Caz müziğinin önemli besteci ve müzisyenlerinden Kerem Görsev, piyanoyla tanışmasının 50. yılı şerefine İstanbullu cazseverlerle buluşuyor.

Türk caz müziğinin yetiştirdiği en önemli bestecilerden biri olan, yalnızca ülkemizde değil dünya çapında da bir üne sahip olan ünlü piyanist, müzik adamı, müzik aşığı Kerem Görsev, piyanoyla tanışmasının 50 yılı şerefine, kariyerinde önemli ve ayrı bir yere sahip olan İstanbul Caz Festivali kapsamında dinleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Konser öncesinde dilerseniz Görsev’in 50 yıllık müzik dolu kariyerine şöyle bir göz atalım:

28 Haziran 1961 yılında İstanbul’da doğan Kerem Görsev piyano ile İstanbul Belediye Konservatuar’ında tanıştığında henüz 6 yaşındaydı. Kısa sürede bir sevgi olmaktan çıkıp tutkuya dönüşen müzikle olan ilişkisini derinleştirmeye 1972 yılında girdiği İstanbul Devlet Konservatuarı’nda da devam etti. Caz müziğinin büyüsüne ise konservatuardaki yıllarında kapıldı.

1990 yıllarında beste denemelerine başlayan Görsev ilk albümü “Hands and Lips”i tamamladığında takvimler 1994 yılını göstermekteydi. Sonrasında ise Görsev sırasıyla “I Love May”, “For Murat” ve “Relaxing” albümlerini çıkardı. Görsev bu yıllarda Eric Revis ve Can Kozlu’nun da yer aldığı trio ile konser ve festivallerde boy göstermeye başladı.

Caz vokalisti Allan Haris’le yaptığı “Laid-Back” adlı çalışma ile 1950 ve 1960lı yılların Broadway film müziklerini ve Amerikan caz klasiklerini derleyen Görsev, 1999 yılında tamamladığı bu kaydın ardından St. Petersburg’a gitti. Burada St. Petersburg Philarmonic  Orchestra ile kendi bestelerinden oluşan “November in St. Petersburg” albümünü kaydetti.

Orkestra düzenlemelerini bu yıl İstanbul Caz Festivali kapsamında ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası şefi Kamil Özler’in yaptığı bestelerde orkestranın yönetimini ise Türkiye’de yetişen en önemli müzik adamlarından biri olan Erol Erdinç üstlendi. 200 yılında piyasaya sürülen albüm ise ilk olarak 7. İstanbul Caz Festivali’nde İstanbullu cazseverlere tanıtıldı.

2001 yılının üçüncü çeyreğinde New York’a giden Kerem Görsev, burada yedinci albümünün çalışmalarına başladı. Daha önce birlikte çalıştığı Eric Revis’in müzikal danışmanlığını yaptığı “Warm Autumn” adlı bu albümde piyaniste eşlik eden isimler ise Russel Gunn (Trompet), J.D. Allen (Tenor Saksafon), Jason Jackson (Trombon), Eric Revis (Bas), Alvester Garnett (Davul) ve Kahlil Kwame Bell (Perküsyon) oldu.

İstanbul Caz Festivali’nin gediklilerinden olan Görsev, sekizinci albümünü 2002 yılınnı Haziran ayında tamamladı. Reyent Bölükbaşı (Çello), Volkan Hürsever (Kontrabas) ve Ateş Tezer’in (Davul) yer aldığı “Existence” adlı albümün konserini ise 9. İstanbul Caz Festivali’nde verdi. Kızıyla arasında geçen diyalogları aktardığı albümde caz ve klasik müziği bir araya getirdi.

“Meeting Point” (2004), “Orange Juice” (2005) ve Allan Haris ile yeniden buluştuğu “Back Again” (2007) albüm çalışmalarının yanı sıra Kerem Görsev, yurtiçi ve yurtdışında birçok konser verdi. Bakü, Kopenhag, Muester, Stutgart, Bologna gibi yerlerde yurtdışındaki cazseverlerle buluşan besteci Litvanya’daki Uluslararası Vilnius Caz Festivali’nin de açılışını yaptı.

Yurtdışındaki festivallere katılmayı sürdüren ve gittiği yerlerdeki orkestralarla çeşitli konserler veren Kerem Görsev, 2008 yılında ise kendisinin piyanoda yer aldığı, Kağan Yıldız’ın kontrabasta, Ferit Odman’ın ise davulda yer aldığı Kerem Görsev Trio’yu kurdu. 18. Akbank Caz Festival’inde sahne alan üçlü daha sonrasında ise 2009 yılında piyasaya sürülen “Diversion” albümünü kaydetti.

16. İstanbul Caz Festivali’nin açılışını Kamil Özler gibi yine bu yıl Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen Fatih Erkoç ile yapan Görsev, albüm çalışmalarının yanı sıra yurtiçi ve yurtdışındaki konserlerini sürdürdü, birçok büyük orkestra ile birlikte çaldı, birçok ünlü isim ile aynı sahneyi defalarca paylaştı.

Türk caz müziğinin en önemli isimleri arasında yer alan Kerem Görsev 6 yaşında başına oturduğu piyanosuna duyduğu sevgisini, piyanoyla tanışmasının 50. yılını, kendi gibi caz tutkunu  müzikseverlerle birlikte 14 Temmuz Cuma akşamı Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde gerçekleşecek konserle kutlayacak. Konserde Görsev’e ise Kağan Yıldız, Ferit Odman ve Engin Recepoğulları eşlik edecek.