Kendin-yap projelere ilgiliyseniz, sürprizleri seviyorsanız ve boş zamanlarınızı değerlendireceğiniz proje fikirleri arıyorsanız Make My Day ile tanışın! Yaratıcısı Lara Talvi ile, bu eğlenceli projeyi konuştuk.

Lara Talvi
Kendin-Yap Projelerinin En Sürprizlisi

Lara merhaba! Öncelikle seni yakından tanıyabilir miyiz?

Merhaba! Ben Lara Talvi 1990 İstanbul doğumluyum. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunuyum. Yaklaşık 5 senedir eğlence sektöründe çalışıyorum. Yurt dışından gelen şov, konser ve sergilerin proje koordinatörlüğünü yapıyorum. İşten kalan zamanlarımda ise tatil planları yapıp onları teker teker gerçekleştiriyorum 🙂

Make My Day
Kendin-Yap Projelerinin En Sürprizlisi

Make My Day fikrine bayıldık! Nereden geldi aklına böyle bir fikir? 

Çok teşekkür ederim! İlk olarak Subscription (Abonelik ) Business modelini çok beğendim. Türkiye’de yaygın olmadığı için bu model ile bir iş kurmak istedim.

Daha sonra ürünümün sadece tüketme ile ilgili değil insanların gününü güzelleştirecek onları yapmaya, yapmaya başlamaya teşvik etmesini hayal ettim. Konseptleri geliştirdikten bir süre sonra bir akşam yemek masasında yakın arkadaşlarımla beraber markaya Make My Day ismini verdik. Çünkü kutu geldiği an gününüz güzelleşiyor.

Make My Day
Make My Day

Make My Day nasıl çalışıyor? Nasıl sipariş veriyoruz, süreçten bahsedebilir misin?

Make My Day  siparişleri (www.makemydaytr.com) internet sitesinden ilerliyor. İlk olarak konseptini seçiyorsun, daha sonra 1 kutu ya da 3 ve 6 aylık abonelik seçenekleri var. Bunları seçtikten sonra siparişin tamamlanıyor. Websitesine alternatif olarak [email protected] adresine gelen mailler ve instagramda atılan mesajlar ile de sipariş veriliyor.

3 Farklı Make My Day konsepti var. Bunların detayları neler?

*Craft&Make kutuları herkesin kolaylıkla yapabileceği hobi, sanat ve el işi projelerinden oluşuyor. Örneğin ilk ay mum yapımı ve kütük boyama projeleri yaptık.

*Beauty & Wake kutularında  ise tüm içeriklerini bildiğiniz; doğal ve kaliteli malzemelerden oluşan kendi banyo, bakım ve güzellik ürünlerini yapmanız için tarif ve malzemeler var. Kendi sabununu yap kendi nemlendiricini yap gibi projeler koyduk kutuya.

*Sweets & Bake ise pratik ve lezzetli tatlı tariflerinden oluşan sevdikleriniz ile birlikte keyifle yapabilmeniz için tüm malzemelerin kullanmanız gereken ölçüde olduğu, adım adım kolayca takip edebileceğiniz tariflerin bulunduğu kutular. Külahta marshmellow, elmalı tart, cookie tarifi ve malzemelerini kutuya koyduk.

Make My Day
Make My Day

Make My Day’in felsefesini açıklayabilir misin? Hem çok eğlenceli, hem de insanın kendisine çok iyi gelen bir proje bu…

Aslında biz harekete inananlarız. Hayallerimizi gerçekleştirmeye yaparak başladık ve herkesin yapmaya başlaması için Make My Day’i kurduk. Tüketici olduğumuz bu toplumda teknoloji ve sosyal medya bağımlısı iş ve ev arasında koşturan insanlar iken boşa harcadığımız zamanlarda kendin yapmanın keyfini herkese hissettirmek istedik. Herkesin bildiği videosunu izlediği resmini gördüğü projeleri ve tariflerin malzemelerini kutunun içine koyduk.
 
Do It Yourself felsefesinden yola çıkarak düşünen, hayal kuran, öğrenmeyi seven, yapan ve yaptıklarını paylaşan herkesin buluştuğu; kendin yapmanın en keyifli olduğu bir platform olmak için çalışıyoruz. Herkesin yaparken kendine ya da sevdiklerine zaman ayırmasını, nasıl yapıldığını öğrenmesini ve yaptıklarını kullanarak ya da hediye ederek bu süreci en güzel şekilde deneyimlemesi için çalışıyoruz.

Make My Day
Make My Day

Proje başladığından beri insanların tepkileri nasıl?

İlk tepkilerimiz çok olumlu. Gerçekten adı gibi kutuyu alan kişilerin gününü güzelleştirdiğimiz geri dönüşünü alıyoruz. Telefona bakmak ve televizyon izlemek dışında bir şeyler yapmaya başlamanın ve ben yaptım demenin keyfini alıyor insanlar.

Her seferinde yeni bir fikir bulmak hiç kolay olmamalı. O anlamda seni tebrik ediyoruz. Fikirleri nasıl geliştiriyorsun?
 
Aslında çok uzun araştırmalar sonucu oluştu fikirler. Mevsimleri ve o ayın özel günlerini de göz önünde bulundurarak kurguluyorum projeleri. Kitaplar ve internette yaptığım araştırmalar sonrası deneme ve kullanma süreçlerini geçtikten sonra fikirler tamamen tarifi ve malzemeleri hazır projeler haline geliyor.

Mart ayı kutusunda neler vardı mesela? Mart ayı başladığına göre sorabiliriz, değil mi 🙂

Aynen, içeriklerimiz sürpriz oluyor. 2 Mart’a kutular teslim oldu. O gün tüm içerikleri açıklıyoruz. Mart ayının ortasına kadar sipariş verebiliyor herkes.

*Craft&Make kutularında betondan mumluk yap ve oje ile bardak mermerleştirme projelerimiz var. Yapmaları keyifli fakat ürünleri kullanmak ayrı keyifli.

*Beauty&Wake kutularında kendi dudak peeling’ini yap ve hindistan cevizli vücut yağı var. Bahara gireceğimiz bugünlerde pratik ve tamamen doğal bakım seçeneği sunuyoruz.

*Sweets&Bake’de ise bu aya özel yulaflı havuçlu kurabiye ve inanılmaz bir nutellalı kek tarifimiz var .

Make My Day tr
Make My Day

Bu zamana kadar en çok içine sinen kendin-yap fikri hangisi oldu?

Aralarından seçmek gerçekten zor benim için. Hepsini teker teker deniyorum, kullanıyorum. Sanırım sabun, el kremi gibi kendim yaptığım malzemelerin vücudumda etkisini gördüğümde çok heyecanlanıyorum. Bir de yaptığım mumlar evi çok  güzel kokutunca. Ne olursa olsun ben yaptım demenin keyfi bir başka sanırım o yüzden içime sinmeyen hiçbir projeyi kullanmıyorum.

Şirketlere özel konseptler de hazırlıyor musunuz? Kişiye özel kutulardan bahsedebilir misin?

Make My Day kutu aboneliği dışında şirket ve markalara özel projeler hazırlıyoruz. Markanın ürünü doğrultusunda ürün ile kendin yap projelerini birleştiriyoruz. Çok güzel projeler çıkıyor ortaya. Şirketler için team-building aktiviteleri yapıyoruz.

Yakın zamanda mekanlarda Make My Day etkinlikleri yapmaya başlayacağız. Mail yoluyla kişiye özel kendin yap projeleri de üretiyoruz. Mesela bir kutuda kişinin kendi resimlerini ekleyip kendi çerçeveni yap projesi gönderdik.

Make My Day’i nerelerden takip edebiliriz?

@makemydaytr instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Teşekkürler!