15. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali yaklaşırken, festivalin Keş!f Uluslararası Yarışma bölümünde filmlerini izleyeceğimiz dokuz yönetmeni yakından tanımak istedik. Bugünkü konuğumuz, Bîranîna Hespa Reş (Black Horse Memories / Kara At Hatıraları) filminin yönetmeni Shahram Alidi.

Shahram_Alidi
Keş!f Zamanı: Shahram Alidi

İlk filminizi çekmenin en zorlayıcı yanı neydi?

Hatırladığım kadarıyla kısa filmlerimi çektikten sonra, ilk uzun metrajlı filmimin (Sirta la gal ba / Whisper with the Wind) senaryosuna çok katı yaklaşmıştım. Diğer yandan, en külfetli tarafı yapımcıların filmimi farklı bir dramaya dönüştürme niyeti olmuş, bu da Irak Kürdistanı Kültür Bakanlığı’ndan destek almama neden olmuştu. Bu kurum, kültürlü ve saygın bir bakana ve sevgi ve motivasyon dolu çalışanlara rağmen, bir taraftan yozlaşmışlık ve rüşvet ile kirlenmiş çalışanlara da sahip. Öyle ki, rüşvet vermeyi reddettiğim bir müdür, filmin laboratuvar sürecine engel olmaya çalışmıştı. Tüm bunlara rağmen Sirta la gal ba / Whisper with the Wind 2009’da Cannes Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası’na seçilen yedi filmden biri oldu ve 3 ödül birden kazandı. Böylece yaşadıklarımın yorgunluğunu biraz olsun unutabildim. Bu ikinci filmim için ise Türkiye sinemasındaki dostlarımı ve tanıdıklarımı ziyaret ettim ve anladım ki burada da bir evim var. Bu tatlı ve değerli ekip ikinci yönetmenlik deneyimimi güzel bir anıya dönüştürdü.

Black Horse Memories1
Keş!f Zamanı: Shahram Alidi

Size en çok ilham veren filmler/yönetmenler hangileri?

Ozo, Tarkovsky, Parachanvf ve Nuri Bilge Ceylan, sevdiğim, dünyası ve düşünce şekilleri bana yakın gelen yönetmenler.

Son zamanlardaki bağımsız yapımlar arasında mutlaka izlememizi önerdiğiniz film hangisi olur?

[Özellikle bir film değil] Türkiye ve İran bağımsız sinemasını takip etmenizi öneririm, yakın gelecekte bağımsız sinemaya öncülük edecekler.

Dünyadaki hangi şehri “eviniz” kabul ediyorsunuz? 

İstanbul, Sanandaj ve Paris’i evim kabul ediyorum ve bunlardan İstanbul ve Paris benim için ilham verici yerler.

TheBlackHorseMemories02
Keş!f Zamanı: Shahram Alidi

Shahram Alidi’nin yönettiği Bîranîna Hespa Reş (Black Horse Memories / Kara At Hatıraları) filmini 26 Şubat Cuma 16:00 ve 27 Şubat Cumartesi 16:00 seanslarında Cinemaximum City’s Nişantaşı’nda izleyebilir, tüm Keş!f filmlerinin fragmanlarını beLister’da bulabilirsiniz.