Kayra Restoran Haftası 5 yaşında! 4-24 Nisan tarihleri arasında İstanbul, İzmir ve Ankara’da 100’den fazla noktada özel hazırlanmış menü-şarap uyumlarıyla özel fiyatlı gastronomik deneyimler sunan Kayra Restoran Haftası benim gezdiğim iki mekan Cento per Cento ve Goodmood oldu:

Cento per Cento, Nişantaşı

İtalyan restortanı olan Cento per Cento Türkçe %100 demek. %100 İtalyan mutfağını temsil eden bu restoranın menüsü, Akdeniz’in sıcak ve samimi lezzetlerine yer veriyor. İtalya’nın geleneksel tatlarını modern bir ruhla yeniden yorumluyor. Günlük İtalyan yeme alışkanlıkları düşünülerek hazırlanan menüde her şey ev yapımı. Menüde her gün ev yapımı makarnalardan, bir Napoli klasiği olan metrelik pizzalara, ev yapımı tiramisulara ve daha birçok İtalyan tarifine yer veriliyor. Daha çok öğlen aralarına, iş çıkışı atıştırmalarına ve keyifli bar sohbetlerine ortam sağlayan Cento per Cento, Restoran Haftası için de klasik İtalyan tatlarının şarapla mükemmel uyumu göz önüne alınarak hazırlanmış özel bir menü sunuyor:

İlk olarak Antipasti Plate geliyor. İçinde risotto topları, bresaola, mozarella ve domates dilimleri bulunan bu tabak, başlangıç olarak ideal.

Ardından 3 parça Ravioli… Ricotta ve porcini mantarlı ravioli, trüf  sos ve parmesan eşliğinde geliyor. Ev yapımı raviolilerin tadı damağınızda kalıyor.

Ana yemek olarak beyaz şarap soslu enginarlı lagos balığı ve ıspanak geliyor.

Tatlı olarak da yine ev yapımı mini tiramisu keyfinize ayrı bir renk katıyor!

Adres: Abdi İpekçi Cad. Zati Apt. No:36 Nişantaşı

Kayra Restoran Haftası Özel Menü, kişi başı 50 TL

GoodMood, Pera

Şimdiye kadar hiç yemek yemeye gitmemiştim GoodMood’a.  Kayra Restoran Haftası, müziklerini ve ortamını çok sevdiğim Pera’daki bu şirin mekana yemeğe gitmeme de ayrıca vesile oldum diyebilirim. 1800’lerin Pera ruhunu hissedebileceğiniz bu şirin mekan, zevkle döşenmiş dekorasyonu, lezzetli menüsü ve alternatif müzikleriyle iş yemeklerinden, keyifli içki buluşmalarına kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz sıcak ve samimi bir ortam yaratıyor.

Restoran Haftası özel menüsü de bu ortama uygun olarak hafif, bol çeşitli ve atıştırmalık olarak seçilmiş. Restoran Haftası menümüze Goodmood’un menüsünde tapas olarak yer alan kızarmış risotto topları, İspanyol tavuk kroket ve mini Çin böreği ile başlıyoruz. Yanında 2 kadeh Terra Kalecik Karası içebildiğimiz bu keyifli menüde tatlı olarak da karamelli profiterol yer alıyor. Keyifle yediğimiz tapas tabağı cok lezzetliydi, karamelli profiterol de gerçekten enfesti.

Burunda karabiber, ardıç ağacı, yasemin, beyaz ve kırmızı dut aromaları içeren Terra Kalecik Karası damakta yumuşak ve zarif olduğundan tapas tabağıyla sağladığı mukemmel uyumunu deneyimlemiş olduk. Goodmood Pera’da eğlence 04.00’a kadar sürüyor. Daha önce burada yemek yeme fırsatı bulamamış olanlara Restoran Haftası özel menüsünü tatmalarını içtenlikle tavsiye ederim. :)

 

Adres: Meşrutiyet Cad. No: 107/F Şişhane, Beyoğlu

Kayra Restoran Haftası Özel Menü, kişi başı 50 TL

Restoran Haftası menülerinde, menünün yanındaki QR kodu okutup Kayra Modu’na geçebiliyorsunuz. Kayra Modu, “Güzel bir yemeğin yanında bir şişe Kayra mı açtınız? Sosyal medyayı kapatma zamanınız gelmiş demektir.” mottosuyla aslında cok güzel özetleniyor. Günümüzde kahkahalardan, keyifli zaman geçirmekten daha çok öncelik verdiğimiz “anı sosyal medyada paylaşma” durumuna farkındalık yaratan Kayra Modu, bırakın önce sosyal medyayı, sevdiklerinizle keyifli zaman geçirin, anın tadına varın, doyasıya kahkahalarınızın, keyfinizin, bu benzersiz anın tadını çıkarın diyor. Çünkü bazı anlar hakikaten Facebook ya da Twitter’da paylaştığınızdan daha çoğunu hakkediyor.

24 Nisan’ a kadar sürecek Kayra Restoran Haftası’nı kaçırmayın. Kayra Modu’na geçin, anın tadını çıkarın, benzersiz bir deneyim yaşayın :)

Kayra Restoran Haftası’ndaki menüleri deneyimleyip, Kayra Modu’na gecebileceğiniz diğer restoranlar ve menüler hakkında Kayra Restoran Haftası sitesinden bilgi alabilirsiniz.

theMagger’dan Kayra Restoran Haftası üzerine…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?