“Çocuklar İçin Yetişkin, Yetişkinler İçin Çocuk Kitabı”

Uçarılıkla bilgelik arasında konumunu asla kestiremediğimiz yazar Tom Robbins, B, Bira kitabının arka kapağında bizi bu cümleyle karşılarken bir de uyarıda bulunuyor: Okurken, cesaret, sevgi ve mutluluk gibi pek çok anarşist duygulara ilişkin sırlara vakıf olabilirsiniz! Nevi şahsına münhasır karakterlerin hayatlarından, kendimize rol çalacağımız, bir azgın tüketim ürünü hikayesi okumaya hazırsanız, bu kitabı okumak için doğru yaştasınız!

Dünyaya en son ne zaman küçük bir çocuğun gözünden bakabildiğinizi hatırlıyor musunuz? Birayla kaç yaşında tanıştığınızı? Peki ya tekrar 6 yaşınıza dönebilir misiniz? Dönmek ister misiniz? O halde buyurun… Sizin için de “B, Bira”

Kitabın yıldızı Gracie’nin acıklı hikayesi, bi öğleden sonra biranın ne olduğuna dair merakına yenik düşmesiyle başlar. Sevgili ihtiyatlı ev hanımımız, Karla Perkel’den umduğu cevabı alamayan küçük kız tavşan terliklerini babasına çevirir. Charlie Perkel’in maç saatine denk geldiği için, daimi olan duyarsızlığı, kızını görmezden gelecek düzeye ulaşmıştır. Charlie’nin kardeşi, ailenin çılgın filozofu Moe Amca, küçük yeğenini yanına çağırır ve Gracie artık bira ile tanışmıştır. Fakat merakı geçmemiş, aksine daha çok artmıştır. Bilirsiniz, bira da içtikçe susatır.

Gracie’nin Pazar günü kilise okulunda kırdığı potlar, yaklaşan doğum günü, hayalini kurduğu doğum günü hediyeleri, Costa Rica, Bira Perisi, Kızarmış Ekmek Üstü Kremalı Biftek Kasabası ve daha fazlasıyla dolu macerasını okurken kendinizle yüzleşmeniz gereken noktalar da çıkacak karşınıza. Bir babanın, biricik kızına verdiği sözü unutuşunu yalnızca birkaç sayfa geçe, bu çocuğun, bir periye verdiği söze duyduğu sadakati vuracak yüzümüze Tom Robbins. Aşk sandığımız çırpınışları ve gerçek hayat arkadaşlığını sorgulatacak, birkaç çarpıcı cümleyle. Ve dans ederken de, ayrılırken de, severken de davranışlarımızı belirleyenin hayvani dürtülerimiz olabileceğini hatırlatacak bir kez daha, fısıltıyla. Bunun yanı sıra, biranın üretim sürecini, tarihini ve sırlarını da 6 yaşında bir çocuk olarak okuyacağız, Tom Robbins’ten. Kitabın içindeki sürpriz çizimlere de 6 yaşında bir çocuk olarak bakabilirsek, çok şey görebileceğiz.

Tom Robbins hakkında çok şey yazılması gerektiğine inandığım ve
kendisine çok büyük hayranlık duyduğum için, bu keşfi size bırakmayı tercih ediyorum. Kendisiyle ilgili verebileceğim en büyük ipucu, yalnızca döneminin değil, tüm dönemlerin aykırı adamı olduğu ve olacağıdır. 1976 yılında yazdığı  Kovboy Kızlar da Hüzünlenir (Even Cowgirls Get the Blues)  1993 yılında aynı isimle sinemaya uyarlandı ve başyapıt olarak adlandırılacak kadar beğenildi. Kendisiyle tanışmam Parfümün Dansı kitabıyla gerçekleşse de (bununla ilgili de size anlatacak çok şeyim var), ayağınız alışsın diye, en yeni ve en ince kitabıyla size takdim ettim. Keyifli okumalar!

Not: Okumaya başlamadan önce dolapta yeterince biranız olup olmadığını kontrol edin. =)

B,Bira (B is for Beer)

Tom Robbins (Çeviren: Aysun Babacan)

Ayrıntı Yayınları, 2011, 102 sf.

Çisil Tolga

Magger , Architect, a Half Blogger , Beginner Sociologist
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?