Hayatını sevimli dostunun sıcaklığı eşliğinde sürdüren şanslılar burada mı? Sizler de iyi bilirsiniz ki, kedilerimiz, köpeklerimiz, sahiplendiğimiz evcil hayvanlar hayatı çok daha keyifli ve huzurlu bir hale getirdiği gibi, birtakım sorumlulukların da bilincinde olmayı gerektiriyor. Whiskas’tan aldığımız ilhamdan da yola çıkarak söyleyebiliyoruz: Bunlardan biri de bol ilgi ve şefkat! Oysa kabul edelim, kimi zaman dışarıda başka işlerimizi de halledelim derken ya da sevdiğimiz bir arkadaşımızla bir kahve daha içerken, onun evde bizi beklediğini unutabiliyoruz…

Kedilerin duygusal zekalarının tahmin ettiğinizden çok daha fazla gelişmiş olduğunu biliyor muydunuz? Animal Cognition adlı dergide yayınlanan bir araştırmaya göre kediler, sahipleri gülümsediğinde mırlama, sürtünme ve kucağa oturma gibi olumlu hareketlerde bulunuyor, yüz ifadelerini okuyabiliyorlar. Bir başka deyişle, insani duygularla sandığımızdan daha uyumlular. Sevimli dostunuz sizi düşündüğünüzden daha iyi tanıyor ve anlıyor. Siz dışardayken adeta kapının önünde nöbet tutuyor, özlüyor sizi. Eminiz bu özen ve sevgi karşılıklı. Siz de onun temel ihtiyaçlarını en iyi şekilde sağlamak için çok dikkatli davranıyor, tabii ki bunun da ötesine geçerek onun eşsiz doğasını ve karakterini anlamaya çalışıyorsunuz. Sizce de aranızdaki bağ benzersiz değil mi? Sadece ikiniz arasında olan, kelimelere bel bağlamayan, onun yerine jest ve mimiklere, bakışlara, hatta kimi zaman anlamlı sessizliklere dayanan bir bağ… Minik bir hatırlatma, işte bu bağın taraflarından biri, siz dışarıdayken kendini yalnız hissedebiliyor.

Elbette her an evde onunla kalmanız gerçekçi değil, ancak günlerinizi onun her daim evde sizi özlediğini ve beklediğini farkında olarak planlayabilirsiniz, bu mümkün. Nasıl mı? Bir düşünün: Siz bir cafedesiniz, sevdiğiniz bir arkadaşınızla keyifli bir sohbet ediyorsunuz. Laf lafı açıyor, zaman siz hiç farkına varmadan geçip gidiyor ve arkadaşınız ‘Bir kahve daha içer miyiz?’ diye soruyor. İşte o an aklınıza sevimli dostunuzun sizi heyecanla beklediğini getirmekten ve o son kahveyi içmeyip eve gitmekten söz ediyoruz. Ya da ‘Ben en iyisi trafik yoğunlaşmadan yola çıkayım’ diye düşünmekten. O an çıksanız bile en iyi ihtimalle yarım saatte evinizde olacaksınız. Oysa o, gün boyu gözleri yollarda sizi, sıcacık kucaklayışınızı bekliyor. Gün boyu dolapların üstünde geziniyor belki, mamasını yiyor, suyunu içiyor, biraz oyuncaklarıyla oynuyor ve yalanıyor ama aklında hep siz varsınız, eve geleceğiniz an var. Her duyduğu sesi siz sanıyor, kapıyı koşuyor. Siz görmüyorsunuz – kafası hafifçe yana yatıyor, bazen hafifçe mırlıyor ve içinden ‘Aa, geldi mi benimki?’ diye geçiriyor. Hayatındaki en önemli şeysiniz siz onun.

Günlük hayatta dışarıda geçirilen zamanlarda sevimli dostunuzun aklınızdan çıkmasına izin vermeyip ilk fırsatta yanına koşmak, onunla yakından ilgilenmek, onu sevmek bu yüzden çok önemli. Şimdi hazırsanız, size kedinizle birlikte yapabileceğiniz keyifli önerilerimiz var:

_Mama, kedilerin en temel ihtiyaçlarından biri. Minik dostunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesi için onu taze ve temiz mamalarla beslediğinizden emin olabilirsiniz. Öyleyse Whiskas ile tanışın: Doğal, tam ve dengeli beslenmeyi sağlayan mamaları hem çok lezzetli hem de kedinizin ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini, vitaminleri ve mineralleri içeriyor. Örneğin, kedinize Whiskas mamasını verirken beden dili ve davranışlarını incelemeye ne dersiniz? Böylelikle onun en doğal içgüdülerini daha iyi anlayabilir, aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz.

_Hayata birlikte hareket katın: Mesela, saklambaç oynayın. Kedilerin koşarak ve oyun oynayarak sahiplerini kovalamayı çok sevdiğini biliyor muydunuz? Saklambaç bu yüzden, mükemmel bir egzersiz seçeneği.

_Bir fikrimiz daha var: bir ipin ucuna bir tüy ya da başka bir nesne bağlayın. Sonra da kedinizin peşine takılmasını seyredin. Bakalım ne kadar devam edecek bu takipleşme oyunu?

_Karton kutular dışarı çıksın! Kutuya atlama, saklanma ve sallama dallarında yeni rekorlar sizin evde kırılsın. Ona hayal ettiği özgür oyun alanını açın ve bırakın sizin şefkatli bakışlarınız eşliğinde oradan oraya koştursun, zıplasın sevimli dostunuz.

Evet kediler oldukça özgür ruhlular ama sevgiye ve ilgiye büyük ihtiyaçları var. Herhangi birininkine değil, sizinkine… Kedi severlere sesleniyoruz: Bugünden başlayın, hayatınızda sevimli dostunuza daha fazla yer açmak, onunla daha çok şey paylaşmak için yapabileceklerinizi düşünün ve harekete geçin. Çünkü, kedin evde bekliyo!

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.