Hayatın en çok hangi hâlini seviyorsunuz? Biz kesinlikle sanatla dolu hâlini. Evden caz dinlemek için çıkmayı, merak ettiğimiz filmin vizyon tarihini beklemeyi, tiyatro sahnesinde her duyguyu canlı canlı gözlemlemeyi, sanatın farklı disiplinlerini takipte olmayı, üzerine konuşmayı, düşünmeyi, kısaca biz yaşamın sanatla dolu hâlini çok seviyoruz. Pablo Picasso’nun da dediği gibi: “Sanatın amacı ruhlarımızdan günlük hayatın tozunu süpürmektir.” Şanslıyız ki 30 yıldır ruhlarımızdan günlük hayatın tozunu alıp götüren bir sanat kurumumuz var. Bugün onun doğum gününü kutluyoruz. Sanat ile aramızdaki güçlü bağı şehrin ve kendisinin sınırlarını aşarak tam 30 yıldır Akbank Sanat şekillendiriyor. Peki aramızdaki bu güçlü bağ nasıl kuruldu?

youtube play youtube play

“Değişimin Hiç Bitmediği Yer”

Akbank Sanat, Türkiye’de çağdaş sanatın gelişimini desteklemek için yola çıktığı ilk günden bugüne her yaştan sanatsever ile sanatçılar arasında sağlam bir köprü vazifesi görmüştür. Bazen bir çocuk izleyicidir bu veya ilk tiyatro oyununu izlemeye gelen bir genç. Bazen “yeni bir şey denedim ve alana ihtiyacım var” diyen bir sanatçı veya farklı disiplinden bir üretici. Akbank Sanat, güçlü sezgileri ve otuz yıllık deneyimiyle hep alan açan tarafta oldu.

Hani köklü kurumların, yeni pratikler deneyen sanatçıları ürküten bir tarafı olur bazen. “Orada kurallar oturmuştur, benim tarzım anlaşılmayabilir veya kabul görmeyebilir” duygusu yaratır sanatçılarda. O duyguyu bildiniz değil mi? Akbank Sanat, her şeyden önce bu algıyı yıkmayı misyon ediniyor. Yıllandıkça değişime kapanmanın aksine, hep yeninin ve hep en farklının peşinde koşarken “burası değişimin hiç bitmediği yer” diyorlar. Bunu bazen yüksek sesle, bazen güçlü sessizlikler yaratan etkinlikleriyle yorulmadan söylemeye devam ediyorlar.

youtube play youtube play

Ve caz, şehre açılır…

Çoğumuzun “ilk Akbank Caz Festivali” anısı vardır mesela. Dünya turnelerini uzaktan takip ettiğimiz caz sanatçılarını evimizden bir araba mesafesiyle canlı canlı dinleyebildiğimiz her defada, bu şehre caz müziğin ne kadar yakıştığını hissetmişizdir. 33’üncü yılına giren Akbank Caz Festivali dönemlerinde şehri kaplayan büyülü atmosfer sadece bizim için değil, “Şehrin Caz Hâli” sloganını zihnimize yerleştiren Akbank Sanat için de çok özel. Çünkü onların da Akbank Sanat olarak ilk adımlarını atması ve cazı şehre açmaları bu festival ile başladı.

2004 senesinde kısa filmlerin yapımını özendirmek, izleyiciye ulaşmasını sağlamak, ülke sinemasına katkıda bulunan yeni sinemacıları desteklemek, dünyadan ve Türkiye’den gelen farklı kültürlerdeki örneklerini sunmak, kısa filmin tartışılacağı platformu sağlamak, sinemaseverlerin keyifle izleyecekleri bir festival geleneği oluşturmak amacıyla kurulan Akbank Kısa Film Festivali ise 19’uncu yılında.

Yılda 700’ün üzerinde etkinliğin ev sahibi olmak

Senede 365 gün varken 700’ün üzerinde etkinliğe ev sahipliği yapabilen bir sanat kurumu hayal edin.

Her yılına farklı disiplinlerden sanat etkinlikleri sığdıran Akbank Sanat; sergilerden çağdaş dans gösterilerine, caz konserlerinden seminerlere, söyleşilerden çocuk atölyelerine, film gösterimlerinden çocuk tiyatro gösterilerine yüzlerce etkinlikle buluşturuyor bizi.

Yazının başında şehrin ve kendisinin sınırlarını aşmalarından bahsetmiştik, Türkiye’nin dört bir yanında üniversite kampüslerine yayılan etkinlikler düzenleyerek gençlerle bir araya geliyorlar.

Aynı zamanda “Kampüste Dijital Sanat” projesi ile özel bir dijital sanat sergisi ve yan etkinlikleri de kampüslere taşıyorlar. Bu enerji nereden geliyor? Bize sorarsanız, sanat ekosisteminin eski ve yeni eserlerini bir araya getirip gelecek nesillere aktarma isteklerinden.

Şimdi ise söz doğum günü sahibinde;

30 yıllık emekle yapılmış kocaman bir pastanın mumunu üflerken Akbank Sanat’ın bir dileği var:

Farklı disiplinden sanatçıları, sanatseverlerle buluşturmaya devam etmek!

youtube play youtube play

Çünkü sanatın buluşturduğuna, şekillendirdiğine, dengelediğine, sarmalayıp sevdirdiğine inanıyorlar. Bütün sanatseverleri de bu kutlamanın parçası yapmak isteyen Akbank Sanat, her sene daha da artan heyecanıyla 30’uncu yılını, bambaşka disiplinlerden sanatçıların performanslarını ve eserlerini paylaşarak kutluyor. Eserlere buradan göz atabilirsiniz.

İyi ki doğdun Akbank Sanat, birlikte nice farklılıkları ve değişimi kucaklayan yıllara!