Siz de benim gibi göbek atma kafasını anlamayan, “Göbek atmayı hiç beceremem” diyenlerdenseniz Kolektif İstanbul’la daha tanışmadınız demektir!

kolektif istanbul

2012 Soundgarden’da tesadüfen tanıştığım Kolektif İstanbul’la yıllardır fark etmeden biriktirdiğim göbekleri döne döne atarak rekor kırdığımı zannederken, Babylon ve Nublu’daki (doğum günüme rastlayan) konserlerinde kendi göbek atma çıtam yükseldikçe yükseldi. Yazın gelmesiyle bir türlü denk gelemediğim bu grup insanda bağımlılık yapıyor ve eğer yolda giderken dinliyorsanız, seke seke yürüdüğünüz için insanların garip bakışlarına maruz kalabiliyorsunuz.

2006′da bir şekilde bir araya gelip “Balkanatolia” albümünü çıkaran Kolektif İstanbul ikinci albümleri “Krivito”yu 2008 yılında çıkardılar. 2013 yılına kadar farklı ülkelerde, değişik mekanlarda bir sürü konser veren bu grubun taze taze yeni çıkan “Kerevet” albümlerinin 18 Eylül’deki 2.lansman konserindeydik.

kolektif istanbul

Her zamanki gibi vokalde ve trompette Aslı Doğan, saksafon ve gaydada Richard Laniepce, suzafonda Ertan Şahin performans sergiliyorken, Tamer Karaoğlu akordeonda, Talat Karaoğlu klarnette, Ediz Hafızoğlu ise davulda, sahnenin vazgeçilmezi Mila’yla kulaklarımızın pasını sildiler. Kolektif’in bu albümünde emeği geçen Cem Tuncer ve Alper Yılmaz da sahnede de grubu yalnız bırakmadı.

Konserin açılışını Gezi Bandosu videosuyla yapan Kolektif üyeleri, bütün toplumsal olaylarda ilgisiz kalmadığı gibi direnişte de en ön saftaydılar.

Kerevet albümünün ”Şişede Bade Durmaz” şarkısıyla başlayıp “Kerevet”, “Uzaklardan”, “Kimse Bilmez” le devam eden, biz konserde bulunanlara yine kıpır kıpır, inanılmaz bir konser yaşattılar.

Albümdeki  parçaların dışında “Hamamcı Teyze” ve benim  her sabah mutlaka dinlediğim “Gül Ali”nin çalınmasıyla adeta kendimizden geçtik.

kolektif istanbul

Mila’nın sahnede dolanmaları ve Ediz Hafızoğlu’nun doğum günü kutlamasıyla geceyi sonlandıran Kolektif İstanbul Kerevet Lansman konserini kaçırdıysanız; eğer Lozan’daysanız 4 Ekim, Paris’teyseniz 5 Ekim’de izleyebilirsiniz. İstanbul’daki en yakın konser ise 9 Ekim Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde. O zamana kadar albümü alıp, dinlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

kolektif istanbul