Kevin Guilfoile’nin, ABD’de 2005’te çok satanlar listesine giren romanı Klon, ülkemizde Koridor Yayıncılık tarafından yayınlandı.

Klon
Klon, Kevin Guilfoile

İnsan klonlanması yasal hale gelmiştir ve çocuk sahibi olmak isteyenlerin de yeni seçeneğidir. Klonlanan bebekler sayesinde, anne babalar, çocuklarının ileride taşıyacakları hastalıkları veya görünüşleri üzerinde kesin bilgiler elde edebileceklerdir. Kısırlık, genetik hastalıklar, evlat edinmenin süreçleriyle uğraşmak istemeyen aileler, vb. için klonlama yeni bir çağ başlatmaktadır. Fakat bunu Tanrı’ya hakaret olarak değerlendiren dini bir grup, klonlama yapan doktorları hedef alır.

Dr.Moore klonlama konusunda ülkenin önde gelen uzmanlarındandır. Silahlı bir saldırı sonucu yaralanmasından bir sene sonra, kızı Anna, iş yerinde tecavüz edilip öldürülmüş olarak bulunur. Kızının katili bir türlü bulunamaz ve eşyaları iade edilirken,bir ihmal sonucu Moore, aralarında katilin DNA’sını bulur ve katili bulabilmenin bir yolunu daha farkeder, onu klonlamak. Böylece klonlanan bebek büyüdüğünde, Moore katilin neye benzediğini görüp, kızının katilini bulabilecektir.

Klon, ağlarla dokunmuş, zekice hazırlanmış farklı bir kurgu. Bir sonraki adımı tahmin ediyorsunuz ve haklısınız, ama tam o adımda, yeni bir bilgiyle tüm düşündükleriniz değişiyor. Ayrıntılara dikkat edilmesi gereken, içinde birçok kitap için malzemesi olan, hepsinin birinde toplandığı etkileyici bir roman.