Dünya sinemasının gözde ödülleri Oscarlar, dün gece 85. kez dağıtıldı. Seth MacFarlane’in sunduğu törende her yıl olduğu gibi oldukça tahmin edilebilir gelişmeler ve sürprizler olduğu kadar, yazılan birkaç tarihi ana da tanık olduk. Kırmızı Halı’nın en şıklarından törenin kazananlarına bir özet, Lisya Kalma, Oscar Boy ve thebalkabaa’ndan yorumlarla bu yazıda…

85. kez dağıtılan Oscarlar’ın, bu yıl belli bir kazananı olduğunu söylemek çok zor… Çünkü 9 En İyi Film adayının 8′i en az bir ödül kazandı ve büyük ödüllerin hepsi farklı filmlere verildi. En İyi Film ödülünü alan “Argo“, toplamda yalnızca 3 ödülle yetindi. (Uyarlama Senaryo ve Kurgu) En fazla ödülü kazanan ise 4 ödülle “Life of Pi” oldu. (Yönetmen, Görüntü Yönetimi, Orijinal Müzik ve Görsel Efekt)

Ödüller ve kazananlardan önce, tabii ki moda ile sinemanın bir araya geldiği, 2 saati aşan bir ünlüler geçidi olarak gelenekselleşen Kırmızı Halı konuşuldu. Adaylar ve ödül sunacak isimlerin yanında sinema dünyasının birçok ünlü ismi iddialı kıyafetleri ve ilginç röportajları ile bir bir karşımıza çıktı. Kırmızı Halı’nın “en”lerini Lisya Kalma‘ya sorduk:

Kırmızı Halı’da en beğendiğin ve beğenmediğin ünlüler kimlerdi?

Amy Adams (Oscar De La Renta), Jennifer Lawrence (Dior) ve Jessica Chastain‘i (Georgio Armani) çok beğendim. Beğenmediklerim ise Amanda Seyfried (Alexander McQueen) ve Nicole Kidman (L’Wren Scott) ve Helen Hunt (H&M)

Bu yılın Kırmızı Halı modasına baktığında nelerin ön plana çıktığını söyleyebilirsin?

Straplez ve gelinlik modellerini andıran kabarık elbiseler ön plandaydı. Elbiseler kabarık veya göz doldurucu olsa da aksesuarlar, saç modelleri ve makyaj sadeydi.

Life of Pi“ın 4, “Argo” ve “Les Miserables“in 3′er ödül kazandığı törenin önemli anları ve detayları ise şöyle:

> 2005′ten beri aynı filme verilen En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleri bu yıl farklı filmlere gitti. (Argo ve Life of Pi) “Argo” 1989′dan bu yana En İyi Yönetmen dalında aday olmadan En İyi Film seçilen ilk film oldu. Filmin ödülünü Beyaz Saray’dan canlı bağlantı ile Michelle Obama duyurdu.

> Daniel Day-Lewis Abraham Lincoln’e dönüştüğü “Lincoln”deki performansı ile 3. kez En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi olarak bu konuda bir ilke imza attı. Daniel Day-Lewis’in ödülü, bir Spielberg filmindeki rolü ile Oscar kazanan ilk oyuncu olması nedeniyle de önemli.

> Jennifer Lawrence tarihin en genç kadın oyuncu adayını (Quvenzhané Wallis) ve tarihin en yaşlı kadın oyuncu adayını (Emmanuelle Riva) bir arada yenerek En İyi Kadın Oyuncu seçildi. Aktrisin ödülünü almaya gelirken elbisesine takılarak düşmesi de gecenin en çok konuşulan anlarından.

> 1994′teki En İyi Kısa Film beraberliğinden beri ilk kez bir ödül beraberlikle sonuçlandı: En İyi Ses Kurgusu ödülünü “Skyfall” ve “Zero Dark Thirty” paylaştı.

> Christoph Waltz (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu), Quentin Tarantino (En İyi Orijinal Senaryo) ve Ang Lee (En İyi Yönetmen) ikinci kez aynı dallarda Oscar kazandı.

> Seth MacFarlane açılış monoloğuna şarkılar ve danslar katarak eski sunuculardan Hugh Jackman’ı hatırlatsa da aynı beğeniyi kazanamadı. Törenin başında kadın oyunculara hitaben “We Saw Your Boobs” adında bir şarkı söyleyen sunucu, sivri diliyle birçok ünlüye dokundu.

> Bol şarkılı, bol performanslı bir Oscar töreniydi. Eski müzikallerden Chicago ve Dreamgirls öne çıkarılırken “Les Miserables” ekibi de beğenilen bir performans sergiledi. Adele, Shirley Bassey, Barbra Streisand ve Norah Jones da performans sergileyen isimlerdendi. Adele, “Skyfall” ile En İyi Orijinal Şarkı Oscar’ının sahibi oldu.

Sezon boyunca filmler ve Oscar yarışı ile ilgili görüşlerini okuduğumuz Oscar Boy (Umur Çağın Taş) ve thebalkabaa‘ndan (Emre Eminoğlu) sonuçları ve kazananları değerlendirmelerini istedik:

Gecenin en büyük sürprizi neydi?

Oscar Boy: En büyük sürpriz “Lincoln”ın prodüksiyon tasarımını kazanmasıydı diye düşünüyorum. Yarışın “Anna Karenina”, “Les Miserables” ve “Life of Pi” çevresinde döndüğünü düşünüyorduk çünkü. Bu dalın “Lincoln’a o kadar adaylık verdik ama doğru düzgün ödül vermiyoruz.” diye günah çıkartmaya dönüştürüleceği aklımın ucundan geçmemişti.

thebalkabaa: Bence en büyük sürpriz ses kurgusu dalındaki beraberlik durumu. Akademi’nin teknik dallarda aynı filmi ödüllendirme eğlimi nedeniyle ben tahminimi “Life of Pi”dan yana yapmıştım. Fakat ödül “Life of Pi”a gitmediği gibi Akademi tarihinde tüm dallarda yalnızca 3 ya da 4 kez gerçekleşen “beraberlik” durumu ortaya çıktı ve kazanan “Skyfall” ile “Zero Dark Thirty” oldu.

En sevindiğin kazanan kim oldu?

Oscar Boy: En sevindiğim kazanan tabii ki Jennifer Lawrence! Çünkü izlediğim günden beri etkisi altındayım ve herhangi bir adayın da J-Law’un yakınından geçecek bir performansı olduğunu düşünmüyorum. Son günlerde bir Emmanuelle Riva tahmini yapma hastalığı çıkmıştı hatta. İnanmamakla beraber, büyük Oscar bloggerlarından Riva ismi duyunca korkmuştum. Boşuna heyecan yapmışım. Hak eden kazandı.

thebalkabaa: Jennifer Lawrence ve Anna Hathaway‘in ödüllendirilmesine çok sevindim. İki genç oyuncunun, hak ettikleri performansla ödüllendirilmesi, yıllarca “daha çok gençsin, ileride alırsın” diye bekletilip hak etmediği bir performansla ‘zamanı geldi’ diye ödüllendirilmesinden çok daha doğru geliyor bana.

En üzüldüğün kaybeden kim oldu?

Oscar Boy: Wreck-It Ralph. Geçtim bu yılı, son yılların en özgün animasyonlarından biriydi Wreck-It Ralph. Brave’i de sevmiş olmama rağmen, kazanmasını pek destekleyemedim. Yazık ettiler filme. Yine güvenli bir hareketle gidip Pixar’a oy verdiler. Zaten bu sene çok sürpriz bekliyoruz hikayesi da yalan oldu aslında. Akademi ne yaparsak yapalım 1 ya da 2 dal haricinde pek şaşırtmıyor bizi.

thebalkabaa: Tasarım vizyonuna, estetik algısına, bunlar bir yana görme duyusuna sahip herhangi bir insanın, prodüksiyon tasarımı dalında “Anna Karenina”nın muhteşem setlerinin dışında bir aday için oy kullanabileceğini düşünmüyordum. Yanılmışım. Acım büyük.

Bu yılın yarışı ve genel olarak kazananlarla ilgili söylemek istediklerin:

Oscar Boy: Bu yıl Oscar tarihine dönüp bakıldığında derinlemesine incelenmesi gereken bir yarış izledik. Ezberler bozuldu. SAG’e aday olmayan bir oyuncu Oscar kazandı. En İyi Yönetmen adaylığı olmayan bir filme En İyi Film Oscar’ı gitti, ki bu tarihte sadece dördüncü kez oluyor. Bir de Akademi yine risk almadı, online oylama sistemi gençlerin katılımına rağmen sonuca etki edemedi. Yani hem tarihi hem de küçük farklılıklarına rağmen sıkıcı bir yarış izledik. Seyirci kazandı diyerek kenara çekilmek en doğrusu olacak diye düşünüyorum. En azından Akademi bu yıl herkese hitap edecek apayrı bir iş sundu huzurumuza. Belki çoğumuzun favorisi kazanmadı ama adaylar açısından Oscar’ın çağ atladığı kesin.

theMagger’dan Oscar Boy Röportajı…

theMagger’dan Argo izlenimleri…

theMagger’dan Amour izlenimleri…

Kazananların tam listesi:
En İyi Film: Argo
En İyi Yönetmen: Ang Lee (Life of Pi)
En İyi Erkek Oyuncu: Daniel Day-Lewis (Lincoln)
En İyi Kadın Oyuncu: Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christoph Waltz (Django Unchained)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Anne Hathaway (Les Miserables)
En İyi Orijinal Senaryo: Quentin Tarantino (Django Unchained)
En İyi Uyarlama Senaryo: Chris Terrio (Argo)
En İyi Yabancı Film: Amour (Avusturya)
En İyi Animasyon: Brave
En İyi Belgesel: Searching for Sugar Man
En İyi Görüntü Yönetimi: Life of Pi
En İyi Kurgu: Argo
En İyi Orijinal Müzik: Life of Pi
En İyi Orijinal Şarkı: “Skyfall” (Skyfall)
En İyi Prodüksiyon Tasarımı: Lincoln
En İyi Kostüm Tasarımı: Anna Karenina
En İyi Makyaj & Saç Tasarımı: Les Miserables
En İyi Ses Miksajı: Les Miserables
En İyi Ses Kurgusu: Skyfall ve Zero Dark Thirty
En İyi Görsel Efekt: Life of Pi
En İyi Kısa Film: Curfew
En İyi Kısa Animasyon: Paperman
En İyi Kısa Belgesel: Inocente

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?