Mart ayı, klasik müzik açısından dopdolu geçeceğe benziyor. !f ile yaşayacağımız film maratonunun ardından bir klasik müzik maratonu oldukça dinlendirici olacaktır. İşte önümüzdeki ay tercih edebileceğiniz klasik müzik konserleri:

rudolf buchbinder

Rudolf Buchbinder’le Beethoven Maratonu:

Klasik müzik sahnesinde ayın olayı, Borusan Kültür Sanat‘ın Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası işbirliği ile düzenlediği bir Beethoven maratonu: Ünlü piyanist Rudolf Buchbinder, Beethoven’ın 32 piyano sonatının tamamını 15-23 Mart tarihlerinde gerçekleşecek 7 konserde birbiri ardına seslendirecek. Avusturyalı piyanistin 2010 yılında kaydını da gerçekleştirdiği 32 sonatın yanı sıra, neredeyse tüm Mozart ve Beethoven konçertolarını yorumladığı kayıtları da mevcut. Bu maratonun yalnızca bir ya da birkaç gecesine katılabilecekseniz, Beethoven’ın en ünlü üç piyano sonatının çalınacağı konserlerin tarihleri şöyle: Fırtına Sonatı (15 Mart Cumartesi), Ayışığı Sonatı (16 Mart Pazar) ve Patetik (22 Mart  Pazar).

hilary hahn

Hilary Hahn İş Sanat’ta:

Şubat ayında iki keman virtüözünü, Maxim Vengerov ve F.P. Zimmermann’ı ağırlayan İş Sanat Mart’ta da en az onlar kadar yetenekli bir genç soliste yer veriyor programında. Daha önce İstanbul Müzik Festivali ve yine İş Sanat’ta dinlediğimiz Hilary Hahn, 26 Mart Çarşamba gecesi Paavo Järvi‘nin yönetimindeki Frankfurt Radyo Senfoni Orkestrası ile paylaşacak sahneyi. Hahn, gelmiş geçmiş en iyi keman konçertoları arasında yer alan Brahms‘ın re majör keman konçertosunu seslendirecek. (Benim gibi sinemaya da klasik müzik kadar ilgili olanlar, bu konçertonun bir bölümün Paul Thomas Anderson’ın “There Will Be Blood” filminde de kullanıldığını hatırlayacaktır.) Konserin ikinci yarısında orkestra Bruckner‘in 3. senfonisini seslendirecek. Hilary Hahn’ın yarattığı heyecan bir yana, ilk kez canlı dinleyeceğim Paavo Järvi için de oldukça heyecanlıyım.

tosca

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile Opera Zamanı:

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası‘nın bu yılki programında görkemli bir gece dikkat çekiyor. Orkestradan, Gökçen Koray yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Korosu eşliğinde, Yekta Kara tarafından sahneye konulan “Tosca” operasını dinleyeceğiz. Puccini’nin en çok bilinen eseri “Tosca”nın başrolünde Uruguaylı dünyaca ünlü soprano Maria José Siri var. Diğer solistler ise tenor Alex Vicens ve bariton Eralp Kıyıcı. 20 Mart Perşembe gecesi izleyeceğimiz üç perdelik opera, Leyla Gencer anısına sahneleniyor.

gulru ensari - dorukhan doruk

Süreyya Operası’nda Genç Yeteneklerle Oda Müziği:

Süreyya Operası’nın oda müziği konserlerinde Mart ayında da her Pazartesi birbirinden güzel seçenekler mevcut. Bu ayın öne çıkanı ise iki genç solistten “Fransız Ritimleriyle İspanyol Rüzgarı” başlıklı konser. 31 Mart Pazartesi gecesi piyanist Gülru Ensari ve çellist Dorukhan Doruk‘u bir araya getirecek olan konserin, adından da anlaşılacağı gibi İspanyol ve Fransız esintilerini hissettirecek bir programı mevcut: De Falla‘nın “7 İspanyol Halk Şarkısı”, Chopin‘in çello ve piyano için sol minör sonatı, Cassado‘nun “Requiebros”u ve Franck‘ın çello ve piyano için la majör sonatı. Her ikisi de ulusal ve uluslararası sahnelerde, festivallerde başarılı konserlere imza atmış bu iki genç solistle henüz tanışmadıysanız bu konser iyi bir fırsat olacaktır.

carnegie_recitalAlbüm: Trifonov’dan “The Carnegie Recital”

1991 doğumlu Rus piyanist Daniil Trifonov, günümüzün en büyük yeteneklerinden biri bana kalırsa. Şubat 2013’te dünyanın en önemli konser salonlarından Carnegie Hall’da sahneye çıkan Trifonov’un bu resitalinin kaydı da Eylül 2013’te çıkmıştı. Albümde Chopin’in 24 prelüdünün yanı sıra Scriabin’in “Sonata Fantasy”si, Liszt’in si minör piyano sonatı ve Nicolai Karlovich Medtner’in “Four Fairy Tales” eserinden bir bölüm yer alıyor. Seyirci ve eleştirmenlerden tam not alan konserin kaydı olan “The Carnegie Recital”, Trifonov’un dördüncü Chopin kaydı. (toplamda ise beşinci kaydı)

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN