Birbirinden değerli keman sanatçıları arasından seçim yapmakta oldukça zorlanacağınız bir ay olacak Şubat 2014. İşte önümüzdeki ayın klasik müzik takvimi ve bir albüm önerisi:

znaider

Şubat Ayı, Keman Ayı:

En sevdiğiniz klasik müzik enstrümanı kemansa eğer, bu ay sizin ayınız! İş Sanat, Zorlu Center PSM ve Süreyya Operası’ndaki konserlerde dünyanın ve Türkiye’nin ünlü keman sanatçılarının bir bir sıralandığı bir Şubat bekliyor bizleri. Bu konserlerden ilki, 11 Şubat‘ta İş Sanat‘ta gerçekleşecek olan Maxim Vengerov konseri. Vengerov’un aynı zamanda yöneteceği Polonya Oda Orkestrası ile sahneyi paylaşacağı konserde; Mozart, Çaykovski ve Saint-Saëns‘ın eserlerini dinleyeceğiz. Vengerov’u en son geçtiğimiz yaz 41. İstanbul Müzik Festivali’nin kapanış konserinde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile dinlemiştik.

Kendinizi 18 Şubat‘ta ise büyük bir ikilemin içinde bulabilirsiniz, çünkü sıradan bir Salı gecesi olmayacak: Dünyaca ünlü bir başka keman sanatçısı Frank Peter Zimmermann‘ı İş Sanat‘ta Württemberg Oda Orkestrası Heilbronn ile dinleyebilir, ya da aynı saatlerde bir metro durağı uzağındaki Zorlu Center PSM‘de Nikolaj Znaider‘ın notalarına kulak verebilirsiniz. Benim tercihim, Mozart’ın 1, 3 ve 4 no’lu keman konçertolarını seslendirecek olan Zimmermann’dan yana olacak. Beethoven, Brahms ve Stravinsky’den eserler seslendirecek olan Znaider’e piyanist Robert Kulek‘in eşlik edeceğini de not düşeyim.

zimmermann

Bir başka seçenek olarak, Süreyya Operası Oda Konserleri‘nde de 24 Şubat gecesi ülkemizin en önemli keman sanatçılarından biri olan Suna Kan’ı dinleyebilirsiniz. Suna Kan, piyanist Cana Gürmen ile birlikte Händel, Mozart ve Grieg‘in keman-piyano sonatlarından oluşan bir programla karşınızda olacak.

prokofyev

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile Prokofyev Zamanı:

Rus bestecileri, özellikle de Prokofyev’i sevenlerdenseniz, önümüzdeki ay Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası‘nın programında bulunan iki konseri ajandanıza eklemenizi öneririm. BİFO’nun 20 Şubat gecesi piyanist Alexander Gavrylyuk‘u konuk edeceği konserinde bestecinin 3 no’lu piyano konçertosunu, 25 yaşındaki genç keman sanatçısı Valeriy Sokolov‘un konuk olacağı 27 Şubat tarihli konserde ise 2 no’lu keman konçertosunu dinleyebilirsiniz. Piyanist Gavrylyuk’un 2009’da tüm Prokofyev konçertolarını kaydettiğini; 27 Şubat’taki konseri Sascha Goetzel yerine orkestranın onursal şefi Gürer Aykal‘ın yöneteceği bilgilerini de ekleyeyim.

progetto vivaldiAlbüm: Il Progetto Vivaldi 3

Sol Gabetta, sevdiğim ünlü ve genç solistler listesinde üst sıralarda yer alan bir çellist. Kendisini 29 Ocak’ta İş Sanat’ta bir kez daha dinleme fırsatı bulacağım için de gayet mutluyum. Bu ay için seçtiğim albüm, Gabetta’nın “Il Progetto Vivaldi / Vivaldi Projesi” adlı serisinin üçüncü kaydı. 2007’de yayınlanan ilk kayıtta Sol Gabetta ve keman sanatçısı kardeşi Andrés Gabetta ve toplulukları Cappella Gabetta oda orkestrası, Vivaldi’nin 5 çello konçertosu ve ünlü Dört Mevsim’den “Kış” adlı keman konçertosunun çello düzenlemesine yer vermişlerdi. Projenin (Birer Leo ve Platti konçertosu da yer alan) ikinci albümü ise 2012’de yayınlandı.

Eylül 2013 tarihli “Il Progetto Vivaldi 3” ise Gabettalar’ın (500’den fazla konçerto bestelemiş olan) Vivaldi külliyatına olan ilgisinin uzun bir süre devam edeceğini kanıtlıyor. Proje dahilinde bu kez besteciye ait 3 çello konçertosunun yanı sıra Andrés ve Sol Gabetta’nın düzenlemesiyle İki Mandolin ve Orkestra için Konçerto eseri de yer alıyor. Albümde aynı zamanda Vivaldi’nin çağdaşları Platti, Zani ve Chelleri’den birer konçerto ile ilk kez kaydedilen yer alan diğer konçertolar ise Giovanni Platti, Andrea Zani and Fortunato Chelleri’nin imzasını taşıyor. Chelleri’nin konçertosunun kaydı klasik müzik tarihinde ilk kez bu albümde yer alıyor.

Emre Eminoğlu

theMagger Editörü, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?