Boşa değil bu başlık. Kapıdan içeri adımımı atarken burnuma dolan o enfes koku, oturduğum saatler boyunca farklı farklı enfes kokulara dönüşüyor ve fotoğrafa bir de kokuyu koyabilsem de herkes duyumsasa dedirtiyor…

Konum

image (3)
Bröd, Teşvikiye

Bröd, Nişantaşı’nda Hacı Emin Efendi Sokak’ta bulunuyor. Gayet merkezi bir sokak burası. Amerikan Hastanesi yakınında. Bröd’ü gördüğünüz ve dışarıdan baktığınızda vitrinde sergilenen ekmekleri gördüğünüz an burada farklı bir şeyler beni bekliyor diyorsunuz zaten. Derken demin de söylediğim gibi kapıyı açıp da merdivenlerden inerken inanılmaz bir koku ile karşılanıyorsunuz. Mekan küçük; bir büyük bir de küçük masası var. Bir de dışarıya bakan bar gibi bir kısım. En güzeli buraya oturup hem sokağı seyretmek hem de Bröd’ün lezzetlerini denemek diyorum.

image
Bröd, Teşvikiye

Ben orada olduğum süre boyunca fark ediyorum ki buraya gelmekte epey gecikmişim. Gerek Nişantaşı sakinleri, gerekse uzaktan gelenler (konuşmalardan anladığım kadarıyla) burayı çoktan keşfetmiş. Ya ekmek almaya geliyorlar ya da oturup tatlı tuzlu çeşitleri yerinde tatmak istiyorlar. İkinci gruptan olan ben, kahvem ve beyaz peynirli, domatesli tartım eşliğinde en güzel masaya yerleşiyorum, bi’ yandan da çalışıyorum. Tart gerçekten enfes geliyor.

image (4)
Bröd, Teşvikiye

Bröd, bir fırın ve aperatif mekanı. Kendi üretimleri katkısız ekşi mayalı ekmekleri çeşit çeşit (zeytinli, biberiyeli, çekirdekli gibi…) ve 9:30’da fırından çıkıp sizlerle buluşmaya hazır oluyorlar gün içerisinde. Bu ekmeklerle yapılan sandviçler de haliyle leziz. Bunlarla beraber, tartlar, kekler, brownie gibi tatlı çeşitleri de size gerçek bir ev ortamı vadeden Bröd’ün fırınından çıkmakta. Sabah önünden geçerseniz tostlarını mutlaka deneyin, öğlense yine özel bir menü mevcut. Benim gittiğim gün karnabahar çorbası gibi farklı lezzetler vardı örnek olarak. Esasında Bröd’ün saati yok diyebilirim. Nişantaşı’nda gezindikten sonra kısa bir kahve/çay molası vermek için de buraya uğrayabilirsiniz. Zaten geldiğinizde eminim ki yakınlarım da bu kokuyu hissetmeli, lezzetleri tatmalı diyerek ürünlerden birkaçını paketletip evinize götüreceksiniz 🙂 Son zamanlarda el yapımı ekşi mayalı ekmekler çok sevilir oldu ve örneklerini bulabileceğiniz birçok yer var. (Naan, Nino Bakery… ) Bröd de başarılı örneklerden. Uğrayın derim!

Bröd Adres: Teşvikiye Mah. Hacı Emin Efendi Sok. No:75/2 Şişli / İstanbul