Artık bitse de kurtulsak dediğimiz lanetli 2016 yılının sondan ikinci ayını geride bıraktık. Tüm dünyayı esir alan talihsizlikler ve hayal kırıklıkları silsilesi müzikte de peşimizi bırakmadı. Büyük hayalimiz Barselonalı Primavera Sound’un geçen seneye kıyasla pek de tatmin edici olmayan, neredeyse 3 sarı kapak biriktirerek bile gidebileceğimiz bir line-up açıklaması ve Aralık albümleri yok sayılarak hazırlanan 2016’nın En İyi Albümleri Listelerinin bir bir piyasaya çıkması moralleri bozdu ama yıkılmadık. Kasım 2016’da bizi heyecanlandıran ve güzel günler yakın, meşaleleri yakın hissi veren haberleri derledik.

Yavaş yavaş açıklanan 2017 albümleri arasında bizi en çok heyecanlandıranlarından Tame Impala’nın yedek kadro grubu POND, daha öncelerde 2017 başlarında çıkması planlanan yedinci albümlerinin haberini buram buram Kevin Parker kokan Sweep Me Off My Feet single’ı ile vermişti. Albüm çıkana kadar başka bir single yayınlamayı düşünmeseler de Trump’ın başkan seçilmesinin ardından yaşanan korkuya en iyi çözüm olarak müziğin birleştirici gücünü kullanıp ikinci single 30000 Megatons‘u paylaşmaya karar verdiler:

ABD’nin şaşırtan seçim sonuçlarından endişeli olan sadece POND değildi. Run The Jewels da plansız bir şekilde yeni albümlerinden ilk single 2100‘ı paylaşarak kendi sözleriyle “sonuçlardan dolayı korkan ve acı çeken herkesin” yanında oldular:

Tabii ki herkes POND ve Run The Jewels kadar duyarlı değildi. Örneğin oyuncu Donald McKinley Glover’ın müzik projesi olan Childish Gambino Aralık ayında çıkacak olan “Awaken My Love” albümünün derdinde olarak iki single yayınladı:

Toro Y Moi’dan tanıdığımız Chaz Bundick, iki sene önce tanıştığımız elektronik ağırlıklı yan projesi Les Sins ve henüz Eylül ayında açıkladığı bir diğer yan projesi olarak ambient müziğe de el attığı PLUM yeterli değilmiş gibi güçlerini The Mattson 2 ikizleriyle birleştirerek 31 Aralık 2017’de çıkacak olan Chaz Bundick Meets The Mattson 2 albümünden ilk single’ı yayınladı:

En az Chaz Bundick kadar çalışkan olan bir diğer isim şu aralar en büyük takıntımız olan HOMESHAKE‘di. 2014 ve 2015 yıllarında birer albüm çıkararak bizi kendine aşık eden eski Mac Demarco gitaristi Peter Sagar’ın projesi HOMESHAKE yayınladığı şahane Call Me Up single’ı ile üçüncü albümü Fresh Air’in 3 Şubat’ta yayınlacağını duyurdu ve bizi gün saydırmaya başladı:

Ayın en çok içimize sinen şarkılarından biri kesinlikle Temples‘ın Certainty‘si oldu. Çabuk tüketme korkusuyla fazla dinlememeye çalışsak da spray-skinny pantolon dörtlüsünün 3 Mart’ta yayınlanacak olan Volcano albümünden ilk single’ı Certainty bu ay en çok dinlediğimiz şarkı oldu:

Xiu Xiu, Animal Collective ve daha fazlasından haberler, çok yakında yazının ikinci bölümünde…