Yılın ilk hafta sonu geldi çattı. Yapacak tonla şey, gidilecek onlarca yer ve bir o kadar da izlenecek film… Erkenden kalkıp, hayata karışmak şart!

Cihangir’de Sabah Kahvesi: It’s OK

its ok 1

Mekan daha dün açıldı. Ben de koşup gittim tabii. Cihangir’deki meşhur mahalle kahvesinin karşı sokağına girdiğinizde sağ tarafta göreceksiniz It’s OK’i. Girdiğiniz an şık bir ortamla karşılaşacak, anında ayrıntılara dikkat edeceksiniz. Benim için durum böyleydi. Öncelikle yazı tahtaları ve üzerinde yazılanlara gitti gözlerim. Her yanda ihtiyacımız olan şeyler ve bunlara ulaşamamıza rağmen her şeyin tamam olduğu belirtiliyordu :) Zaten It’s OK isminden de anlaşılacağı üzere, ne olursa olsun her şey tamam. Hayatta da böyle düşünmek gerekmiyor mu zaten? Burası bir coffeeshop. Kahveler lezzetli, sette sergilenen tatlılar da iştah açıcı. Zaten mekan çok çok yeni olduğundan eminim ki birçok şey de eklenecektir; ancak şimdiden banana muffinler, vegan muffin çeşitleri ve biscottiler de burada mevcut. Eh gelin görün diyelim :)

It’s OK Coffee & Restarting Co. Adres: Kılıçali Paşa Mah. Akarsu Yokuşu Sok. No:37 Beyoğlu / İstanbul

its ok 2

Kahvaltı, Öğlen Yemeği, Hatta Akşam Yemeği: Berry Much

Benim için bir alışkanlık haline geldi artık yılbaşından hemen sonra bir pancakeçi keşfi. Önce Munchies, sonra Mapple Barrel şimdi de Berry Much. Üçünü çok fazla kıyaslamayacağım; ama Berry Much’ta en sıcak ortamı bulduğumu söylemeden de geçemeyeceğim. Pancake’in abartıldığını düşünenlerdenseniz, sizden biri olduğumu belirtmeliyim. Evet sıcakken leziz, soslar da güzel bir tat katıyor; ama menemenler, kahvaltılıkların da yeri bambaşka. Yine de bir geleneğimi bozmayıp, Moda’daki loveyouberrymuch’a doğru yola çıkıyorum yeni yılın ertesi günlerinde. Moda Caddesi’ndeki Leylek Sokak’ta bizi karşılıyor dükkan. Ufak ve şirin bir havası var. O günkü karlı hava şartlarından olsa gerek çok kalabalık da değil sakin ve huzurlu. Derken menüyü açıp karar verme aşamasına geliyoruz.

berry much

Menü gerçekten hiçbir pancakeçide olmadığı kadar geniş. Yine her yerde olan tuzlu tatlı kahvaltılık çeşitleriyle birlikte gelen klasik crepe kahvaltı, 12 çeşit tatlı sosla sunulan so sweat pancake ve 2 kişilik kahvaltı burada da mevcut. Asıl farklılık ikinci sayfadan itibaren görünüyor. Pancake çeşitleri kadar isimleri de başka. Mesela elma, tarçın, ceviz ve balla servis edilen pancake’in ismi Steve Jobs. Diğer favorilerse oreolu Oreo head, beyaz çikolatalı Berry Much Pancake, kağıt helva, dondurma, nutella, çilek ve pamuk şekerle hazırlanan Zarif Bey! Sanırım bu yazıyı okurken acıkacaksınız; ancak bu kadarla bitmedi. Burada pancake ve krep çeşitleri tuzlu ürünlerle de hazırlanıyor. Jambon, et, köfte ve sucuklu çeşitler de var. Ben denemedim; ama bir sonraki gidişim için her birini aklıma yazdım.

Belirtmeden geçmeyelim; mekanın çalışanları oldukça kibar ve misafirperver. Pancakeimiz bittiğinde türk kahvesi ikramı yanında marshmellowla daha da mutlu etti bizi. Menüye bakınca kahveleriyle de iddialı olduklarını görebiliyoruz zaten. Birçok coffeeshopta var olan kahve çeşitleri burada da görülüyor, o gün bir şeyler yemek yerine yalnızca kahve içmek istediniz diyelim Moda için güzel bir alternatif olabilir kanımca. Durmayın deneyin! :)

Berry Much Adres: Caferağa Mah. Leylek Sok. No: 8B Kadıköy / İstanbul

Sinema Keyfi: Sarmaşık

Moda Sahnesi’nde izleyebileceğiniz Sarmaşık, bir Türk filmi. Tolga Karaçelik’in yönetmenliğini yaptığı film, son zamanlarda izlediğim filmler arasında en çarpıcısı diyebilirim. İflas eden bir armatörün gemisindeki mürettebatın gemide mahsur kalmasıyla gelişen olaylarda, seçilen 5 gemici deniz hukuku gereğince gemide kalmak zorunda kalır. Bu beş kişi arasında pek tabii ki ast üst ilişkileri karışır, güç gösterileri baş gösterir. Ben daha fazla anlatmayayım bu etkileyici filmi izleyin! :) 

 

Peki sonrasında neler mi yapabilirsiniz? Yeldeğirmeni’ne geçip Bilumum Şeyler‘de leziz cheesecake’lerden deneyebilir, Rucio Cafe‘nin hoş ortamında birer çay içebilir, daha hareketli bişey arayışındaysanız da yeni açılan Faces‘ta bir şeyler içebilirsiniz. Dorock XL‘taki Pentagram konseri de kaçmaz, benden söylemesi! 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN