Alpler’de gidilecek kayak merkezleri o kadar çok ki her sene bir tanesini görseniz bu sürede büyük ihtimalle yaşınız iyice ilerlemiş olur. Ben de 12 yaşımdan beri her sene gitmeye çalıştığım dağ tatilini bu sene İsviçre’deki, İtalya’nın Cervinia kasabasına çok yakın Zermatt’ta yapayım dedim.

zermatt

Zermatt’a ulaşmak için mutlaka tren kullanmak gerekli zira araba girmesi yasak. Kasabada golf arabalarına benzer araçlar cirit atıyor. Uçağınız Cenevre’ye inerse buradan Lozan-Vevey-Montrö ve Visp üzerinden birkaç saatte ulaşabilirsiniz. Visp’den Zermatt’a giden trenin camları devasa ve dağları, akıp giden nehri izleyebiliyorsunuz. Sabah 5’ten gece 12’ye kadar bu tren çalışıyor. Zermatt’a varınca kalacağınız otelle önceden anlaştıysanız araçla sizi gelip alabiliyorlar, zaten oteller ve her şey çok kısa mesafede. İsterseniz birkaç kişi ahşap şalelerden de kiralayabilirsiniz.

zermatt-1

Kayak merkezine çıkış için 30 dakikalık bir başka trene binmek gerekiyor. Ski-pass günlük 50 frank civarında, kayak kiralamak da günlük aşağı yukarı aynı fiyata geliyor. Ben kısa kaldığım için sadece yarım gün kayabildim ve 2 sene önce Cortina’da düştüğümden beri biraz cesaretimi yitirmişim, kırmızı pistlerde kaymaya zor cesaret ettim ve siyaha hiç girmedim. Asıl dağın tepesi Kleine Matterhorn, Mont Blanc’dan sonra Alpler’in en yüksek noktası. (3883 m) Ben buraya çıkmadım zira çıktığım yükseklik olan yaklaşık 3000 metrede berbat bir hava ve sis vardı, sıcaklık ise yanlış görmediysem eksi 23 dereceydi. Zermatt’ın içine kadar kaydığınızda güneşlenmek için koltuklar var ve burada uzanıp bronzlaşmaya çalışabilirsiniz. Kleine Matterhorn’a çıkınca buradan İtalya’da Cervinia’ya kaymak mümkün fakat rüzgarlardan dolayı tüm pistler kapalıydı.

zermatt-2

Zermatt’ta kalmak için en lüks oteller Grand Hotel Zermatterhof ve Mont Cervin Palace idi. İsminde Palace olan otellere alerjim olduğundan diğerini tercih ettim. Klasik bir grand otel olan Zermatterhof, biraz eskimiş görünse de çok şık ve zevkli, afternoon tea’den cigar room’a farklı zevklere hitap eden odaları var. Havuz, spa ve size özel kayak dolabı da mevcut. Lobide ve barda canlı piyano müziği var, biraz ağır olan ortama neşeli bir hava veriyor. Kahvaltı çok zengin, Ruinart şampanya bile bulmak mümkün. İstediğiniz omlet ve yumurtalı yiyeceği hazırlıyorlar ve ilginç meyve sularını denemeniz için sunuyorlar.

Sonuç olarak birkaç gün kaçıp dağ havası almak için Zermatt ideal bir yer!