Aylardan Kasım olduğunda İstanbul hiç olmadığı kadar kitap kokuyor. Çantasında, elinin altında hep bir kitabı olanlar için Kasım ayı okunacaklar kulesinin yükseltildiği, evlerdeki envanterin sayıldığı, kitapevlerinin kartlarını bir bir açtığı ay. Bu öyle bir ay ki insan çekim gücüne bir kapılmayagörsün. Edebiyatın, kitabın, yazın dünyasının uzattığı peritozundan bir tutam almak isteyenler için bu ay tek hedefimiz: 32. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı.

20’lerimde ve bir “geç İstanbullu” olmam hasebiyle bu yazıda Fuar’ındünü ve bugünü gibi bir akıştan bahsedemeyeceğim ne yazık ki. Ancak onun yerine fuar programını sizin için didik didik edip bir rehber hazırladım. İşte 10 altın adımda İstanbul Kitap Fuarı.

1. Yolculuğa Hazırlık

Fuarın ismi her ne kadar İstanbul olsa da fuar alanı kent merkezinin epeyce dışında. Hatta öyle ki sabah saatlerinde fuar alanının önünde durursanız sis ve pusla önünüzde uzanan uçsuz bucaksız bir otoyol  ve arasından sıyrılan televizyon kulesinden başka bir şey göremezsiniz. Büyükçekmece’ye hoş geldiniz.

kitap fuari - tuyap

Uzun soluklu bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Bunun farkında olarak yanınıza azık erzak bir şeyler alın. Zira gittiğiniz yerde karnınızı doyuracak ne zamanınız olabilir ne de uygun bir yer bulabilirsiniz. Fuarın ikinci yarısında gidecekseniz yanınıza yağmurluk, şemsiye almayı unutmayın. Geçen yıl fuara gidenler fırtına ve yağmur anılarını hatırlayacaklardır.  Belki sizin de benim gibi o yağmurlu günde Büyükçekmece’nin sert esen rüzgarında paralanan kitaplarınız duruyordur kitaplıklarınızda.

2. Ulaşım

kitap fuarı - kroki

Gitmeye karar verdiniz. Yani zihnen kendinizi gitmeye hazır hissediyorsunuz ancak nasıl gideceksiniz ? Bu konuda önünüzde çeşitli alternatifler var.

En bilineni metrobüsü kullanarak en son hattın en son durağında inmek. Aman dikkat, Metrobüs üstgeçidinde ezilmemeye dikkat edin.

Eğer bir binek aracınız varsa E-5’i kullanabilirsiniz. Avcıları aşın, Büyükçekmece’ye varın. Gürpınar Kavşağı’nı bulun. İşte oradaki kalabalık fuar alanıdır. Otopark var ancak yer sorunu yaşamamak için elbette erken giden olmak gerekiyor.

Bununla birlikte TÜYAP ücretsiz servis imkanı da sunuyor. Fuar boyunca Bakırköy Deniz Otobüsleri İskelesi’nden ya da Mimar Sinan GSÜ’nün Fındıklı yerleşkesinden kalkacak servisleri kullanabilirsiniz.

3. Onur Konuğu Ülke

2010 yılından beri yapılan “Onur Konuğu Ülke” uygulaması ile Fuar hem adıyla müsemma daha bir uluslararası oldu hem de bizler için keşfedecek yeni coğrafyaların pusulasını tutar oldu. Fuarda bu yıl Onur Konuğu olarak Çin Halk Cumhuriyeti arz-ı endam edecek. Geçtiğimiz yıl Mo-Yan’ın Nobel Edebiyat Ödülü alması ile Türkiye’deki okurların ve yayıncıların gözü Çin Edebiyatı’na çevrilmişken Fuar ile birlikte Çin’e biraz daha yaklaşıyoruz.  Unutmadan; Çin’in bulunacağı uluslararası salon sadece 2-5 Kasım tarihleri arasında açık. Dolayısı ile Onur Konuğu Ülke için gelecekler ellerini çabuk tutmalılar. Yalnızca 4 günleri var. Ayrıca Çin’den gelen ve isimlerinin birbirine karıştırılması çok kolay katılımcılarının söyleşilerini de unutmayın.

4. Onur Yazarı

1987’den beri uygulanagelen Onur Yazarı uygulaması fuarın teması ile paralel seçiliyor. Bu yılın onur yazarı ise tarih alanında yaptığı çalışmalarla tanınan akademisyen yazar Taner Timur. Timur’u tanıyanlar için katılacağı etkinlik ve söyleşilerle yazarla hasret giderme; benim gibi ismini ilk kez duyanlar için ise tanışma fasılları fuar boyunca meraklıları bekler.

5. Tema

1989’da ilk kez “Barış ve Kitap” olarak başlayan tema geleneği, yıllar boyu hem Fuarın genel havasına hem de gelenlere kokusunu sindiriyor.  Yıllar içinde “İstanbul”, “Felsefe ve Edebiyat”, ”Küreselleşme”, ”Akdeniz’de Edebiyat” ve “Aşk Edebiyatı” gibi temalar seçilen Fuarın bu yılki teması ise “Tarih: Geçmişteki Gelecek”.

6. İmza Günleri

İmza günleri zaten Fuarı ziyaret etmemizin başlıca sebeplerinden biri. Hangi birini yazmalıyım bilmiyorum ancak ilgi duyduğunuz, imzası için girdiğiniz sıranın uzunluğuna aldırmayacağınız bir yazar mutlaka vardır.  İsimleri tek tek saymadım ancak yüzlerce imza günü var desem abartmış olmam sanki.  İmza günlerine isterseniz fuarın kendi listesinden (ki bu liste de fuar gününe dek güncellenecek) ya da yayınevlerinin basın bültenlerinden erişebilirsiniz. Tahmin etmesi zor olmayacak ama bu yıl da imza günü sırası rekorunu Penguen ile Uykusuz sıraları aralarında kapışacak gibi duruyor.

Benim listede gördüklerim arasında Ahmet Ümit, Alper Canıgüz,  Ece Temelkuran,  Küçük İskender, Mario Levi, Mine Söğüt, Murat Gülsoy, Murathan Mungan, Sevim Ak, Sibel K. Türker, Yekta Kopan, Yalçın Tosun, Yalvaç Ural direkt gözüme çarpanlar. Fakat bu liste öyle bir liste ki Ayşe Özyılmazel, Can Bonomo, Ediz Hun, Feyyaz Yiğit, Pink Freud, Oktay Usta ve Pucca da gözümden kaçmadı. O yüzden listeye bir göz atın derim.

7. Etkinlikler

kitap fuarı - panel

Sevdiğiniz yazardan imza almaktan çok daha güzel bir şey varsa bence o karşılıklı iki çift laf etmektir. Bu yüzden fikrimce söyleşiler okurla yazarı daha çok buluşturur imza günlerine nazaran. İmza günlerinde olduğu gibi etkinlik takviminde de tam bir bolluk hakim. Hangi birine gideceğiniz konusunda kafa karışıklığı yaşamanız pek muhtemel. Yine etkinlik takvimine siz bir bakın ancak bana göre fuarın ilk 10’u şöyle;

– Me and the Literary Creation / Ben ve Edebi Yaratıcılık  – 2 Kasım

-Eğitimde Edebiyat Yasakları ve Şikayet Konusu Olarak Kitap – 2 Kasım

-Does Turkey Have a Culture Industry ?  An Assessment/Türkiye’de Bir Kültür Endüstrisi Var Mı ? Bir Durum Değerlendirmesi – 3 Kasım

– Sevdiğim Roman Kahramanları (Behçet Çelik, Murat Gülsoy, Nilüfer Kuyaş) – 3 Kasım

-Leyla Erbil ve Edebiyatı – 3 Kasım

-Türk Sosyolojisi ve Kemal Tahir – 4 Kasım

-Türkiye’de Polisiye Edebiyatının Gelişimi – 6 Kasım

-Savaş ve Edebiyat – 9 Kasım

-Öykünün Saf İpeği Tomris Uyar Ölümünün 10. Yılında – 9 Kasım

-İyi Bir Öykünün Kokusu Nasıl Alınır ?  – 10 Kasım

8. Kitap Alışverişi

kitap fuarı - alışveriş

Sıra geldi fuarın en heyecanlı, yarışmalı etabına. 600’e yakın katılımcı içinden en sevdiğiniz, beklediğiniz kitapları bulup çıkaracağınız an. Belki de ilk defa karşılaşacağınız minik yayınevleri keşfedeceksiniz yazarının başında beklediği. Birden baskısı tükenmiş bir kitabı kelepir tezgahında buluvereceksiniz. Zaman zaman indirimler kampanyalar derken kredi limitleri doluverecek. O yüzden siz hazırlıklı olun, sağlam bir bütçe ve geniş hacimli bir çanta ile dayanın fuar kapılarına.

9. 23. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı (Artist)

İstanbul Kitap Fuarı ile paralel etkinlik olarak aynı anda açılıp kapanan sanat fuarını da görmeden dönmeyin.  Bu yıl yüzlerce galeri ve binlerce sanatçının işlerinin sergileneceği dev bir sergi alanı var TÜYAP’ta. Sanat fuarının bu yıl Onur Sanatçısı Mustafa Ata; Onur Eleştirmeni ise Doç. Dr. A. Kamil Gören. Bu Fuarın meraklıları için hatırlatmakta yarar var: Fuar sergi alanının dışında üç de söyleşi düzenliyor.

 10. Mutlu Son: Bir Maceranın Bakiyesi

Böylelikle bir Fuar mevsimini daha geride bıraktınız. Belki bir, belki de her gün arşınladığınız yolu geride bırakıyorsunuz. İstanbul’un “içerilerinde” oturuyorsanız şayet seneye fuara kadar bir daha o yolu gelmemeye yemin etmiş bile olabilirsiniz.  Ya yüzünüz metrobüs camına yapışık ya da araç koltuğunda arkanıza yaslanıp kucağınızdaki kitaplara, aldığınız imzalara bakıyorsunuz. Kitap karıştırmak gibisi yokmuş, günün sonunda en çok sevdiğiniz eylem bu oluyor. Bir de kahrolası şu burnu kitap arasına sokma takıntısı.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?