1999 yılında ilk konserini veren BİFO, tam 15 yıldır İstanbul’u klasik müzikle dolduruyor, dünyanın önde gelen festivallerinde ülkemizi temsil ediyor ve klasik müziğin yıldız solistlerine eşlik ediyor. Orkestra, bu yıl da dopdolu bir sezon programıyla karşımızda.

BİFO

BİFO’nun 2013-2014 sezon konserleri, 10 Ekim Perşembe gecesi gerçekleşecek olan Açılış Konseri ile başlıyor! 2009’dan beri orkestanın şefliğini yürüten Viyanalı Sascha Goetzel yönetimindeki konserin solistleri ise Güher & Süher Pekinel piyano ikilisi.

Sezon boyunca klasik müziğin farklı dönemlerine uzanacak olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası operadan Viyana dans müziklerine farklı türlerle karşımızda olacak. BİFO’yu yönetecek şefler Sascha Goetzel, onursal şef Gürer Aykal ve birer konserde konuk şef James Judd ile Alain Altınoğlu.

28 Kasım Perşembe gecesi dünyaca ünlü tenor Roberto Alagna ile bir gala konserine imza atacak olan orkestra, sezon boyunca Murray Perahia, Rudolf Buchbinder, Nicola Benedetti, Leonard Elschenbroich, Alexander Gavrylyuk, Valeriy Sokolov, Anna Vinnitskaya gibi yıldız isimlere eşlik edecek.

Orkestranın 15. yılında ili yılda bir düzenlenecek yeni bir tematik festivale başlıyor. 18-21 Aralık tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan Beethoven Festivali’nde Christian Tetzlaff (keman) ve Alexei Volodin (piyano) ünlü Beethoven konçertolarını seslendirirken, orkestra ve Salzburg Bach Korosu da bestecinin “Missa Solemnis”inde bir araya gelecek. Festival kapsamında Borusan Quartet ve Zeynep Tanbay Dans Projesi de, Zeynep Tanbay’ın Beethoven’ın Yaylı Çalgılar Dörtlüleri üzerine koreografisini yaptığı yeni eserinin dünya prömiyerinde bir araya gelecek.

15. yılında da, Avrupa’nın en önemli senfonik toplulukları arasında yer alan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı dinlemek isteyenler için biletler 28 Eylül 2013 tarihinde satışa sunulacak. Eğer bir klasik müzik tutkunuysanız BİFO’yu sezon boyunca takip etmek istiyorsanız, size öncelik ve ayrıcalıklar sağlayan BİFOKART Klasik’i de edinebilirsiniz.

Yıldız sanatçılarla dolu 15. sezonunda, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası konserlerini kaçırmayın! Sezon konserleriyle ilgili detaylı bilgiye Borusan Kültür Sanat internet sitesinden ulaşabilir, yıl boyunca theMagger Ajanda‘yı takip edebilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN