Benim için seyahat etmek; gezip görmek, bambaşka deneyimler kazanmak olduğu kadar gördüklerimi ve deneyimlerimi paylaşmak demek. Bunu da yalnızca yazılarımla değil, fotoğraf ve video kayıtlar aracılığıyla da yapmaya çalışıyorum. Teknoloji gelişip imkanlar arttıkça, yapabileceklerim her geçen gün fazlalaşıyor, kayıtlarım o gerçek deneyime daha yakın hale geliyor. Görüntülemeye adanmış bir teknoloji firması olan Kodak’ın yeni kamerası Kodak Pixpro 4KVR360 ise bugüne kadar hayal ettiğimin çok ötesinde bir kamera…

Eşim Tuna ile Kodak Pixpro 4KVR360’ı yanımıza alarak bir günümüzü Balat’ta geçirdik. Ortaya harika fotoğraflar çıktı. Umarım beğenirsiniz!

Hayatlarımız o kadar hızlandı ki, artık hiçbirimize dar bir bakışısı yetmiyor; işte o yüzden günümüzde 360° çekim yapabilen kameralar oldukça tercih ediliyor. Örneğin, Balat’ı konu alalım. Bu sempatik semtte fotoğraf çekerken, yalnızca bir tek yönden görüntü almak yetmiyor. 360° ve 4K çözünürlüğünde kayıt yapabildiğim Kodak Pixpro 4KVR360 ile Balat’ın ara sokaklarını fotoğraflamak çok eğlenceliydi!

Kodak Pixpro 4KVR360, alışık olduğumuz aksiyon kameralarından daha farklı ama bence daha sempatik bir tasarıma sahip. 360 derece çektiği için iki tarafında da farklı derecelere sahip iki lens yer alıyor. İki lens birbirinden farklı özelliklere sahip; ön lensin (Front) 155°, arkadaki yani (Dome – Kutup) 235° görüş açısı var. Ben özellikle Dome’a bayıldım, çünkü bu lens, gerçekten harika bir geniş açıyla fotoğrafları ve videoları kaydediyor.

Kaliteli görüntü!

Kodak Pixpro 4KVR360 ile 360° fotoğraf ve videolar çekerken görüntü kaybı yaşamamamız için cihazda özel yazılımlar yer alıyor. Instagram’da “Little Planet” şeklindeki fotoğrafları 235 derecelik lens ile kolayca ve en güzel şekilde çekebiliyorsunuz. Ve ortaya çok güzel fotoğraflar çıkıyor!

Peki neden Kodak Pixpro 4KVR360 derseniz, şunu söyleyebilirim: Bildiğiniz gibi 360° kayıt yapabilen çok fazla kamera var; ancak bu cihaz, görüntü kalitesiyle ciddi anlamda öne çıkıyor. Böyle bir kamera kullanıyorsanız, görüntü kalitesinin olabildiğince iyi olmasını istersiniz. Sosyal medyadaki video/fotoğraflarınız ve özel prodüksiyon kayıtlarınız için kullandığınız kameralar hayal ettiğiniz görüntüyü mutlaka elde etmeli ve size kaliteli görsel/video içerikleri sunmalı. Kodak Pixpro 4KVR360’ın, 4K’ya ve 20mb pixel çözünürlüğe sahip oluşuyla bu kulvarda bir hayli öne çıkıyor. Normal açılı bir çekimde elde ettiğiniz kaliteyi, 360° çekimde yakalamak zor olsa da, bunu Kodak Pixpro yapabiliyor!

Kamera küçücük olmasına rağmen, çok kullanışlı; örneğin üzerinde direk bir WIFI tuşu var. Bu tuşla rahatça telefonumdaki PIXPRO uygulamasına bağlanıp, çekimlerimi oradan yürütebiliyorum. Bu uygulamanın kolay kullanımı ve uygulama üzerinden çekime dair her şeyi ayarlayabilmem çok hoşuma gidiyor. Ultra geniş açı çekimden klasik çekime, 360° çekimden hızlı veya yavaş çekime çok fazla ayar seçeneğini PİXPRO uygulaması ile kontrol edebiliyorum.

Buradan çektiğim fotoğrafları facebook’a ve youtube’a kolayca yükleyebiliyorum ve facebook ve youtube’un da 360°’lik  fotoğrafları destekleyen yazılımıyla herkes fotoğraflarımı sağa sola kaydırıp, her detayıyla 360° olarak görebiliyor. Bu oldukça etkileyici, sizce de öyle değil mi?

Kısacası ben Kodak Pixpro 4KVR360’i çok sevdim! Bu sempatik kamera hakkında detaylı bilgiye Teknosa mağazaları ve teknosa.com‘dan ulaşabilirsiniz.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Çekimleriniz çok güzel. Bende Kodak sp pixpro 360 4k var resim video çekmeyi başardım ancak resimleri ve videoları birleştiremiyorum bununla iligili bir görsel varsa önerirseniz sevinirim. Teşekkürler