George R. R. Martin tarafından yazılan, HBO tarafından diziye uyarlanan ve dünyanın en iyi dizilerinden biri olan “Game of Thrones” serisinin ilk kitabı “Buz ve Ateşin Şarkısı” Arka Bahçe Yayıncılık tarafından iki kitap olarak yayınlandı.

Taht Oyunları – George R. R. Martin
Taht Oyunları, George R. R. Martin

Yedi Krallığın kralı Robert Baratheon, Kışbarının efendisi Lord Eddard Stark ve Kral’ın El’i Jon Arryn eski dostturlar. Jon’un kuşkulu ölümüyle birlikte, Eddard yeni El seçilir ve Jon’un ölümünü de araştırmak için görevi kabul eder. Kızlarını da alıp saraya giden Eddard (Ned), kendini taht oyunlarının merkezinde bulur.

İlk kitapta, Eddard Stark saraya varır. Kızları Arya ve Sansa ise buraya alışmaya çalışır. Catelyn, Brandon’ın sakatlanmasının ardındaki gerçekleri ararken,Ned’in evlilik dışı çocuğu Jon Kar, karalara bürünerek gece bekçisi olmak için Duvar’a gitmiştir.Tüm bunlar olurken, Robert’tan önce, tahtın sahibi Kral Aerys Targaryen (Deli Kral)’in torunu Daenery, tahtı geri almak için Dothrakilerden Khal Drogo ile evlenir.

Buz ve Ateşin Şarkısı

İkinci kitapta ise Ned, Jon Arryn’in ölümünün ardındaki sırrı açığa çıkarır, ancak işler hiç de umduğu gibi gitmez. Rob Stark, Kışbarı’nın efendisi olarak öne çıkar. Jon Kar ise Duvar’da ikilemleriyle başbaşadır. Daenery, khaalesi olmaya alışır ve hamileliği ilerler. Dizi, kitap ile yakalayabileceği en iyi uyumlardan birini sağlamış. Lannister’ların simsiyah saçları gibi ufak ayrıntılar dışında kitap ile birebir gidiyor.

GOT’u hiç izlemediyseniz ve kitapları okumak istiyorsanız, dizide en azından karakterleri kimlerin canlandırdığına bakabilirsiniz. Böylece diziye döndüğünüzde kafanızda yarattığınız kişiler açısından, hayal kırıklığına uğramazsınız.

Kitaplarda her bölüm, karakterlerden biri üzerine odaklanarak anlatılmış. Buz ve ateşin şarkısında hiç beklemediğiniz ölümler sizi bekliyor. Hiç ummadıklarınız gerçekleşirken, umduklarınız ise olmayacak. Kadim kurtlar ve ejderhalarla dolu bir hikayeye hazır olun. Taht oyunları sizi şaşırtmaya devam edecek.