33. İstanbul Film Festivali nedeniyle sinema salonlarına doluşacağımız Nisan’da bir klasik müzik molası vermek isterseniz tercih edebileceğiniz birbirinden güzel konserler var:

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile Görkemli Bir Ağıt:

buchbinder

Mart sonunda 7 gece süren bir Beethoven piyano sonatları maratonu ile oldukça yorulacak ünlü piyanist Rudolph Buchbender, Nisan’da sahneyi Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile paylaşacak. 10 Nisan’daki konserde Beethoven’ın 3 no’lu piyano konçertosunu seslendirecek solistin ardından konser bambaşka bir havaya bürünecek: Konserin ikinci yarısında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu’ndan Mozart’ın görkemli “Requiem” eserini dinleyeceğiz. Zorlu Center PSM’nin muhteşem akustiğinde böyle bir eseri deneyimlemek unutulmaz bir deneyim olacak muhtemelen. Requiem’in solistleri ise soprano Chiara Skerath, mezzosoprano Rachel Frenkel, tenor Frédérc Antoun ve bas Markus Marquardt.

Macaristan Ulusal Filarmoni Orkestrası ile İki Gece:

skride

İş Sanat’ta Nisan, Macaristan Ulusal Filarmoni Orkestrası’nın iki gece üst üste vereceği iki konserler açılıyor. Zoltán Kocsis yönetimindeki orkestra 1 Nisan’daki konserde sahneyi Letonyalı keman sanatçısı Baiba Skride ile paylaşacak. Skride, Beethoven’ın keman konçertosunu seslendirecek, sonrasında ise orkestra Dvorak’ın 9. senfonisini yorumlayacak. Macaristan Ulusal Filarmoni Orkestrası, 2 Nisan’da ise Haydn, Mozart ve Çaykovski’den oluşan bir programla karşımıza çıkacak. Şef Kocsis, Mozart’ın 17 no’lu piyano konçertosunda konserin solistliğini de üstlenecek. Bu iki geceden birini tercih etmeniz gerekiyorsa, genç solistleri takip eden ve yeni solistler tanımayı seçen biri olarak 1 Nisan geceki konseri öneriyorum.

İş Sanat’ta Bir Dünya Prömiyeri:

kopatchinskaja

Sezonun en önemli konserlerinden biri, İş Sanat’ın Nisan programında yer alıyor. 17 Nisan gecesi gerçekleşecek konserde, daha önce Fazıl Say ile kaydettiği albümden hatırlayabileceğiniz Patricia Kopatchinskaja, M. Sotelo’nun “Luz sobre lienzo” adlı, keman, perküsyon ve flamenko dansçısı için düzenlenmiş eserinin dünya prömiyerini gerçekleştirecek. Sahneyi Bavyera Radyo Oda Orkestrası ile paylaşacak olan soliste flamenko dansçısı Fuensanta “La Moneta” eşlik edecek. Gecenin programında ayrıca Piazzola’nın “Buenos Aires’in Dört Mevsimi” eseri ve Mozart’ın 4 no’lu keman konçertosu dikkat çekiyor.

Süreyya Operası’nda Genç Besteciler ve Genç Solistler:

piyano yarismasi

Pazartesi geceleri İstanbul kültür-sanat yaşamının bir klasiği haline gelmiş olan Süreyya Operası’ndaki oda müziği konserlerine ek olarak, Nisan’da genç bestecileri ve genç solistleri öne çıkaran iki önemli Pazar konseri var. Bunlardan ilki 6 Nisan’da 12:00, 16:00 ve 20:00’de üç bölümde gerçekleşecek olan Genç Besteciler Şenliği… Birçok akademik kurumdan genç bestecilerin eserlerinin gün ışığına çıkmasına olanak sağlayan etkinlik bu yıl 7. kez düzenleniyor. Ayın diğer bir konseri ise Kadıköy Belediyesi Piyano Yarışması Ödül Konseri. 2013’te Kadıköy Belediyesi tarafından ilk kez düzenlenen yarışmanın ikinciliğini paylaşan Atakan Oyal ve Ecem Alnıaçık ile birinicilik ödülünün sahibi olan Orçun Yıldıran’ı dinleyeceğimiz konserde genç solistler Mozart, Brahms, Mendelssohn ve Liszt gibi bestecilerden eserlerle karşımızda olacak.

27 piecesAlbüm: Hilary Hahn’dan “27 Pieces”

Bu ayın yeni albüm haberlerinden biri, 26 Mart’ta İş Sanat’taki konserini heyecanla beklediğim keman sanatçısı Hilary Hahn’dan geldi. Hilary Hahn’ın “27 Pieces: the Hilary Hahn Encores” adlı projesi, 2011 yılında başlamış, David Del Tredici, Jennifer Higdon, Elliott Sharp, David Lang, Nico Muhly, James Newton Howard ve Valentin Silvestrov gibi 26 çağdaş besteciye ısmarlanan kısa eserlerin dünya prömiyerleri sanatçının dünya çapındaki konserlerinde yapılmıştı. Birkaç eserin dünya prömiyeri dahil, geçtiğimiz yıl İş Sanat’ta gerçekleşen konserde ilk kez dinlemiştik bu eserleri. Hahn, 27. eser içinse online bir yarışma düzenledi ve 400’den fazla başvuru arasından seçimini yaptı. İşte bu 27 eserden oluşan projenin albümü de bu ay yayınlandı. Başka kültürlerden, başka bestecilerden, başka hisler uyandıran 27 kısa eseri dinlemek oldukça zevkli olacaktır. Dinlemek gerek.

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN