Filmekimi’nin öne çıkanları, ödül sezonunun ilk iddialıları, süper kahramanlar ve merakla beklenen yerli yapımlar… Kasım ayında vizyon filmleri arasında seçenek bol!

Kasım 2017’de vizyona girecek 35 film arasından sizler için seçtik:

Ayın bir diğer vizyon filmi Un beau soleil interieur / Let the Sunshine In’i Ceyeka Filmekimi’nde izleyip yazmıştı; film 17 Kasım’da vizyonda olacak.

***

Kasım 2017 Vizyon Filmleri

The Square

Yönetmen: Ruben Östlund | Vizyon Tarihi: 3 Kasım 2017

İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un Altın Palmiye ödüllü filmi The Square, kısa bir süre önce Filmekimi programının öne çıkan filmleri arasında yer almıştı ve şimdi de vizyona konuk oluyor. Stockholm’deki bir sanat merkezini ve bu sanat merkezinin artistik direktörü Christian’ı merkezine alan filmde Östlund’un önceki filmlerinde olduğu gibi toplumsal olaylara karşı şehirli insanların tutumu ve güçlü bir mizah iç içe geçiyor.

 

Murder on the Orient Express

Yönetmen: Kenneth Branagh | Vizyon Tarihi: 10 Kasım 2017

Ünlü oyuncu ve yönetmen Kenneth Branagh, yeni filminde hem polisiye türünün en önemli yazarlarından Agatha Christie’nin en çok tanınan eserlerinden birini sinemaya uyarlıyor hem de yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosunu bir araya getiriyor. İstanbul’dan Paris’e doğru giderken karlar arasında mahsur kalan lüks bir trende işlenen cinayete odaklanan Murder on the Orient Express‘te gerçekten de yok yok: Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Penélope Cruz, Judi Dench, Willem Dafoe, Olivia Colman… Filmin vizyona girmeden önce İKSV Galaları kapsamında Sirkeci Garı’nda özel bir gösterimle izleyiciyle buluşacağını da hatırlatalım. (Detaylı bilgiye theMagger Ajanda’dan ulaşabilirsiniz.)

 

Yol Ayrımı

Yönetmen: Yavuz Turgul | Vizyon Tarihi: 10 Kasım 2017

Son yıllarda Türkiye sinemasının hem seyirciyi hem de eleştirmenleri memnun eden ve her seferinde aynı heyecanı uyandıran işbriliklerinden biri Yavuz Turgul ve Şener Şen‘in bir araya gelmesiyle oluyor. En son Av Mevsimi’nde bir araya gelen ikiliye, Yol Ayrımı adlı yeni işbirliklerinde Mert Fırat, Rutkay Aziz, Nihal Yalçın ve Tilbe Saran gibi oyuncular da eşlik ediyor. Film, babasından devraldığı tekstil imparatorluğunu büyütürken aldığı cesur kararlar ve uyguladığı acımasız yöntemler nedeniyle ailesini karşısına almak zorunda kalan Mazhar Kozanlı’nın hikâyesini anlatıyor.

 

Toivon tuolla puolen / The Other Side of Hope

Yönetmen: Aki Kaurismäki | Vizyon Tarihi: 10 Kasım 2017

Türkiye prömiyerini ayın ilk haftasında Suç ve Ceza Film Festivali’nde yapacak olan The Other Side of Hopefestivalin hemen ardından vizyondaki yerini alacak. Finlandiya sinemasının en çok tanınan yönetmeni Aki Kaurismäki her zamanki pastel renkleri, kendine özgü mizahı ve alıştığımız yüzleriyle bu kez Helsinki’de yolları kesişen bir seyyar satıcı ve bir Suriyeli göçmenin yaşadıklarını anlatıyor.

 

The Killing of a Sacred Deer

Yönetmen: Yorgos Lanthimos | Vizyon Tarihi: 17 Kasım 2017

Bu ayın vizyon takvimine Filmekimi’nden transfer olan bir diğer film ise Yorgos Lanthimos‘un The Killing of a Sacred Deer‘ı. Colin Farrell ve Nicole Kidman‘ın başrollerini paylaştığı film, izleyenleri Lanthimos’un oyuncu distopyalar yaratan dünyasına yeniden götürüyor. Bu kez, başarılı, evli ve iki çocuk babası bir cerrah, kendi babasının boşluğunu onunla doldurmaya çalışan bir ergen tarafından tehlikeli bir oyunun içine sürükleniyor. Lanthimos sinemasının alametifarikaları, suçluluk duygusu, aile yapısı, sınıfsal farklılıklar konuları ve bedensel şiddetten doğan mizah bu filmde de sizi yalnız bırakmayacak.

 

Justice League

Yönetmen: Zack Snyder | Vizyon Tarihi: 17 Kasım 2017

Superman’in dünyalılar için kendini feda ederek hayata veda etmesinin ardından müttefik haline gelen Batman ve Wonder Woman, kendilerini ve dünyayı bekleyen yeni bir tehlikeye karşı kendileri gibi güçlere sahip kahramanlardan oluşan bir takım toplamaya karar veriyor ve Justice League‘i kuruyorlar. The Avengers’ın DC Comics versiyonunda Batman (Ben Affleck) ve Wonder Woman’ın (Gal Gadot) yanı sıra The Flash (Ezra Miller), Aquaman (Jason Momoa) ve Cyborg’u (Ray Fisher) izleyeceğiz.

 

The Snowman

Yönetmen: Tomas Alfredson | Vizyon Tarihi: 17 Kasım 2017

Nordik polisiyelerin popülaritesi malum… Bu türün en sevilen yazarlarından Jo Nesbo‘nun romanından, Nordik bir yönetmen, Tomas Alfredson tarafından uyarlanan The Snowman, her yıl kışın ilk kar yağışının ardından işlenen cinayetler arasındaki bağlantıları ve olası bir seri katilin varlığını araştıran bir dedektifi merkezine alıyor. Michael Fassbender‘ı başrolde izleyeceğimiz film, aldığı olumsuz eleştirilere rağmen kar ve kanın renklerinin birleşiminin yarattığı kışkırtıcılıkla merak edilmeye devam ediyor.

 

Wonder

Yönetmen: Stephen Chbosky | Vizyon Tarihi: 17 Kasım 2017

Gün geçmiyor ki New York Times’ın çok satanlar listesinden bir roman sinemaya uyarlanmasın. R.J. Palacio’nun Wonder‘ı da bu yıl roman sayfalarından beyazperdeye doğru bir yolculuğa çıkanlardan.. Roman ve film, yüzündeki deformasyon nedeniyle yaşıtları tarafından dışlanan fakat bu durumla güçlü ve cesur bir şekilde mücadele eden bir çocuğun yaşadıklarını anlatıyor. The Perks of Being a Wallflower‘ın yazarı olarak tanıdığımız ve ardından kendi romanını sinemaya uyarlayan ve yöneten isim olarak sevdiğimiz Stephen Chbosky‘nin yönettiği filmde Julia Roberts ve Owen WilsonRoom‘daki performansına hayran kaldığımız genç oyuncu Jacob Tremblay‘a eşlik ediyor.

 

Housewife

Yönetmen: Can Evrenol | Vizyon Tarihi: 24 Kasım 2017

2015 yılında ilk uzun metrajlı filmiyle Türkiye korku sineması için önemli bir sıçrayışa imza atan, dünya çapında ilgiyle karşılanan Can Evrenol, ikinci filmini İngilizce olarak çekti. Kız kardeşi ve babası annesi tarafından öldürülen Holly’nin bu olaydan 20 yıl sonra annesini bu eyleme iten nedenleri araştıran ve kabuslarla gerçekler arasındaki ayrımı gittikçe yitirmeye başlayan Holly’i izliyor. Housewife, Türkiye prömiyerini geçtiğimiz ay Filmekimi’nde yapmıştı.

 

Buğday

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu | Vizyon Tarihi: 24 Kasım 2017

En son Yumurta – Süt – Bal‘dan oluşan Yusuf Üçlemesi’ni izlediğimiz Semih Kaplanoğlu‘nun son filmi Buğday da ayın vizyon filmlerinden. Toprakla ilgilenen iki bilim insanının belirsiz bir gelecekte ve terk edilmiş topraklardaki hikâyesini anlatan film, bu ay aynı zamanda Selanik Film Festivali’nin Balkan Survey bölümünde de gösterilecek.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?