İşletme koçu, eğitim aktivisti ve yazar Josh Kaufman’ın oldukça dikkat çeken, uluslararası çok satanlar listesine giren kitabı Kendi Kendine MBA ile tanışmam iki yıl önce gerçekleşti. Asıl düşüncem girişimcilik adına yararlı bilgiler edinebileceğim bir kitap almaktı. Bu konuda incelediğim eserler arasında Josh Kaufman’ın kitabı kapsamlı ve samimi anlatımıyla benim için bir adım öne çıktı diyebilirim.

Kendi Kendine MBA | Fotoğraf: Cottonbro (Pexels.com)

Kendi Kendine MBA

Kendi Kendine MBA kitabı içeriğiyle; üretim, satış ve pazarlamanın temel prensiplerine yer veriyor. Aynı zamanda hem bireysel hem de takım çalışması konularını da irdeleyebildiğiniz bir kaynak niteliğinde.

Kitap her ne kadar MBA programının yerini alamasa da, sağladığı faydalı bilgiler ile başucu niteliğinde. Aynı zamanda var olan bilgilerinize yenilerini ekleyerek tekrar tekrar açıp başvurabileceğiniz bir kaynak ve hızlandırılmış mini bir kursun yazıya dökülmüş hali olarak nitelendirebilirsiniz.

Kitabın 528 sayfa olması sizi yanıltmasın. Konularda tekrarlama söz konusu değil. Tam aksine konuların kapsamlı ve örnekli bir şekilde anlatılmasından dolayı sayfa sayısı detaylandırılmış. Özellikle yeni bilgiler edinmeye hevesliler için adeta su gibi aktığını söyleyebilirim.

Kitapta ayrıca altı çizilecek, not almaya değer fikirler ve sözler mevcut. Sıfırdan yeni bir işin nasıl kurulacağı, var olan bir işin nasıl geliştirileceği ve iş hayatında daha başarılı kararlar alabileceğiniz konusunda ipucu bilgilerin faydası azımsanmayacak ölçüde. İş hayatındaki en sık karşılaşılan belirsizlik ve kararsızlık süreçleriyle başa çıkmak ve kişisel verimliliğinizi en yüksek düzeye çıkarmak için bir kitap arayışınız varsa bir şans vermenizi tavsiye ederim.

İster girişimci olun ister yönetici gerçek hayatta karşınıza çıkacak zorlukları aşmanıza yardım edecek bir şekilde basit ve etkili zihin modellerine ihtiyacınız varsa bu kitap sizin için ek bir kaynak olabilir.

Hatta belki de; “Keşke daha önce tanışsaydım.” diyebileceğiniz bir kitap bile olabilir…

Kapak Fotoğrafı: Pinterest.com

İlginizi Çekebilir: Başak Aydın’dan The 5 AM Club