İstanbul Kitap Fuarı, 4 Kasım’da kapılarını açıyor! Çantanızı aylar boyunca size yetecek kadar kitapla doldurmak için, işte 7 kitap önerisi…

4-12 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 36. İstanbul Kitap Fuarı’nın bu yılki teması, İyi ki Varsın EdebiyatOnur Yazarı ise Ayla Kutlu. Fuarı ziyaret edecekler ya da fuara gitmeye vakit bulamasa da şehirdeki kitapçılar ya da online mağazalardan mevsimlik kitap alışverişini yapacaklar için işte güncel kitap önerileri…

kitap – auster
4 3 2 1 | Paul Auster | Can Yay. 

Çağdaş Amerikan edebiyatının ülkemizde de beğenilerek takip edilen, en büyük yazarlarından Paul Auster’ın yeni romanı geçtiğimiz haftalarda raflardaki yerini aldı. Tamı tamına 1128 sayfa olsa da bu sizi korkutmasın; çünkü yazarın sürükleyici, beyninizle oyunlar oynayan ve akıcı üslubu sayesinde bu uzunluğu hissetmeyeceğiniz kesin gibi. Bir aile destanı havasında başlayan ve 20. yüzyılın ikinci yarısında Amerikan tarihinde yer edinen önemli olayları fonuna alarak bu ailenin hikâyesini anlatan Auster, aile bireylerinden birinin “ya öyle olmasaydı?” sorusu üzerine kurgulamış her şeyi. Yazar, 4 3 2 1 için “Ben tanıdığım, bildiğim dünyayı, kendi yaşadığım ve sürprizlerle dolu deneyimleri yansıtmaya çalışıyorum, ömrüm boyunca bu kitabı yazmak için bekledim.” diyor.

kitap – say
Akılla Bir Konuşmam Oldu | Fazıl Say | Doğan Kitap

Türkiye’nin dünyaca ünlü besteci ve piyanisti Fazıl Say’ın ilk kitabı Yalnızlık Kederi, 2009 yılında bir müzisyenin notları alt başlığıyla yayınlanmıştı. Say’ın bu ay çıkacak yeni kitabı ise başlığını Ömer Hayyam’ın dizelerinden alıyor: Akılla Bir Konuşmam Oldu. Hayyam’ın bu şiiri Fazıl Say tarafından bestelenmiş, Serenad Bağcan’la çok beğenilen işbirliği Söz Vermiş Şarkılar albümünde biz dinleyenleriyle buluşmuştu. Müziğine hayran olduğumuz bu dahi müzisyenin sözcüklerini okumak için bu kitap da listenizde yer almalı.

kitap – kesal
Aslında | Ercan Kesal | İletişim Yay. 

Peri Gazozu, Bozkırda Bir Gece Yarısı ve Cin Aynası gibi kitaplarıyla deneme, öykü ve romanlarını okuduğumuz, sinemada Nuri Bilge Ceylan filmlerinin senaryolarında imzasını gördüğümüz Ercan Kesal’ın “Aslında…”sı da yeni çıkanlar arasında. Bu kitapta kendi deyimiyle ““Sinemanın atına binmiş, edebiyatı kırbaç yapmış” olan Kesal’ın doktor, yazar ve sinemacı kimliklerinin oluşturduğu edebi ve içten yumaklar bu kez söyleşiler aracılığıyla karşımıza çıkacak.

kitap – brown
Başlangıç | Dan Brown | Altın Kitaplar

Tüm dünyada çok satanlar raflarının vazgeçilmezlerinden, özellikle 2000’lerin başında Melekler ve Şeytanlar ve Da Vinci Şifresi ile büyük bir çıkış yapan Dan Brown’un vazgeçilmez kahramanı simgebilim profesörü Robert Langdon yeni macerasıyla yılın en çok satacak kitaplarından olacağı şimdiden kesinleşen Başlangıç‘ta. Dünyadaki tüm dini öğretileri kökünden sarsacak bir keşfi dünyaya duyurmaya hazırlanan fakat engellenen bir araştırmacının izinden giden Langdon’ı bu kez dindar fanatiklerin sebep olduğu tehlikeler bekliyor.

kitap – kulin
Kördüğüm | Ayşe Kulin | Everest Yay.

Günümüz Türkiye edebiyatının önemli yazarlarından Ayşe Kulin’in yeni romanı Kördüğüm, esrarengiz bir kaza sonucubellek kaybı yaşayan ve kendi gerçekliğine ulaşmaya çalışan Gizem adlı kadının hikâyesini anlatıyor. Yazar, çok sevilen Kanadı Kırık Kuşlar romanında olduğu gibi, ülkesinin çalkantıları ile sarsılan ama tutkularına da sorumluluklarına da sahip çıkan genç bir kadının ayakta kalma mücadelesini gözler önüne seriyor.

kitap – ishiguro
Beni Asla Bırakma | Kazuo Ishiguro | YKY

Kitap fuarları yalnızca yeni çıkan kitaplarla değil, bugüne dek okuma fırsatı bulmadığımız yazarlar, yıllardır dillerden düşmeyen klasikler ve çağdaş eserlerle de buluşmamızı sağlıyor. Eğer henüz kendisiyle tanışmadıysanız, bu yılın Nobel Edebiyat Ödülü kazananı Kazuo Ishiguro’nun en iyilerinden Beni Asla Bırakma da bu kitaplardan biri olabilir… Dış dünyayla bağlantısı kesilmiş, distopik dünyada yatılı bir okulda eğitilen bir grup gencin trajik hikâyesini konu alan bu romanı bir solukta okuduktan sonra Ishiguro’nun tarzına hayran kalacak ve tüm eserlerini sıraya sokacaksınız.

Onlarca kitap önerisi ve kitap yorumları için aylık Bu Ara Neler Okudum? yazılarına göz atın.