Yedi krallık ve yedi kralın bulunduğu bir dönemde, nadir olarak çocukların bir bölümü yetenekli olarak doğarlar…

Yetenek – Kristin Cashore
Yetenek, Kristin Cashore

Bu çocuklar farklı renkteki gözleri sayesinde ayırt edilir; birçok krallıkta, krala ait olur ve eğitilmek üzere saraya gönderilirler. Yetenekleri krallık için işe yarıyorsa, dövüşme, iz sürme, okçuluk, aşçılık, telepati vb. krallıkta görev alırlar; uzun süre nefes tutabilmek, ağaca tırmanmak, tersten konuşabilmek gibi kulanışsız yetenekliler ise ailelerinin yanına gönderilirler. Middluns Kralı Randa’nın ise diğer krallara karşı çok önemli bir kozu vardır, yeğeni Katsa. Katsa 8 yaşındayken öldürme yeteneği ortaya çıkar ve kralın ordusu tarafından eğitilmeye başlanır. Büyüdükçe de herkesin korktuğu, kralın infazcısı haline gelir.

Kitap, Leydi Katsa’nın, Lienid Kralı’nın babası Prens Tealiff’i kurtarmasıyla başlıyor. Katsa, prensi kimin, neden kaçırdığını çözmeye çalışırken, dövüşme yeteneği olan Prens Po ile tanışır ve kendisini prens ile hiç ummadığı bir maceranın içinde bulur.

Yetenek, Suzanne Collins ve Stephenie Meyer kitapları tadında, son derece akıcı ve ilgi çekici yazılmış, yaratıcı bir fantastik roman. Kendinizi birbirinden bağımsız, merak uyandırıcı olayların içinde bulacaksınız. Tek şüpheniz ise, kitabın bir şeyler yarım kalmadan bitebilmesi için çok kısa olması olacak. Ancak Kristin Cashore, hiç ummadığınız süprizlerle kitabı kapatmayı başarmış.