Tüm İstanbul Festivalleri’nin atası olan İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 41. kez şehri klasik müzikle dolduracak. 04 – 29 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek festivalin biletleri satışa çıktı bile! Programda bulunan 20’yi aşkın konserde birçok ünlü orkestra ve solisti dinleme imkanı bulacak, birçok genç solistle belki de ilk kez tanışacaksınız. Bu dopdolu programdan birkaç öneri ile işinizi kolaylaştırmak istedim:

Yeni Başlayanlar İçin: Deutsche Kammerphilharmonie Bremen – Ertüngealp & Pires
14 Haziran Cuma, 20.00, Aya İrini

Klasik müzik dinlemeye alışkın değilseniz, fakat Festival’in bu zevki tatmaya başlamak için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorsanız, nereden başlayacağınızı seçmek zor ve önemlidir. Birçokları gibi ben de klasik müzik dinlemeye Vivaldi, Mozart ve Beethoven ile başladım. Bu nedenle 41. İstanbul Müzik Festivali programından “klasik müzik” ile tanışmak için tek bir konser seçecek olursanız seçmenizi tavsiye ettiğim konser budur. Mini-senfoni diyebileceğimiz, Prokofiev‘in 15 dakikalık 1. Senfoni’si ile başlayan program, Beethoven‘ın 2 no’lu piyano konçertosu ve 4. senfonisi ile devam ediyor. Avrupa’nın önemli topluluklarından Deutsche Kammerphilharmonie Bremen‘in festivaldeki iki konserinden bu ilkinde şef Alpaslan Ertüngealp, solist ise Portekizli piyanist Maria João Pires.

Baroktan Şaşmayanlar İçin: Venedik Barok Orkestrası & Magdalena Kožená
20 Haziran Perşembe, 20.00, Aya İrini

İstanbul Müzik Festivali’nin benim için vazgeçilmezlerinden biri de Barok konserlerdir. Dünyanın önde gelen Barok toplulukları ve oda müziği orkestralarını hiçbir zaman ihmal etmeyen Festival’de bu yıl mezzosoprano Magdelena Kožená‘yı dinleyeceğimiz, Andrea Marcon yönetimindeki Venedik Barok Orkestrası öne çıkıyor. Programda Vivaldi ve Handel’den aryalar ağırlıkta.

İlk Olmak İsteyenler İçin: Amsterdam Sinfonietta & Sol Gabetta
25 Haziran Salı, 20.00, Aya İrini

İstanbul Müzik Festivali’nde bu yıl iki sipariş eserin de prömiyerleri yapılacak. Bunlardan ilki Kamran İnce’ye sipariş edilen “Nasreddin Hoca”nın dünya prömiyerine sahne olacak 19 Haziran’daki Berlin Counterpoint Ensemble konseri. Diğeri ise İstanbul Müzik Festivali, Amsterdam Sinfonietta, Amsterdam Viyolonsel Bienali ve Toronto Senfoni Orkestrası’nın ortak siparişi olan, Letonyalı besteci Peteris Vasks‘ın viyolonsel konçertosunun Türkiye prömiyeri. Bu yepyeni eseri, Amsterdam Sinfonietta ve dünyanın en yetenekli genç çellistlerinden olan Sol Gabetta‘dan dinleyeceğiz.

Farklı Bir Mekan İçin: Kim Kaskashian & Pèter Nagy
26 Haziran Çarşamba, 21.00, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi

İstanbul Müzik Festivali, bu yıl birbirinden güzel mekanlarına bir yenisini eklemiş: Geçtiğimiz yıllarda onarılan Kumkapı’daki Surp Vortvots Vorodman Kilisesi (Kilisenin adı, “gök gürültüsünün çocukları” anlamına geliyormuş.) Bu yeni mekandaki konserde bir viyola-piyano ikilisini dinleyeceğiz: Günümüzün en büyük viyolacılarından Kim Kashkashian ve piyanist Péter Nagy. Programda Beethoven‘ın Mozart üzerine çeişitlemeleri ile Şostakoviç ve Schumann eserlerinin yanı sıra 19. yüzyılda yaşamış Kütahyalı Ermeni besteci Komitas‘ın şarkıları da yer alıyor.

Yıldız Arayanlar İçin: BİFO & Maxim Vengerov
29 Haziran Cumartesi, 20.00, Aya İrini

Rus ekolünün önemli temsilcilerinden keman sanatçısı Maxim Vengerov, birkaç yıllığına solistlik kariyerine ara vermiş ve geçtiğimiz yıl salonlara geri dönmüştü. İKSV’nin sürekli orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile Festival’in kapanış konserinde dinleyeceğimiz sanatçı Dvořák‘ın la minör keman konçertosunu seslendirecek. Vengerov’dan önce ve sonra ise BİFO’dan Dvořák ve Strauss eserleri dinleyeceğiz.

Yukarıdaki önerilerim dışında 3 kişisel favorimden de bahsetmeden olmaz:

Deutsche Kammerphilharmonie Bremen & Vadim Repin (15 Hazian Cumartesi, 20.00, Aya İrini): Orkestra, ikinci gecesinde James Judd tarafından yönetilecek ve keman virtüözü Vadim Repin‘i konuk edecek. Konserin programdan seçtiğim ilk konser olmasının nedeni ise en sevdiğim keman konçertolarından Sibelius‘un re minör konçertosunun programda olması.

David Fray ile Bach Gecesi (21 Haziran Cuma, 20.00, İş Sanat): İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki programı genç solistlere oldukça geniş yer ayırmış ve bu beni çok mutlu etti. Geçtiğimiz yıl İş Sanat’ta dinlediğim Fransız piyanist David Fray, Festival kapsamında yine İş Sanat’a konuk oluyor. Üstelik sadece, ustası olduğu Bach eserlerinden oluşan bir programla.

Festival Genç Solistini Sunar (10 Haziran Pazartesi, 20.00 Süreyya Operası): İlk kez geçtiğimiz yıl keman dalında düzenlenen ve Emre Engin’in solist olarak seçildiği “Festival Genç Solistini Arıyor” projesi, bu yıl çello dalında düzenleniyor. Seçmeler sonucu seçilecek olan genç çellist, şef Ramiz Malik Aslanov yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası ile bir konser verecek.

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR