Yazarlığa, oğluna anlattığı hikayeleri kağıda dökerek başlayan Fransız yazar Marc Levy’nin son kitapları “İlk Gün” ve “İlk Gece”, geçtiğimiz ay Can Yayınları tarafından yayınlandı.

Keira, Etiyopya’da ilk insanı bulmak için kazı yapan bir paleoantropologtur. Etiyopya, Omo Vadisi’nde geçirdiği yıllar içinde Henry ile tanışır.

Henry, Mursi Kabilesi’nden ailesini kaybetmiş bir çocuktur ve küçükken babasıyla bir volkanın eteklerinde bulduğu taştan oluşan kolyesini Keira’ya hediye eder.

Kazı alanını vuran bir fırtınanın Keira’nın tüm çalışmalarını yok etmesiyle Keira, Etiyopya’yı ve Henry’yi de geride bırakmak zorunda kalır ve Paris’e geri döner. Ablasının çalıştığı müzede tanıştığı Ivory ile arkadaş olur, ancak Ivory, Keira’nın kolyesine sıra dışı bir ilgi gösterir. Yapılan testler, taşın madenini ya da yılını tahmin edemezken, taşın üzerine bir çizik bile atılamaz. Ivory, taşla ilgili şüphelerini eski arkadaşlarına aktarırken, Keira’nın tek istediği Etiyopya’ya geri dönebilmektir.

Adrianos, hayali bir gün, gündoğumunun nerede başladığını bulmak, ilk yıldızı keşfetmek olan, Şili, Atacama Platosu’nda, Avrupa Gökbilim Araştırmaları Örgütü bünyesinde çalışan bir astrofizikçidir. Geçirdiği rahatsızlık sonucunda Londra’ya dönmek zorunda kalır. Tek istediği Atacama’nın yıldızlı gökyüzüne geri dönebilmektir.

Keira ve Adrian’ın yolları on beş yıl sonra yine kesişir. Bakıldığında çalıştıkları alanlara olan tutkuları dışında bir ortak noktaları olmayan çift, kendilerini esrarengiz bir taşın peşinde Londra, Paris, Pekin, Lingbao, Myanmar’a uzanan tehlikeli bir yolculuğun içinde bulurlar.

İlk Gün, yazarın önceki eserlerine benzemeyen farklı bir hikâye. Olayların yer aldığı ilginç yerlerin okuyucu sıkmadan, özüyle betimlendiği ve sizi bir şekilde o yerlere ortak eden bir anlatımla yazılmış. Aynı tarihte yayınlanan devam kitabı İlk Gece’yi de kitapçılarda bulabilirsiniz.

İlk Gün (Le premier jour),

Marc Levy (Çev: Ayça Sezen),

Can Yayınları, 2012, 424 sf.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?