26 Nisan tarihinde Kelepçe Kullanma Kılavuzu adlı tiyatro oyununun Fişekhane’de gerçekleşen ilk gösterimine katılma fırsatım oldu. Irmak Bahçeci’nin yazdığı, Serkan Üstüner’in yönettiği bu eğlenceli oyunun başrollerini Hüseyin Avni Danyal ve Başak Daşman paylaşıyor. Kocasını öldürmekle suçlanan ilüzyonist bir kadının ertesi gün emekli olacak bir polis memuru tarafından sorgulanmasını konu alıyor.

Kelepçe Kullanma Kılavuzu
Kelepçe Kullanma Kılavuzu | Fotoğraf: Habertürk

Fişekhane Ambiyansında Oyun İzleme Deneyimi

Oyuna geçmeden önce Fişekhane’den bahsetmeden edemeyeceğim. Burası 1840’larda “Zeytinburnu Fabrika-i Hümâyûnu” olarak, Osmanlı ordusuna mühimmat, fişek ve metal aksam üretmek amacıyla kurulan bir fabrika. Fişekhane (uzun bina), hamam, dökümhane (orta bina), komutanlık binaları ve su kulesinden oluşuyor. Birkaç yıl önce renove edilip içinde kafe ve restoranlara ek olarak sergi, sinema ve tiyatro gibi kültür-sanat aktivitelerinin yer aldığı bir kompleks haline gelmiş. Tiyatro salonu da tarihi dokusuna uygun şekilde tasarlanmış. Mimari olarak bana Beyrut sokaklarını anımsatan Fişekhane’nin mutlaka deneyimlenmesi gereken bir alan olduğunu düşünüyorum ancak çok kalabalık olabilecek zamanlardan kaçınmanızı tavsiye ederim.

Kelepçe Kullanma Kılavuzu

İlk gösterimini 26 Nisan tarihinde Fişekhane’de yapan Kelepçe Kullanma Kılavuzu, Hüseyin Avni Danyal ve Başak Daşman’ın başrollerinde yer aldığı iki kişilik bir komedi görünümlü dram aslında. Tek sahne olarak sergilenen bu oyun 70 dakika sürüyor ve bir hapishanenin sorgulama odasında geçiyor. Başak Daşman gizemli bir şekilde ortadan kaybolan bir ilüzyonistin zeki ve yetenekli karısını canlandırırken, Hüseyin Avni Danyal onu kocasının ölümüne dair sorguya çeken inatçı bir polis olarak karşımıza çıkıyor. Oyun, eğlenceli sahnelerinin satır aralarında adalet sistemine ve haksızlığa boyun eğmeye dair bir eleştiri getiriyor.

Kelepçe Kullanma Kılavuzu
Kelepçe Kullanma Kılavuzu | Fotoğraf: Habertürk

Oyundan genel olarak keyif aldığımı söyleyebilirim ancak benim için asıl öne çıkan oyuncuların güçlü performansı oldu. Yılların deneyimiyle sahnede devleştiklerini söyleyebilirim. Ayrıca ilk defa ışık tasarımının bu kadar ilgimi çektiğini hatırlıyorum, adeta bir oyuncu gibi o da sahnelere yön veriyordu. Son olarak sahne dekoru da son derece yalın olmasına rağmen çok başarılı ve orijinal bir şekilde tasarlanmıştı. Kelepçe Kullanma Kılavuzu’nun yeni gösterimlerine buradan göz atabilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: biletix.com

İlginizi çekebilir: Çağla Meknuze’den Kum Zambakları