“Koçtaş’a gidiyorum, evimi çok seviyorum.” cingılı dilimize dolanan Koçtaş, özellikle her faninin, yaşamında birkaç kez sınandığı taşınma süreçlerinde yanımızda olan bir marka. Koçtaş’a gidiyorum deyince annenizden büyükannenize kimsenin “Nereye?” diye tekrar sormadan anladığı bir isim olmasının nedenlerinden biri de çeyrek asırlık tarihi. O halde gelin Vehbi Koç vizyonuyla doğan Koçtaş’ın ilham verici hikayesi üzerinden ufak bir zaman yolculuğuna çıkalım.

Koçtaş Antalya mağaza açılışı – 1977

Koçtaş Tarihinde Zaman Yolculuğu

İlk Adımlar

Vehbi Koç – 1938

Aslında Koçtaş’ın bir şirket olarak öyküsü 1930’lu yıllara dek uzanıyor. Markaya dair gördüğümüz her şey, bugün sıkça kullandığımız “girişimcilik” gibi havalı kelimelerden çok daha önce, bir hayalle yola çıkan Vehbi Koç’un vizyoner adımlarıyla başlıyor. Koç, kendi ifadesiyle “o zamana kadarki iş hayatının en riskli kararını” verip Ankara Numune Hastanesi projesini üstleniyor. Zorlu koşullarda başarıyla sonlanan proje inşaat alanındaki deneyimini artırıyor. Böylece uzun zamandır aklında olan İstanbul için doğru zaman geliyor ve Galata’da Fermeneciler Caddesi 90 numarada inşaat malzemeleri satmak üzere ilk mağaza açılıyor. Tam bu noktada filmlerdeki gibi zamanda bir sıçrama yaptığınızı hayal edin. Bugün dev mağazalarında “Pardon banyo bölümü ne tarafta acaba?” diye sorup sorup koridorlarında kaybolduğumuz Koçtaş’ın temellerinin atıldığı ilk mağaza, 1930’lu yılların İstanbul’unda! Üstelik şirketin ismi dahi henüz Koçtaş değil.

Rahmi M. Koç, Kadıköy mağazasının açılışında çalışanlarıyla birlikte – 1970

Cesur ve Yenilikçi Hamleler

1955 yılında kurulan Koçtaş Anonim Şirketi’nin yolculuğunda pek çok doğru yapılmış gelişim hamlesi ve bolca vizyon var. Biz detaylarda çok da boğulmadan, R&B playlistiniz ve dönemin modası tulumlarınız hazırsa, 90’lı yıllara yani kasetlerin ve kendin yap (DIY, do it yourself) anlayışının doğduğu zamana gidiyoruz. Video kasetlerin de yaygınlaşmasıyla geniş kitlelerin ilgisini çeken “kendin yap akımı”, kendi iş modelini yaratıyor. Böylece yapı marketler doğuyor. Ürünleri tüketiciye daha hızlı, esnek ve uygun fiyatlı sunması tüketiciyi buralara yönlendiriyor. Bu sırada ekonomik veriler tersini iddia etse de Mustafa V. Koç, yurtdışı seyahatlerinden bildiği, beğendiği yapı market konseptini Türkiye’ye taşımakta ısrar ediyor. Cesur ve yenilikçi adımlar atılıyor ve yoğun çalışmaların ardından ilk yapı market %100 yerli sermayeyle Bornova’da açılıyor.

Bornova’daki ilk yapı market mağazasının açılışında Koçtaş ekibi

Gelişmelerin İzinde

Yapı marketle birlikte işini ustalara yaptırmaya alışmış olan Türk insanının “kendin yap” sistemini benimsemesi için çeşitli etkinlikler, yarışmalar ve şenlikler düzenleniyor. İzmir halkı bu yeni konsepti öylesine benimsiyor ki ürünler kapış kapış giderken mağazanın otoparkında yer bulmak imkansız hale geliyor. Böylece modern marka kimliğiyle çeyrek asırlık yeni serüvenine başlayan Koçtaş’ın yeni şubeleri ardı ardına açılıyor. Koçtaş 2000 yılında bir adım daha atıyor ve İngiliz şirket B&Q ile ortaklık anlaşması imzalanıyor. Ardından milenyumun getirdiği yeniliklerin izinde 2002 yılında online satış sitesi, 2003 yılında telefonla sipariş hattı hizmete başlıyor.

Koçtaş’ın internet sitesinin ilk tasarımı

Koçtaş Bugün Neler Yapıyor?

Son kez zaman makinemize atlayıp günümüze geldiğimizde görüyoruz ki Koçtaş artık ev geliştirme perakendeciliğinin açık ara lideri konumunda. Yüzlerce mağazası ve binlerce çalışanıyla hizmet veriyor. Onlarca yeniliği bizlerle tanıştıran markanın temel hedefiyse Mustafa Koç günlerinden beri aynı. Kaliteli ürünlere, uygun maliyetlerle ve kolayca ulaşmamıza aracılık ederek, evlerimizin güzelleşmesine katkıda bulunmak. Elbette 2020’li yıllarda artık markalardan beklediğimiz başka kriterler de var: cinsiyet eşitliği konusunda duyarlılık ve sosyal sorumluluk projelerine katkıda bulunmaları gibi. Koçtaş bu konularda da bizi yanıltmıyor. 23’ü müdür ve daha üstü seviyelerde olmak üzere, çalışanların üçte birini kadınlar oluşturuyor. Eğitimde fırsat eşitsizliğine karşı harekete geçen “Yanı Başında” projesiyle, Türkiye’nin dört bir yanından çocukların okullarını güzelleştiriyor.

Tabii ki kurulduğu günden beri yeniliklerin izinde olan marka, dijital dönüşüme ayak uydurma konusunda da iddialı. 25. yılını “teknoloji yılı” ilan eden Koçtaş, Vehbi Koç’un ruhu ve vizyonuyla doğum gününü kutlamayı hak ediyor!

Kapak Fotoğrafı: Koçtaş