Köpeğine kendisinden daha çok özen gösteren tüm köpekseverlerin en zor seçimlerinden biridir uygun bir köpek oteli bulmak. Pek çok soru vardır zihinlerde; köpeğime sevgiyle  bakılacak mı, mama saatlerine benim kadar dikkat edecekler mi, diğer köpeklerle ilişkisine göz kulak olacaklar mı…

Son zamanlarda bu yönde arzın artmasıyla birlikte pek çok köpek oteli İstanbul’un pek çok yerinde hizmet vermeye başladı. Şehir dışında yer alan geniş kennel’lardan müstakil bahçeli evlere kadar pek çok farklı konseptte köpek pansiyonu bulmak mümkün.

KopekOteliVonbakachan4

Ancak bu pansiyonlar ne kadar güvenilir? Hayvanları çok evmek gerçekten de bir hayvan ya da köpek oteli işletmek için yeterli mi? Elbette hayır; köpek davranışları, sürü psikolojisi ve bir araya geldiklerinde neler yapabileceklerini de bilmek gerekiyor. Yalnızca bir hayvansever olmak hatta veteriner olmak maalesef bu keyifli gibi görünen zor işi yapmak için pek yeterli değil. Tabii ülkemizde pek çok konuda olduğu gibi bu alanda da kanuni belirsizliklerin bolca olması, iyi niyetli olsa da sonuçta kötü noktalara varan ihmallere sebep olabiliyor.

Peki, en iyi oteli nasıl seçmeli? İlk adım elbette ki referanslar. Eğer çevrenizde daha önce köpek oteline dostunu bırakmış ve memnun kalmış biri varsa şanslısınız. Yoksa internet üzerindeki yorumları inceleyebilirsiniz ancak elbette her zaman reklam için yazılmış olma ihtimalleri var. Yine de aşırı paranoyak olmadan yorumları iyice incelemek gerekiyor.

KopekOteliVonbakachan3

Sonraki adım ise tesisin özelliklerini incelemek. Kamera sistemi var mı, uyku ve beslenme bölümleri nasıl, ortak oyun alanları güvenli görünüyor mu… Özellikle büyük köpeği olanlar için açık alan çok önemlidir, köpeğinizin koşup oynayacak yeri olmasına dikkat edin. Aynı şekilde küçük köpekler de enerjilerini doğru şekilde atmazlarsa sinirli olabilirler, hepsine yetecek açık ya da kapalı alan olup olmadığını inceleyin. Köpek dostlarının geniş bir apartman dairesinde açtıkları otel belki kediler için uygun olabilir ama zaten sizi de özleyen köpeğinizi pek memnun etmeyeceği açık. Ayrıca aracınız yoksa servis imkanı olan bir köpek oteli seçmeniz yararınıza olacaktır.

Son adım ise otelin görevli kadrosunu incelemek. Eğitimleri nedir, sertifikaları var mı, köpek davranışları hakkında gerekli bilgileri var mı? Aklınıza takılan her soruyu sorup içinizi rahatlatan yanıtlar alana kadar denemeye devam edin. Gidip mekanları kendi gözlerinizle görün, oradaki diğer köpekleri inceleyin.

KopekOteliVonbakachan1

Bütün bunları önerme sebebimiz elbette köpeğiniz için sizden ayrı kaldığı sürecin işkence gibi değil gerçek bir tatil gibi eğlenceli ve mutlu geçmesi, sizin de aklınızın onda kalmaması. Bundan daha önemli bir kriter olması imkansız elbette.

Son olarak, seçtiğiniz mekanda yaşadıklarınızı yazın. Köpek pansiyonu arayan diğer insanlar için yol gösterin. İyi ya da kötü, önemli olan gerçek bir referans noktası yaratabilmeniz. Bu sayede oteller daha sık özdenetim yapmak zorunda kalacaklar ve otellerdeki, pansiyonlardaki ya da bakım evlerindeki iyiye yönelik gelişmeler tüm köpek severler için olumlu olacak.