Haziran ayında İstanbul Müzik Festivali’nin ardından kapattığımız klasik müzik sezonuna sonbaharla birlikte yeniden merhaba diyoruz. Yeni sezon boyunca da her ay yaklaşan etkinliklerden seçtiklerimi paylaşmaya devam edeceğim.

viener concert - verein

İş Sanat’ta Sezon Açılıyor:

Bu sezon 15. yaşını kutlayan İş Sanat, geçtiğimiz haftalarda programını açıkladı. Klasik müzik açısından bol keşif vaat eden bir yıl olacağa benziyor. Programda dünyaca ünlü orkestra ve solistlerin yanı sıra; oldukça genç ve başarılı solistler de yer alıyor. Yeni sezon 1 Kasım’da, son birkaç yıldır olduğu gibi Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile açılıyor. Açılış gecesinde orkestrayı Alpaslan Ertüngealp yönetecek ve solist olarak ülkemizin en başarılı piyanistlerinden Hüseyin Sermet yer alacak.

sarah chang - vadim repin

İş Sanat’ın Kasım 2014 programından yalnızca tek bir klasik müzik konseri seçecekeseniz tavsiyem ise 14 Kasım ya da 25 Kasım’daki konserlerden biri: Böylece iki inanılmaz yetenekten, Vadim Repin ve Sarah Chang’den birini dinleme fırsatı bulabilirsiniz. Repin, 14 Kasım’da James Judd yönetimindeki Wiener Concert-Verein eşliğinde Mendelssohn’un re minör keman konçertosunu; Chang ise Ricardo Casero yönetimindeki Filarmonia de Camera Valencia eşliğinde Franck’in la majör keman sonatını seslendirecek. Sarah Chang’in ilk konserini 4 yaşında verdiğini, Julliard’a 5 yaşında kabul edildiğini, New York Filarmoni Orkestrası ile sahneyi 8 yaşında paylaştığını ve ilk albümünü 10 yaşında yayınladığını bilmenizde fayda var.

fazil say

Fazıl Say, İki Gece Üst Üste ENKA’da: 

Sezon boyunca klasik müziği programından eksik etmeyen bir başka mekan ENKA Kültür Sanat ise Kasım ayında Fazıl Say’ı konuk edecek. İki gece üst üste vereceği konserlerden ilkinde (10 Kasım), yeni yeni raflarda yerini almaya başlayan “Say Plays Say” albümünün ik konserini gerçekleştirecek dahi besteci/piyanist, ikinci konserde ise farklı bir program sunacak. Fazıl Say’ın henüz dinleyemediğim yeni albümünde, tamamı kendi bestesi olan piyano için eserler yer alıyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’ndan Strauss Akşamı:

Staruss, doğumunun 150. yılı olan 2014 sona ermeden Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın programında özel bir konserle yerini bulmuş. 6 Kasım Perşembe gecesi, Gürcü soprano Iano Tamar, Sascha Goetzel yönetimindeki orkestra eşliğinde bestecinin üç büyük eserinden, “Don Juan”, “Son Dört Şarkı” ve “Bir Alp Senfonisi”nden aryalar seslendirecek.

Albüm: Güher & Süher Pekinel ile Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler

dunya sahnelerinde genc yeteneklerGüher & Süher Pekinel’in 2010’dan beri Türkiye’nin farklı şehirlerindeki konservatuarlarından seçilen üstün yeteneklere destek olmak için yürüttüğü “Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler” projesinin artık bir albümü var! Projenin bir parçası olarak eğitimlerine devam eden Eren Aydoğan (piyano), Ege Banaz (klarnet), Yusuf Çelik (çello), Veriko Çumburidze (keman), Dorukhan Doruk (çello), Elvin Hoxha (keman), Yağızcan Keskin (klarnet), Kıvanç Tire (keman) ve Yunus Tuncalı’nın (piyano) yer aldığı albüm bir CD ve bir DVD kaydından oluşuyor. Albümde, 13 yaşındayken İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konserinin solistliğini üstlenen ve o zamandan beri dinlemekten büyük zevk aldığım Elvin Hoxha’nın Eren Aydoğan ile seslendirdiği “Devil’s Trill Sonata” (Tartini) ve Yunus Tuncalı, Kıvanç Tire ve Yusuf Çelik’ten Rachmaninoff’un “Trio élégiaque No.2″si favorilerim. Albümün bisi ise Pekineller’den “Paganini Çeşitlemeleri” (W. Lutoslawski). Bir an önce edinilmesi gereken albümün yanı sıra, şu anda genç solistlerin gruplar halinde, birçok konserle İstanbul’u turladığını da belirtmek gerek.

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN