mekanda muhteşem eserlerle buluşmamızı sağlayan 15. İstanbul Bienali, 12 Kasım’da kapılarını kapıyor. Hâlâ ziyaret etmediyseniz elinizi çabuk tutun! Bienalle ilgili daha fazla bilgi ve sergilerden seçtiklerimiz için 15. İstanbul Bienali’nde Kaçırmamanız Gereken 10 Eser listemize göz atabilir, bienalden izlenimler için Emre Eminoğlu’nun yazısına tıklayabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?