Dünya çapında genç izleyicinin yersiz önyargıları nedeniyle mesafeli yaklaştığı, fakat kendini bırakan herkesin zengin evreninde bir şey bulabileceği bir müzik türü klasik müzik. Dahi bestecilerin, çocukluğumuzdaki çizgi filmlerden beraber büyüdüğümüz sinemaya dek her alanda karşımıza çıkabilecek kadar güçlü ve yaşlanmayan eserlerini üretmek de tüketmek de gittikçe zorlaşıyor ne yazık ki. Hele ki opera binası bulunmayan, yeterli akustiği sağlayamayan salonlarla dolu bir şehirde yaşıyorsanız…

Tüm bunlara rağmen İstanbul’da ülkemizin ve dünyanın değerli orkestra ve solistlerini sık sk dinleyebiliyoruz. Hatta birçok konserin biletleri haftalar önceden tükeniyor. Daha geç kalmadan, işte Kasım 2013’ün klasik müzik rehberi:

klasik müzik - fazil say plays chopin

Fazıl Say Plays Chopin @Zorlu Center PSM:

Yukarıda İstanbul’un konser salonu yetersizliğinden şikayet etmiş olsam da, şehrimiz sonunda klasik müzik dinlemenin gerçek bir zevke dönüşeceği, mükemmel bir akustiğe sahip, gerçek bir konser salonuna kavuşuyor yeni sezonla birlikte. Zorlu Center PSM, Ekim ayındaki etkinlikleriyle önümüzdeki günlerde açılıyor. Salona, ilk klasik müzik konseri içinse ülkemizin en önemli besteci ve yorumcusu Fazıl Say konuk oluyor. 01 Kasım Cuma gecesi gerçekleşecek olan “Fazıl Say Plays Chopin” başlıklı konserde Say, romantik dönemin en güzel piyano eserlerine imza atmış olan Chopin‘in dokuz noktürnünü ve 2 no’lu piyano sonatını seslendirecek.

Zorlu Center PSM’nin İstanbul için ne denli önemli olduğu bir başka yazının konusu. Fakat Fazıl Say’ın kısa süre içerisinde burada 4 CD kaydı yaptığını, bunlar hakkında “hayatımda yaptığım en güzel dört kayıttır” dediğini ve mekandan “olağanüstü bir salon ve akustik” diye bahsettiğini hatırlatayım.

klasik müzik - kremerata baltica

İş Sanat’ın 14. Sezonu Açılıyor:

Dünyanın klasik müzik yıldızlarını dinlemek için Haziran ayını beklememize gerek bırakmayarak festival havasını tüm yıla yayan İş Sanat’ın 14. sezonu, 02 Kasım Cumartesi gecesi gerçekleşecek olan Açılış Konseri ve bir kez daha Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile açılacak. Kendi sezon konserlerini romantik bir repertuarla açan orkestra, İş Sanat’ta da Brahms ve Berlioz’dan eserler seslendirecek. Ayın ikinci konseri ise 27 Kasım Çarşamba geceki “İtalyan Konçertoları” konseri olacak: Letonyalı ünlü keman sanatçısı Gidon Kremer tarafından 1997 yılında kurulan ve Baltık ülkelerinden sanatçıları bir araya getiren oda orkestrası Kremerata Baltica‘nın konuğu Macar trompet virtüözü Gabor Boldóczki olacak. Konserin Rossini, Verdi, Donizetti ve Vivaldi gibi İtalyan bestecilerin eserlerinden oluşan canlı bir repertuarı var.

klasik müzik - süreyya operası

Süreyya Operası Oda Müziği Konserleri:

Bildiğiniz gibi İstanbul Devlet Opera ve Balesi yıllardır, utanç verici bir şekilde opera temsillerini şehrin merkezinden bir köprü trafiği uzaklıkta ve asıl hizmet ettiği amaç oda müziği konserleri olan Süreyya Operası’nda gerçekleştiriyor. Kadıköy Belediyesi’nin klasik müziğe takdire değer katkısı binayı opera temsillerine açmakla da kalmıyor: Neredeyse her Pazartesi gecesi Süreyya Operası’nda oda müziği konserleri var. Süreyya Operası’nda ayın öne çıkanı, 04 Kasım‘daki Camerata Saygun konseri. Mimar Sinan GSÜ Devlet Konservatuarı öğretim görevlileri ve öğrencilerinden oluşan, 2005 yılında kurulmuş olan topluluk, Bach ve Händel ağırlıklı, barok bir repertuarla sahne alacak. Mekanın ilgi çekici diğer bir konseri ise “Klasikle Cazın Buluşması” (18 Kasım Pazartesi).

klasik müzik - argerich and kramer

Gidon Kramer ve Martha Argerich İstanbul’da:

Geçtiğimiz yıl ardı ardına dünyanın en iyi orkestralarını İstanbul’a getirerek İstanbul Müzik Festivali’nin dışındaki özel etkinlikleriyle de klasik müzik izleyicisini sevindiren İKSV, bu sezonki ilk özel etkinliğinde muhteşem bir ikiliyi konuk ediyor. Piyanist Martha Argerich ve keman sanatçısı Gidon Kramer, 26 Kasım Salı gecesi Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda olacak. Gecenin programında Weinberg ve Beethoven’ın keman-piyano ve solo keman için sonatları yer alıyor. Konser, kuşkusuz sezonun en önemli buluşmalarından biri olacak.

klasik müzik - roberto alagna

BİFO’nun Konuğu Roberto Alagna:

Sezon açılışını bu ayın başında gerçekleştiren Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, 28 Kasım Perşembe gecesi dünyaca ünlü bir sesi ağırlayacak: Roberto Alagna. Orkestranın kuruluşunun 15. yılı nedeniyle düzenlenen özel etkinlikte, tenor Alagna ve mezzosoprano Roxana Constantinescu Massanet’in “Werther” ve Bizet’nin “Carmen” operalarından seçilen aryalarla karşımızda olacak. Son dönemde Fransızca repertuarına ağırlık veren Roberto Alagna, etkileyici sesiyle ayın en önemli konuğu.

 

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN