Alex Boese’un, Bilim Tarihi üzerine yüksek lisans yaparken, okuma metinleri içinde yer alan “kafadan çatlak ve çılgın deneycilerin“ referanslarını incelediğinde, bunları dersin konusu makalelerden daha ilginç bulmasıyla, bu kitabın yazılma hikayesi başlamış. On başlık altında incelenen bu garip deneyler kadar, yazarın komik üslubu da sizi okumaya çekecek. Bu kitap sayesinde sıkıcı ve tuhaf sessizlikler yaşamayacaksınız çünkü daima anlatacak ilginç bir şeyleriniz olacak.

Kafası Güzel Filler
Alex Boese’den “Kafası Güzel Filler ve En Acayip Deneyler”

İşte kitabın içinde bulabileceklerinizin ufak bir bölümü:

• Bangır bangır müzik çalarken, göz kapaklarınız bantla alnınıza yapıştırılmışken ve bacağınıza ritmik bir şekilde elektrik şoku verilirken, sekiz ila on iki dakika içerisinde uykuya dalabilirsiniz.

• Hamam böcekleri, kendileri için hazırlanan koşu pistinde, başka hamamböcekleri varsa daha hızlı koşarlar.

• Hem bir hayat kadınıyla, hem de çöpçatanlık servisinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ilişki yazarları ne derlerse desinler, erkekler elde edilmesi zor kadını oynayan kadınlara rağbet göstermiyorlar. Bu bilgi yanlış!

• 1978’de Florida Üniversitesi’nde dokuz öğrenci (beş kadın – dört erkek), üniversite kampüsünde çekici gördükleri insanların yanına gidip “Kampüste hep gözüme çarpıyorsunuz. Sizi çok çekici buluyorum. Bu akşam benimle yatar mısınız?” dediklerinde tek bir kadın bile “evet” demezken, erkeklerin %75’i “evet” dedi. Çıkma teklifleri ise, hem kadınlarda hem de erkeklerde %50 “evet” yanıtını aldı.

• 1802’de “Sarı Humma Hastalığı”nın bulaşıcı olmadığını idda eden doktor, bunu hastanın kusmuğunu içerek kanıtlamaya çalıştı.Daha sonra kan, tükürük , ter ve idrarı da yaralarına sürdü. Doğrudan kana karışarak bulaşan bu hastalığa doktorun yakalanmaması ise sadece tesadüftü.

• Karşıya geçmeye çalışan bir kadın, eli boşken, elinde alışveriş torbaları varken ve boş bebek puseti varken, üç ayrı deneyde arabaların durmasını bekledi. Eli boşken, üç ila beş arabada bir; torbalar varken, üç arabada bir; puset ile bir arabada kendisine yol verildi. Deney ile ortaya çıkan tesadüfi sonuç ise, özellikle genç erkek sürücülerin deneydeki çekici kadına eli boşken de yol verdiğini ortaya çıkardı.