Tepede kış güneşi, her yer göz alabildiğine beyaz, ciğerler oksijenle dolu… Gürültü yok, zihnimiz ve kalp atışımızın sesiyle baş başayız. Tatlı bir adrenalin tüm hücrelerimize nüfuz etmiş durumda. Başlangıcı için hazırlık süreci ayrı, maceranın kendisi ayrı, finalinde tesise ulaşıp söylenen bir sıcak çikolata ayrı keyifli.

Decathlon – Soğuk Seni Durduramaz!

Kayak sporunun faydaları saymakla bitmez. Koordinasyonu ve odaklanmayı geliştirir, tüm kasları çalıştırır, çeviklik sağlar, kan akışını çılgınca hızlandırır ve nicesi… Soğukta yapılıyor olmasının ise sporun kendisinden bile daha çok fayda sağladığını biliyoruz! Soğuk havada daha fazla yağ yakımı gerçekleşir, vücudun zinde kalarak daha fazla enerji depolamasına yardımcı olur. Kışın çok ihtiyacımız olan D vitamini almamızı sağlar, adrenalinle birlikte salgılanan serotonin hormonunu bolca hediye eder. Fakat bizce, kayak yapmak en çok meditasyona benzer.

Kış tatiline hazırlanırken ise, uçak biletinden bile önce baktığımız bir adres var: Decathlon! Biz de Decathlon kış koleksiyonundan ve kayak tutkumuzdan aldığımız ilhamla seyahat öncesi bir rehber hazırladık. Yazımız bittiğinde, ister ilk defa deneyecek olun ister yıllardır pistlerde… Bu seneki kar deneyimi hepsinden daha hazırlıklı olacak. Çünkü Decathlon’un da dediği gibi “Soğuk seni durduramaz!”

Önce Güvenlik.

Decathlon – Soğuk Seni Durduramaz!

Kayak sporunuda ilk öğretilenlerden biri, düşmeyi ve kalkmayı öğrenmek. Gerisi su gibi akıyor. Tüm güvenlik önlemleri alındığında kendinizi daha cesur ve rahat hissedeceğiniz kesin. Bu yüzden bir iki temel parçayla önce işimizi sağlama alıyoruz. Sonra gelsin özgürce düşmeler kalkmalar, denemeler ve her denemede daha iyi olmalar.

  • Kayak donanımınızın dünya standartlarında üretildiğinden emin olun.
  • Kayak kaskınızı ve kayak gözlüğünüzü unutmayın.
  • Kıyafetlerinizi hava koşullarına dayanıklı malzemeden seçin.
  • Tadını çıkarın!

Örneğin Decathlon kayak kaskları hafif, hava alabilen, rahat ve antrenman sırasında kendini unutturacak bir kask arayanlar için tasarlanmış. Kafanızda bir ağırlık varken dikkatinizin tümünü maceraya vermek kolay olmayacaktır, bu yüzden hafif ama bir o kadar dayanıklı modeller eğlenceyi katlayacaktır.

Bizden küçük bir öneri; ne zaman öğrenme konusunda endişeye düşseniz, kayak yapan 3 yaş üstü grubu izleyin. Çünkü onların küçük kar tulumları içindeki cesareti gerçekten bulaşıcı! Decathlon’un çocuk koleksiyonunu incelemek isterseniz sizi buraya alalım.

Decathlon ile Kayak Şıklığı.

Decathlon – Soğuk Seni Durduramaz!

Kayak sporu, 1900’lerden beri kendine özgü modasını yaratmış. Mesela 1910 yılında kayak yapan bir kadın olsaydık bunu yün etekler içinde yapmamız gerekecekti. Yünün çabucak ıslanması ve suyla arasının hiç iyi olmaması bile kayak modasına uymak için bir engel değildi. 1940’lardan itibaren sentetik kumaşların moda sektörüne giriş yapmasıyla birlikte esnek pantolonlar sayesinde hareket ve su geçirme sorunu bir nebze çözüldü. 80’lere geldiğimizde kayak stilinin zirve yaptığını rahatlıkla görebiliyoruz! Zaten 80’lerde zirve yapmayan tek bir şey söyleyin…

Diana – Fotoğraf: Getty Images

Diana’nın karlar üstünde rengarenk ve çok havalı kayak tulumlarıyla verdiği pozlar gözünüzün önüne geldi mi? Tulum eklentisiyle beraber estetik kayma teknikleri de kayak sporunu iyice şenlendirmiş oldu.  

Şimdilerde kayak stili “Ski-Chic” ve “Apres-Ski Chic” olarak ikiye ayrılıyor. Kayak ve snowboard sırasında kullanılan maske, kulaklık, gözlük, eldiven gibi aksesuarların kullanışlı olduğu kadar şık olmasına gösterilen özen “Ski-Chic” olarak adlandırılırken, molalarda ve kayak sonrasında seçilen sıcacık kıyafetlere “Apres-Ski Chic” deniyor. Hatta dünyaca ünlü markalar, uzun süredir kayak kıyafetlerini şehirde de giyilebilecek görünümde tasarlıyor. Mesela Decathlon tarafından bu sene tasarlanan, vücuda özel dikim gibi uyum sağlayan kayak montlarıyla, şehirde de aynı sıcak şıklığı devam ettirmek isteyebilirsiniz.

Soğuk Seni Durdurmasın!

Başta da bahsettiğimiz gibi, hava koşulları kayak sporu için en önemli konulardan biri. Kimse kayak deneyimini “çok üşüdük” diye hatırlamak istemez. Güzel haber şu ki, eksi derecelerde bile üşümeden spor yapmak mümkün. Yeter ki ekipmanımızı iyi seçelim. Decathlon’dan terletmeyen, üşütmeyen, su ve rüzgar geçirmeyen bir donanımla tüm gün ara vermeden karlarda olabiliriz!

Arkadaşlar ve aileyle sohbet molaları hariç tabii ki. Onlar bu tatilin en cezbedici tarafı olacak. Yakılan ateşler, anlatılan hikayeler, sucuk-ekmek saatleri, zirvede çekilen fotoğraflar, her yaz içten içe kışı beklememize sebep doğrusu. Doğru kıyafetlerle içerisi dışarısı bir. Soğuk asla bir engel değil.

Artık zirvedeki sonsuzluk ve özgürlük hissini doya doya yaşamaya hazırız. Tüm ihtiyaçlar için tek bir adres arıyorsanız, önce Decathlon’a bakın. İyi tatiller!